Po upravnem sodišču je tudi vrhovno zavrnilo pritožbo "zamrznjenega" predsednika Pozitivne Slovenije Zorana Jankovića na zaključno poročilo protikorupcijske komisije (KPK).
"Tako kot upravno je tudi vrhovno sodišče ocenilo, da v konkretnem primeru niso podani ne postopkovni ne vsebinski pogoji za izdajo začasne odredbe, saj tožnik ni izkazal ne zadostne verjetnosti, da je komisija posegla v njegove človekove pravice, ne nepopravljive škode na osebnostnih pravicah," so sporočili s KPK.
Sodišče je tudi zapisalo, da "opravljanje funkcije predsednika politične stranke in funkcije župana nista tožnikovi pravici (tudi ne pravici kogar koli drugega), saj je zasedba teh funkcij vezana na kandidacijske postopke, urejene z zakoni, in na izide volitev".
Odločba je torej zelo podobna tisti, ki so jo izdali v primeru predsednika SDS Janeza Janše. Pri njem so odločitev med drugim utemeljili z besedami, da "opravljanje funkcije predsednika vlade ni tožnikova (osebna) pravica niti (osebna) pravica kogar koli drugega".
Tako Janković kot Janša sta na sodišču zahtevala izdajo odredbe, s katero bi KPK naložili, naj poročilo umakne s svoje spletne strani.
Stranke morebitne nove koalicije v odzivih na odločitev sodišča z izjavami skope
V PS so pojasnili, da Janković ni več predsednik njihove stranke in zato odločitve sodišča ne komentirajo. Prav tako odločitve sodišča ni komentiral Zoran Janković. Tudi v SD in DL so navedli, da odločitev sodišča ne komentirajo. Očitno pa se je sodišče odločilo, da ne v primeru Janše ne v primeru Jankovića niso izpolnjeni razlogi za izdajo začasne odredbe, je dejal vodja poslancev DL Rihard Braniselj. Po mnenju prvaka DeSUS Karla Erjavca je bila odločitev vrhovnega sodišča pričakovana glede na to, da je podobno odločilo že v primeru Janeza Janše.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.