Vlada je obravnavala niz predlogov sprememb zakona o davku na nepremičnine, ki jih je v sredo pripravil vladni svet za spremljanje izvajanja novega sistema obdavčitve nepremičnin. Predloge sveta je sprejela, prav tako je vlada imenovala novega direktorja Geodetske uprave RS (Gurs) Antona Kupica (sedanjega namestnika direktorja). Dosedanji vodja Gursa Aleš Seliškar, ki se mu je iztekel mandat, se za vnovično kandidaturo ni odločil.
Kot je po seji vlade pojasnil minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel, so imeli natečaj za novega direktorja, tako da ne gre za razrešitev dosedanjega direktorja Seliškarja.
Potrjena enotna davčna stopnja
Vlada je danes predlagala, da se v zakonu o davku na nepremičnine poenoti obravnavo rezidenčnih in nerezidenčnih stanovanj ter jih obdavči z 0,15 odstotka. Glede zemljišč za gradnjo stavb pa bo poskrbela, da se bodo ovrednotila kot nezazidljiva stavbna zemljišča. S tem bo mogoče razmere obvladati, je prepričan finančni minister Uroš Čufer, ki je dejal, da se kar dve tretjini pritožb, pripomb in zahtevkov za pojasnila nanaša na rezidenčnost nepremičnin ter zemljišča za gradnjo stavb.
Enotna davčna stopnja po besedah Čuferja ne bo bistveno vplivala na izplen davka. Tako ali tako se je že začelo dogajati kar nekaj prepisov bivališč, je komentiral. Za to bodo morali spremeniti obstoječi zakon, za kar upa, da jim bo uspelo čimprej. Čufer je priznal, da finančnih učinkov danes predlaganih sprememb niso ponovno ovrednotili in da ostajajo pri oceni izplena nepremičninskega davka približno 200 milijonov evrov za proračun in 200 milijonov evrov za občine.
Glede sprememb pri zemljiščih za gradnjo stavb pa je pojasnil, da bo stopnja davka ostala pri 0,50 odstotka, se pa bo spremenil način vrednotenja. Ta zemljišča se bo začasno vrednotilo enako kot nezazidana stavbna zemljišča, kar bo pomenilo nižjo vrednost zemljišča in posledično nižji davek.
Odprte bodo dodatne informativne točke
Vlada je sprejela predlog sveta, ki se je zavzel za ustanovitev dodatnih informativnih točk za pomoč davčnim zavezancem. Gurs bo za uslužbence, ki bodo delali na info točkah na upravnih enotah, organiziral krajše izobraževanje, ter po potrebi zagotavljal dodatne informacije.
Prav tako bodo kadrovsko okrepili Gurs ter podaljšali čas poslovanja med delovnimi dnevi ter ob sobotah. Okrepljena bo skupina za naročanje strank na brezplačni telefonski številki – od 26. februarja 2014 dalje je podaljšan delovni čas za naročanje do 19.30 ure, ob petkih do 18.30 ure, v marcu 2014 pa bo desetim linijam dodano še pet linij.
Minister Omerzel je še napovedal, da bo Gurs ročno vpisal vse podatke iz zemljiške knjige, ki sedaj niso vpisani v register nepremičnin. Med bazama ni bilo povezave, takšnih primerov pa je po njegovih podatkih za približno 105.000 primerov parcel.
Ali bodo pošiljali nove izračune, še ni jasno
Na vprašanje, kaj se bo zgodilo z informativnimi izračuni, ministra še nista imela odgovora. "Tega nismo še dorekli. Bomo videli, kako bodo postopki tekli," je dejal Čufer. Z Gursa so nam včeraj sporočili, da pošiljanje novih informativnih izračunov ni predvideno. S pomočjo kode, ki smo jo dobili na prvih izračunih, si bo lahko vsak posameznik prek spletne aplikacije natisnil svoje obvestilo, so sporočili. A nimajo vsi lastniki nepremičnin dostopa do spleta. Dejstvo je, da je država za pošiljanje dobrih 1,1 milijona obvestil porabila skoraj 1,7 milijona evrov. Po današnji napovedi spremembe zakona pa so nekatera obvestila povsem neustrezna.
Država je za zbiranje podatkov v zadnjih osmih letih namenila skupaj kar 56 milijonov evrov. 11 milijonov evrov za popis, 4,5 milijone evrov za oceno vrednosti, 2,5 milijona evrov za obveščanje, 15 milijonov za vzpostavitev digitalnega registra, še 22 milijonov za elektronsko zemljiško knjigo ter še skoraj 1,1 milijona evrov za informativne izračune.
Omerzel: Težave je treba urediti enkrat za vselej
Že pred sejo je minister Omerzel izpostavil dejstvo, da podatki niso takšni, kot bi morali biti in da se to vleče že leta. Zdaj so ugotovili, kje točno nastajajo te težave in to je treba urediti enkrat za vselej, je dodal minister. "Težave pri davku na nepremičnine so tako večplastne, da je v tem hipu nekonstruktivno govoriti o odgovornosti posameznikov," je pred sejo vlade ocenil Omerzel.
O tem, kako bi vlada nadomestila manko pri davčnem prilivu in ali so v igri razmišljanja o dvigu davka na dodano vrednost ali t. i. kriznega davka, pa Omerzel ni želel govoriti. "Jaz sem samo minister, ki tehnično izvaja zadeve, ki jih je treba urediti, zato morajo odgovor na to dati šefi koalicijskih strank," je dejal. Tudi minster Čufer po seji vlade ni bil prav nič zgovoren glede tega, ali nas sedaj čaka uvedba kriznega davka ali pa morda celo višji DDV.
Slovenci nestrpno čakamo na odločitev ustavnega sodišče, a je še ne bomo dočakali
Zakon o davku na nepremičnine je poleg nezadovoljstva in vprašanj o učinkoviti izvedbi, na katere naj bi odgovorile spremembe zakona, vzbudil tudi številne očitke o neustavnosti. Ustavno sodišče je zahteve za presojo ustavnosti zakona združilo, danes pa je na sodišču potekala javna obravnava, na kateri so predstavili posamezne argumente.
Ustavno sodišče je pred tremi tedni do svoje končne odločitve zadržalo izvajanje dela zakona, ki določa izdajo davčnih odločb. Končno odločitev bo predvidoma sprejelo do 1. aprila.
Bogovič: Bratuškova naj odstopi
Predsednik SLS Franc Bogovič premierko Alenko Bratušek zaradi po njegovih besedah fiaska pri nepremičninskem davku poziva k odstopu. Ravno na neumnosti in zadeve, ki jih v "neki čudni fazi" sedaj popravlja tudi vlada, so opozarjali v postopku sprejemanja zakona. Kar sedaj vlada počne z zakonom, pa je bizarno, meni Bogovič.
Zakon o davku na nepremičnine je konceptualno zgrešen, meni predsednik SLS. Cela vrsta zadev, ki so oporekane v ustavnih presojah, se danes predlaganih sprememb zakona sploh ne dotikajo, je Bogovič povedal pred srečanjem vodij parlamentarnih strank pri premierki glede zakona o izvedbi fiskalnega pravila.
Kot primer je navedel postopek pritožbe v tem zakonu in avtonomijo lokalnih skupnosti. Kar nekaj zadev je, ki se jih z danes predlaganimi kozmetičnimi popravki zakonodajalec ne dotika, je dejal.
Manever vlade gre sedaj po njegovem mnenju le v to smer, da je sedaj končno ugotovila "kritično maso ljudi, ki bi jo želela po svoje potešiti, da bi bil pritisk na vlado zaradi tega davka manjši".
Spomnil je še, da vlada spreminja zakon, ki je predmet presoje na ustavnem sodišču, istočasno pa pričakuje, "da bo na osnovi tega zakona še letos pobrala 400 milijonov evrov davščin". Predsednik SLS verjame, kot pravi, "v treznost ustavnega sodišča", da bo to farso zaustavilo.
Po besedah predsednice NSi Ljudmile Novak se je spet pokazalo, da vladna koalicija ni bila pripravljena upoštevati pametnih predlogov opozicije, zakon pa je neuporaben. A ne le določbe glede zasedenosti nepremičnin, še marsikaj drugega v zakonu ne pije vode in bo treba spremeniti, je poudarila pred sestankom pri premierki.
Podpredsednik SD Dejan Židan danes predlaganih sprememb obdavčitve nepremičnin ni hotel komentirati. "Dogovorili smo se, da jih bosta predstavila pristojna ministra, smo pa bili v celoti usklajeni," je dejal.
Prvak DeSUS Karl Erjavec je po današnji seji vlade ocenil, da bo davek na nepremičnine s predvidenimi popravki zakona prijaznejši za državljane, a bo treba vložiti še nekaj napora, da bodo evidence "čiste".
Ob tem je spomnil, da je sam že na začetku opozarjal, da bo zakon povzročal določene težave. Hkrati pa ima, kot pravi, občutek, da bo treba razrešiti še nekaj težav, zlasti po odločitvi ustavnega sodišča o tej zadevi. A do takrat je treba počakati, je povedal in dodal, da v vmesnem času ne potrebujejo nobenih izrednih razmer, ki bi jih rada ustvarila opozicija.
Predsednik DL Gregor Virant je povedal le to, da je koalicija - če sodi po razpravi na današnji seji vlade - glede davka na nepremičnine oz. popravkov enotna.
KOMENTARJI (530)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.