Ali spadate med tiste voznike, ki nemudoma reagirajo, ko v avtomobilu zasveti kontrolna lučka? Ali ste v skupini, ki opozorilo preprosto ignorira? AMZS je na primeru britanske študije izvedel raziskavo med slovenskimi vozniki in voznicami o poznavanju kontrolnih lučk v avtomobilih. Raziskava je pokazala, da vse osnovne kontrolne lučke v vozilu pozna le približno vsak sedmi slovenski voznik oziroma voznica.

Avtomobili (pre)zapleteni za voznike?
Raziskava, ki so jo poleti izvedli v Veliki Britaniji je pokazala, da so avtomobili v zadnjem času postali tako zapleteni, da velika večina voznikov, kar 98 odstotkov, ne pozna pomena vseh osnovnih kontrolnih lučk na armaturni plošči. Del problema je gotovo povezan s tem, da se kontrolne lučke med proizvajalci vozil razlikujejo. Med 15 najpogostejšimi vozili so našli kar 99 različnih kontrolnih lučk, od katerih jih je bilo samo 12 enakih pri vseh modelih. Dodaten problem se gotovo pojavi zaradi tega, ker se tudi samo število kontrolnih lučk na armaturni plošči med modeli in proizvajalci vozil razlikuje.
Raziskava je pokazala, da približno polovica vprašanih med vožnjo ni vedela, kaj znak pomeni. V povprečju pa je trajalo kar 12 dni, da so napako, zaradi katere se je kontrolna lučka prižgala, odpravili.
Slovenski vozniki v primerjavi z britanskimi boljši poznavalci
V Sloveniji so podobno raziskavo izvedli v oktobru. V njej je sodelovalo 2745 voznic in voznikov. Uporabili so istih 16 simbolov, kot so jih uporabili raziskovalci v Veliki Britaniji, dodali pa so še simbol za dinamično kontrolo stabilnosti vozila, ki je poleg ABS zavornega sistema eden najpomembnejših elementov aktivne varnosti v vozilu. Rezultati raziskave so pokazali, da slovenski vozniki bolje poznajo pomen kontrolnih lučk kot britanski.
Medtem ko 98 odstotkov britanskih voznikov ne pozna pomena vseh osnovnih kontrolnih lučk na avtomobilu, je takših "samo" 85 odstotkov slovenskih voznikov. To pomeni, da najpomembnejše kontrolne lučke v vozilu pozna približno vsak sedmi slovenski voznik. V povprečju je trajalo devet dni, da so vozniki odpravili napako, zaradi katere se je kontrolna lučka prižgala.
Nekaj težav so imeli vozniki pri prepoznavanju kontrolne lučke za delovanje varnostnih blazin ter pri prepoznavanju znaka za samodiagnozo motorja. Težave so imeli tudi s poznavanjem znakov za luči.

'Vse te raznobarvne lučke niso za okras'
Inštruktor varne vožnje Brane Legan meni, da rezultati kažejo, da vozniki med vožnjo pravočasno ne prepoznajo pomembnih kontrolnih znakov, ob tem pa jih poznajo premalo natančno. To pa je za njihovo varnost zelo pomembno, meni Legan. "Ker imajo vsi ti znaki oziroma lučke svoj pomen in vzrok za vklop, je le-te treba poznati, saj omogočajo pričakovano, učinkovito in primerno varno vožnjo. Vse te raznobarvne lučke pač niso za okras," dodaja Legan.
Klemen Turk iz AMZS službe za tehnične zadeve meni, da se s sodobno tehnologijo v vozilih povečuje tudi število kontrolnih lučk. Vozniki se po njegovem mnenju premalo zavedajo, da so v prvi vrsti namenjene predvsem njihovi varni in učinkoviti vožnji. Turk voznikom še svetuje, da v primeru vklopa kontrolne lučke, katere pomena ne poznajo, nemudoma pogledajo v navodila za uporabo oziroma pokličejo AMZS servis.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.