Za več tisoč brucev in bruck se je danes začelo eno najlepših in najrazburljivejših obdobij v življenju. Po slovenskih visokošolskih središčih se je novo študijsko leto začelo s posebnimi dobrodošlicami vodstev univerz in študentskih organizacij, ki bodo tudi v prihodnjih dneh novince informirale o študiju in obštudijskih dejavnostih.
Univerza v Ljubljani je tradicionalen sprejem za bruce in njihove starše pripravila na Prešernovem trgu. Prireditev se je začela ob 10. uri, na stojnicah pa so se predstavile fakultete in akademije, sledila je uradna otvoritev novega študijskega leta, popoldne pa je predviden tudi glasbeni program.
Dobrodošlico je vsem študentom, še posebej brucem, pripravila tudi Univerza na Primorskem. Na fakultetah univerze so svoje bruce in študente nagovorile dekanje in dekani, vse skupaj pa sta na Titovem trgu v Kopru ob 11. uri pozdravila rektor Univerze na Primorskem Dragan Marušič in župan Mestne občine Koper Boris Popovič.
Za novince so z uvodnimi srečanji poskrbeli tudi na fakultetah mariborske univerze, ki je sicer še pred uradnim začetkom študijskega leta organizirala uvajalni teden za bruce in jih seznanila z različnimi vsebinami, povezanimi s študijem.
Po informacije na ŠOU
Študentska organizacija Univerze v Ljubljani (ŠOU v Ljubljani) se bo tudi letos osredotočila na informiranje študentov o študiju in obštudijskih dejavnostih. V prihodnjih tednih bo po njihovih navedbah največ študentov obiskalo točke subvencionirane študentske prehrane, kjer jih bodo sprejemali t. i. ŠOU informatorji, študentom pa bo za vprašanja na voljo tudi brezplačen študentski telefon 080 98 67.
ŠOU na Primorskem za bruce in druge študente prav tako pripravlja tradicionalno dobrodošlico. Kot so sporočili, je novost prihajajočega leta nova spletna stran, ki bo delovala v obliki študentskega informacijskega portala.
Informatorji ŠOU v Mariboru pa brucem delijo informativne mape Dostop, s katero želi organizacija izraziti dobrodošlico brucem in jim zagotoviti vse informacije, ki jih potrebujejo za uspešno vključitev v študentsko življenje.
Novela zakona o visokem šolstvu najprej po nujnem, nato skrajšanem postopku
Novo študijsko leto bo očitno zaznamovalo tudi več novosti na zakonodajnem področju. Obetajo se zakonodajne spremembe na področju visokega šolstva, vlada se je morala spopasti tudi z vprašanjem financiranja visokošolskih zavodov.
Kljub očitkom je namreč vlada v DZ že poslala novelo zakona o visokem šolstvu, čeprav po navedbah visokošolske skupnosti ta nima njihovega soglasja.
Konec avgusta je ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport objavilo predlog novele zakona o visokem šolstvu. Predlagali so sprejem po nujnem postopku, saj so spremembe želeli uvesti še pred začetkom študijskega leta, ker si po besedah ministra Žige Turka niso želeli zapletov pri veljavnosti diplom ali možnosti financiranja.
Vendar je visokošolska skupnost ogorčena ravno nad njihovim hitenjem, saj je za javno razpravo ministrstvo namenilo le dva dni. Trdijo, da so spremembe korenite in zahtevajo soglasje, ki pa ga novela zakona nima. Na ministrstvu medtem poudarjajo, da so odprti za predloge, dokler končno besedilo ni sprejeto, in da so dobre pripombe tudi upoštevali. Nato so postopek iz nujnega preoblikovali v skrajšanega.
Ali novela zakona o visokem šolstvu prinaša tudi šolnine?
Novela med drugim podaljšuje roke za podaljšanje akreditacij visokošolskih zavodov. Po novem bo tudi odgovorni osebi visokošolskega zavoda omogočeno, da poleg oblik neposredne pedagoške obveznosti določi še število ur osnovne neposredne pedagoške obveznosti. Predstavniki visokega šolstva trdijo, da bi s tem univerze problem nezadostnega financiranja lahko reševale z odpuščanjem in zviševanjem normativa delovnih obveznosti preostalim delavcem.
Novela prav tako prinaša vstop tujih visokošolskih ustanov v slovenski prostor, ki pa po besedah ministra za šolstvo, znanost, kulturo in šport Žige Turka ne bodo del slovenskega šolskega sistema, prav tako od države ne bodo prejele nobenih sredstev. Kljub temu so te spremembe sprožile namigovanja o uvedbi šolnin, a so to na ministrstvu že zanikali.
Na ministrstvu vseskozi zanikajo, da z novelo uvajajo možnost uveljavljanja zasebnih interesov. V. d. generalnega direktorja direktorata za visoko šolstvo in znanost Borut Rončević poudarja, da imajo v mislih interese univerz, njihove zaposlene, študente ter tudi interese delodajalcev in gospodarstva.
Nekatere fakultete v stečaj?
Očitkov je vedno bolj deležna tudi uredba o javnem financiranju visokošolskih in drugih zavodov, za katero so nekatere univerze že napovedale, da bodo predlagale presojo njene ustavnosti.
V državnem proračunu so se sredstva za visoko šolstvo za letos zmanjšala za 8,7 odstotka v primerjavi z realizacijo za lani, a na ministrstvu ne vidijo, da bi to visokošolske zavode privedlo do stečaja. Turk namreč meni, da imajo zavodi glede na javno dostopne informacije na razpolago resurse in presežke iz minulih let ter tako možnosti za neokrnjeno oziroma minimalno zmanjšano pestrost programov.
A po navedbah univerz zaradi vladnih ukrepov prihaja do vedno hujših sprememb, kot sta denimo nadobremenitev zaposlenih in ravno krčenje izvedb akreditiranih programov. Mariborska fakulteta za naravoslovje in matematiko je bila denimo zaradi pomanjkanja sredstev avgusta nelikvidna, pri izplačilu avgustovskih plač pa ji je pomagala univerza.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.