V statistiki obravnavanih incidentov so pri Nacionalnem centru za odzivanje na omrežne incidente SI-CERT lani znova zabeležili rast, je razvidno iz poročila o omrežni varnosti za lansko leto. Največ dela je terjala analiza virusov in trojancev, ki so imeli zelo jasen cilj – dobiček.
Domači uporabniki so bili še najbolj izpostavljeni izsiljevalskim računalniškim virusom, ki zaklenejo računalnik in nato zahtevajo odkupnino. Tak primer je virus Ukash, ki od uporabnika zahteva plačilo globe 100 evrov pod pretvezo nelegalnega prenosa avtorsko zaščitenih vsebin. Dodali so, da je SI-CERT lani obravnaval kar 300 primerov takšnih okužb in kljub temu, da je bilo virus precej enostavno odstraniti, je nekaj žrtev odkupnino plačalo.
Na centru so pojasnili, da jim je ravno analiza škodljive kode povzročila največ dela, saj se je večina primerov nanašala na preiskovanje kode, od virusov pa do podtaknjene kode na spletnih mestih slovenskih podjetij.
Skupaj so na SI-CERT v preteklem letu obravnavali 1513 incidentov, kar predstavlja 21 -odsotno rast v primerjavi z letom 2012, ko so zabeležili 1250 obravnav. Izstopa predvsem porast škodljive kode, kar 50-odstotno porast phishinga, nadaljuje pa se tudi trend naraščanja spletnih goljufij in prevar.
Slabo vzdrževane spletne strani – lahka tarča za hekerje
Skrb vzbujajoče pa je število zlorabljenih spletnih mest slovenskih podjetij, ki zaradi pomanjkljivega vzdrževanja ogrožajo lastne obiskovalce, saj jih izpostavljajo okužbam z računalniškimi virusi, opozarjajo na centru. Lani so našteli 1500 primerov zlorabljenih spletnih strani, v večini primerov je šlo za razobličenja.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.