Današnji dan je predvsem posvečen kadilcem, vendar tistim, ki bi to razvado radi opustili. Danes je namreč dan brez cigarete. Uporaba tobaka se pri nas zmanjšuje, kljub temu pa ostaja kriva za skoraj petino vseh smrti pri prebivalcih, starih 30 let ali več.
Inštitut za varovanje zdravja (IVZ) je z anketo, ki jo je med prebivalci, starimi od 15 do 64 let, izvedel v letih 2011 in 2012, prišel do podatkov, da kadi skoraj vsak četrti Slovenec. Delež je višji pri moških (skoraj 27 odstotkov) kot pri ženskah. V primerjavi z letom 2007 se je delež kadilcev znižal, vendar pa to ne velja za starostno skupino od 15 do 24 let, v kateri ostaja nespremenjen – okoli 25 odstotkov.
Predstavnica IVZ Helene Koprivnikar razloge za ugodne spremembe v deležu kadilcev vidi v rednem zviševanju obdavčitve in s tem cen tobačnih izdelkov ter uvedbi prepovedi kajenja v vseh zaprtih javnih in delovnih prostorih.
Kajenje povezano s celo vrsto bolezni
Raba tobaka škoduje tako rekoč vsakemu organu v človeškem telesu. Kajenje povzroča številne vrste raka, bolezni srca in ožilja, bolezni dihal, motnje erekcije oz. impotenco, sivo mreno, nizko kostno gostoto, zmanjšano plodnost pri ženskah, pri kajenju v nosečnosti pa nizko porodno težo otroka in prezgodnji porod.
Kadilci v Sloveniji umirajo v povprečju kar 15 let prej kot nekadilci, številna leta pred smrtjo pa preživijo slabega zdravja. Kajenju pripisujejo vsako sedmo prezgodnjo smrt v starostni skupini od 30 do 44 let in vsako tretjo prezgodnjo smrt v starostni skupini od 45 do 59 let.
Kajenje v nosečnosti povečuje možnost zapletov
V Slovenski zvezi za tobačno kontrolo in javno zdravje ob dnevu brez cigarete posebej opozarjajo na problematiko kajenja pri nosečnicah. Izpostavljenost tobačnemu dimu škodi materi in otroku ter povečuje možnosti zapletov v nosečnosti in pri porodu. Po izkušnjah zveze postanejo mnoge ženske motivirane za opuščanje kajenja šele takrat, ko zdravnik potrdi njihovo nosečnost.
Kot pravijo v zvezi, bi lahko z opuščanjem kajenja med nosečnostjo za 20 odstotkov zmanjšali rojstva otrok z nizko porodno težo. Zato je pomembno, da so nosečnice deležne zdravniške pomoči za opuščanje kajenja skozi celo nosečnost. Zveza je tudi izdala brošuro smernic EU za opuščanje kajenja za nosečnice, ki jih razdeljuje šolam za bodoče starše.
Šest milijonov smrti na leto
Po poročilih Svetovne zdravstvene organizacije je kajenje najbolj razširjeno v vzhodni Aziji, kjer kadi približno dve tretjini vsega odraslega moškega prebivalstva. V zadnjih letih kajenje močno upada v razvitem svetu, kjer kadilci predstavljajo okoli četrtino vse populacije. Zaradi posledic kajenja bo letos po svetu umrlo skoraj šest milijonov ljudi.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.