Projekt digitalizacije televizijskega signala v Sloveniji poteka že od leta 2001. Zakon o digitalni radiodifuziji je na podlagi evropskih smernic, ki predvidevajo, da se na digitalni način oddajanja v Evropi preide vsaj do leta 2012, Državni zbor sprejel oktobra 2007.
Zakon podrobneje ureja področje digitalne radiodifuzije v Sloveniji, njegov glavni cilj pa je zagotovitev učinkovite spremembe tehničnega načina distribucije radiodifuznega signala iz analogne v digitalno obliko ter s tem tudi ugodnosti, ki jih prinaša sama uvedba digitalne radiodifuzije. Prehodno obdobje, v katerem bosta vzporedno delovala tako analogna kot digitalna radiodifuzija, se bo zaključilo z izklopom analogne radiodifuzije konec leta 2010. S 1. januarjem bo tako v Sloveniji izključno digitalno televizijsko oddajanje.
Kaj pomeni digitalizacija v praksi?
Digitalni način predvajanja nikakor ne pomeni, da ne bo več oddajnikov in anten. Razlika bo v tem, da bodo oddajniki namesto sedanjih posameznih kanalov oddajali t.i. multipleks oziroma paket televizijskih programov. Enostavno povedano, en kanal bo uporabljen za oddajanje večih televizijskih programov.
In kako bo spremembe občutil uporabnik? Kot so za zapisali na spletni strani Agencije za pošto in elektronske komunikacije RS (Apek) tistim, ki sprejemajo TV programe prek satelita, kabla, interneta ali IPTV (širokopasovno internetno omrežje), ne bo potrebno spremeniti ničesar. Izjema so kabelski sistemi, kjer bodo operaterji sprejemali multipleks in ga nespremenjenega prenašali v svoj sistem. Ti uporabniki bodo morali imeti DVB-T sprejemnike.
Spremembe pa bodo pomembne predvsem za uporabnike, ki programe sprejemajo prek sobne ali strešne antene. Priskrbeti si bodo morali ustrezen dodatek v obliki digitalnega sprejemnika.
Novi televizijski sprejemniki niso nujno potrebni
Novejši televizijski sprejemniki že imajo ustrezno opremo za sprejem digitalnega signala, seveda pa to ne pomeni, da bodo morali uporabniki s starejšimi aparati kupiti nove televizorje. Dokupiti bo potrebno ustrezni dodatek (digitalni sprejemnik, set top box), ki bo moral podpirati MPEG-4 standard kodiranje slike.
Prednosti digitalizacije
V prvi fazi bo prehod na digitalni signal zagotovo prinesel tudi kakšen neprijeten tehnični zaplet, vendar bo nova tehnologija prinesla tudi številne prednosti. DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestrial) namreč omogoča veliko boljšo izrabo radiofrekvenčnega spektra, možnost kakovostnejše slike in zvoka, možnost dodatnih storitev, možnost visoke ločljivosti in možnost širokozaslonskega formata.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.