Že pred dobrim letom dni smo poročali, da se je policija lotila preiskovanja nekaterih avtošol, ki naj bi voznikom začetnikom in tudi voznikom povratnikom izdajale potrdila o opravljenem dodatnem usposabljanju za varno vožnjo, čeprav ga v resnici sploh niso opravili. Danes so policisti javnost presenetili z razsežnostjo nezakonitega izdajanja omenjenih dokumentov.
Več kot 1200 mladih voznikov je za 100 ali največ 120 evrov kupilo potrdilo o opravljenem tečaju varne vožnje. Večina goljufov naj bi tečaj opravila v Avstriji, kjer Javna agencija RS za varnost prometa nima pristojnosti za nadzor. Zaradi domnevnega izdajanja pooblastil avtošolam za delovanje zunaj meja naše države je policija kazensko ovadila uradnika omenjene agencije.
Potrdila so kupovali tudi vozniki povratniki. Takih naj bi bilo kar 4515, od tega naj bi na slovenskih poligonih tečaj opravljalo 920 voznikov. Cena potrdila za voznike povratnike je znašala 250 evrov. Potrdila so kupovali tudi tisti, ki so si želeli izbrisati kazenske točke. Od 7338 vloženih potrdil za brisanje kazenskih točk je spornih najmanj 3200, ugotavljajo policisti in dodajajo, da pooblaščene organizacije programa varne vožnje sploh niso izvajale ali pa je bil program opravljen v nasprotju s predpisi. Cena za potrdilo za izbris kazenskih toč je znašala od 200 do 250 evrov.
Uradnik AVP naj bi slovenskim avtošolam izdajal pooblastila za izvajanje programa v Avstriji
Avtošolam pooblastila za izvajanje programa varne vožnje na posameznih poligonih z odločbo dodeli Javna agencija RS za varnost prometa oziroma njeni uradniki. Eden od njih je zdaj kazensko ovaden, saj naj bi avtošole pooblaščal za izvajanje programa varne vožnje v Avstriji, kar pa je v nasprotju z zakonodajo. S tem je tudi onemogočil nadzor agencije, katere delovanje je omejeno na območje Slovenije.
Policija je tako do konca letošnjega oktobra podala več kazenskih ovadb zoper odgovorne v šolah varne vožnje in druge, skupno zoper 26 oseb zaradi suma storitve 483 kaznivih dejanj. Še vedno pa poteka preiskava 1585 tovrstnih zadev. Nepravilnosti so odkrili v 36 avtošolah. Kot so še sporočili, so v 13 organizacijah z javnimi pooblastili zasegli poslovno dokumentacijo, pri sedmih pa so ugotovili, da sploh ne poslujejo na naslovu, ki je naveden kot sedež organizacije.
Bojan Žlender z Direktorata za promet na ministrstvu za infrastrukturo in prostor je nad vedenjem voznikov razočaran. ''Ugotovitve, ki smo jih uradno slišali, so boleča točka. Ravno na najbolj občutljivih točkah, kjer je Slovenija začela pravo pot za spremembo vedenja ljudi, se je pokazalo največ kršitev. Zdaj iščemo sistemske rešitve, kako ohraniti dobre vsebine in preprečiti zlorabe," je dejal in pojasnil, da bodo spremembe zakonodaje tekle v smeri zmanjševanja števila pooblaščenih organizacij in s tem povečanja nadzora pristojne agencije.
''Ljudje so dali za potrdilo toliko denarja, kot če bi se udeležili teh tečajev. Ti programi niso kazen, pač pa izjemno dobra izkušnja. Tega enostavno ne razumem,'' je razočaran Žlender. Kot pravi, bo upravna enota v primerih, ko bo dobila podatek, da gre za dokument, ki je bil ponarejen ali neustrezen, sprožila postopek ugotavljanja, ali vozniško dovoljenje še vedno velja, oziroma bo tako pridobljena vozniška dovoljenja tudi preklicala.
KOMENTARJI (707)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.