V Sloveniji je vse več predebelih, predvsem moških. Bistveno več je prekomerno težkih iz nižjih družbenih slojev in z nižjo stopnjo izobrazbe. Delež debelih se na vseh območjih Slovenije povečuje, višji je v vzhodnem delu države.
Na Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ) so ob svetovnem dnevu hrane opozorili na naraščajočo debelost slovenskih otrok in mladostnikov. ''Debelost je povezana s povečanim tveganjem za nastanek sladkorne bolezni tipa 2, različnih vrst raka, z nastankom povišanega krvnega tlaka ter boleznimi srca in žilja. Prav tako predstavlja dejavnik tveganja za nastanek jetrnih bolezni, ortopedskih zapletov, dermatoloških sprememb, nevroloških in hormonskih motenj ter psihosocialnih posledic,'' je povedala Jožica Maučec Zakotnik z IVZ.
Vida Fajdiga Turk z IVZ je opozorila, da se zaradi slabih prehranjevalnih navad in nezadostne telesne dejavnosti otroci in mladostniki že srečujejo s težavami uravnavanja telesne teže in z boleznimi gibal. Po njenih besedah se Slovenija po deležu čezmerno hranjenih in debelih 15-letnikov uvršča na tretje mesto med državami Evropske unije. ''Čezmerna hranjenost in debelost otrok in mladostnikov vplivata na slabšo kakovost življenja in večjo verjetnost pojava različnih kroničnih nenalezljivih bolezni. Prav tako lahko vplivata na slabšo samopodobo in posledično tudi na slabše duševno zdravje.'' Debelost v otroštvu in mladostništvu torej predstavlja tveganje za debelost v odrasli dobi in posledice. Pri telesni teži otrok je treba poudariti, da je njihova telesna teža stabilna, če otrok zaužije toliko energije, kot jo porabi. Zato sta pomembni zadostna telesna aktivnost in zdrava prehrana.
A očitno je večina nima. Matej Gregorič z IVZ je povedal, da je raziskava pokazala, da sadje in zelenjavo vsak dan uživa nekaj manj kot petina mladostnikov. ''Sladkane pijače in sladkarije sta v letu 2010 redno uživali kar dve tretjini mladostnikov. Za fante je značilno, da bolj posegajo po sladkanih pijačah, medtem ko dekleta bolj uživajo v sladkarijah.'' Uživanje sladkanih pijač je torej pri nas resen problem. Slovenski mladostniki se uvrščajo v sam vrh Evropske unije po količini zaužitih sladkih pijač.
KOMENTARJI (254)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.