24 ur na križišču sveta

Volitve tudi v tujini

Ljubljana, 10. 11. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Novega predsednika države bodo na današnjih volitvah lahko volili slovenski izseljenci in zdomci, za katere bodo po podatkih RVK odprta volišča na 35 slovenskih diplomatsko-konzularnih predstavništvih v tujini.

Glasovanje na predstavništvih bo potekalo med 9. in 17. uro po krajevnem času. V posebnem volilnem imeniku za izseljence je sicer po zadnjih podatkih notranjega ministrstva vpisanih 4846 volivcev. Gre za slovenske državljane, ki nimajo stalnega prebivališča v Sloveniji, temveč je njihov stalni naslov v tujini.

Pravico glasovati na voliščih na posameznem diplomatsko-konzularnem predstavništvu (DKP) imajo tisti slovenski državljani z volilno pravico, ki imajo prijavljeno stalno prebivališče v tujini in so tudi vpisani v poseben volilni imenik za izseljence, niso pa zahtevali glasovanja po pošti. Na DKP lahko glasujejo tudi volivci, slovenski državljani, ki imajo v domovini sicer prijavljeno stalno prebivališče, na dan glasovanja pa bodo v tujini. Volili bodo lahko le tisti zdomci, ki so v roku podali zahtevo za takšno glasovanje in so na podlagi tega vpisani na poseben seznam volivcev, ki glasujejo na DKP. Takšen seznam je sestavljen za območje posameznega DKP. Tisti volivec, ki je že zahteval glasovanje po pošti, lahko glasuje na volišču na DKP samo v primeru, če ima s seboj t.i. volilno karto, ki jo mora oddati volilnemu odboru na volišču.

Volitve
Volitve FOTO: POP TV

Kot je povedal državni podsekretar in vodja oddelka za javne listine pri MNZ Bojan Trnovšek, je bilo izdanih 6648 volilnih kart. Od tega 4881 v Sloveniji, med izseljenci oziroma vpisanimi v poseben "izseljenski" volilni imenik (v slednjega je, kot rečeno, vpisanih 4846 volivcev) se jih je 1026 odločilo, da bodo volili z volilno karto po pošti, zdomcem - s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki so začasno v tujini - pa je bilo izdanih 741 volilnih kart. Poleg tega je 558 zdomcev izrazilo željo po glasovanju na DKP v tujini, 94 izseljencev, ki so danes v Sloveniji, pa je izrazilo željo po glasovanju na voliščih v Sloveniji.

Na voliščih na DKP so imenovali volilne odbore, ki bodo skrbeli za izvedbo volitev, ugotavljali pa bodo tudi izid glasovanja na volišču. Tako je namreč sklenila Republiška volilna komisija (RVK), ki se je poleg tega strinjala, da bodo z volišč, na katerih bo glasovalo manj kot deset volivcev, zapečatene ovojnice z volilnimi lističi pošiljali na sedež RVK v Ljubljani, kjer bodo nato ugotavljali izid. Po odločbi ustavnega sodišča so rok za glasovanje po pošti iz tujine podaljšali za pet dni. Tako bo RVK pri ugotavljanju uradnega izida predsedniških volitev upoštevala še tiste glasovnice, ki bodo prispele po pošti iz tujine, pet dni po volitvah, in sicer do 15. novembra do 12. ure. Šele takrat bo lahko RVK ugotovila uradni volilni izid predsedniških volitev in razpisala morebitni drugi krog glasovanja.

V splošnem volilnem imeniku v Sloveniji je sicer vpisanih 1.605.122 državljank in državljanov, k temu pa je treba prišteti še vpisane v poseben volilni imenik za izseljence, torej 4846 oseb. Skupaj je tako v volilni imenik za današnje predsedniške volitve vpisanih 1.609.968 volilnih upravičencev. Na lokalnih volitvah, na katerih imajo letos pravico glasovati o občinskih svetih in županih tudi tujci s stalnim prebivališčem v Sloveniji - teh je 15.402 -, pa bo tako letos imelo volilno pravico 1.620.524 volivcev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.