Na tiskovni konferenci se je zahvalil vsem, ki so verjeli vanj ter mu dovolili, da je ustanovil svojo modno hišo in nadaljeval umetniško delo. Ob tem je za 22. januar Napovedal svojo zadnjo modno revijo. Natančnih razlogov za upokojitev ni navedel, dejal je le, da ima že več let zdravstvene probleme in depresijo. Pierre Berge, predsednik hiše je dodal, da verjetno odhaja tudi zaradi novih modnih smernic, ki jim ni naklonjen.
Yves Saint Laurent se je v visoki modi prvič pojavil leta 1955 kot asistent Cristiana Diorja, ki ga je dve leti kasneje, po njegovi nenadni smrti, tudi nadomestil na čelu Diorjeve modne hiše. Leta 1961 pa je v sodelovanju s Pierrom Bergom, sedanjim predsednikom hiše Yves Saint Laurent, ustanovil svojo modno hišo. Z oblekami trapezastih oblik, s saharskim stilom, smokingom za ženske in hlačami je osvobodil modo in prelomil ustaljena pravila. Ustvarjal je tudi kostume za gledališke predstave in skrbel za celostno podobo predsednika Jacquesa Chiraca.
Leta 1971 je svet šokiral, ko je nag reklamiral svoj parfum. Ko je leta 1999 svojo zaščitno znamko prodal Gucciju je v modnem svetu doživel precej graje na svoj račun.
Zadnja leta je imela modna hiša Yvesa San laurenta sicer dvakrat več izgube kot dobička. Visoka moda ostaja stvar prestiža, toda po letu 1973, ko je svet prizadela naftna kriza, se je število njegovih strank precej zmajšalo. Bogatašev z Bližnjega vzhoda ni bilo več, na Zahodu pa se je zmajšala kupna moč. Prodaja visoke mode je začela nazadovati leta 1960, ko se je pojavila moda pret-a-porter, katere glavna ustvarjalca sta Versace in Armani.