Ministrstvo za obrambo za vojsko kupuje 6000 novih čelad. Prvih 2000 bodo dobili proti koncu novembra, takrat pa naj bi dobavitelju plačali 326.960 evrov, ka pomeni 163 evrov na čelado. Isti znesek bodo plačali še prihodnje leto in leta 2015, ko bodo dobili prav tako po 2000 čelad. To pomeni, da bo skupaj za njih odštelo nekaj manj kot milijon evrov.
"S tem je ministrstvo za obrambo po svojih najboljših močeh z dobaviteljem našlo sporazumni dogovor o dinamiki dobave, ki spoštuje težko finančno situacijo države," je na današnji novinarski konferenci pojasnil minister za obrambo Roman Jakič.
Poudaril je, da je vojska to dobavo načrtovala že lani, ko je pričakovala čelade istega tipa, a od drugega proizvajalca. Šlo je za naročilo, objavljeno v času ministrovanja Jakičevega predhodnika Aleša Hojsa. Na razpisu so takrat naročali tisoč čelad, cena pa je znašala 189 evrov za čelado. Sicer pa se prodajna cena takšne čelade giblje med 450 in 600 evri.
Po Jakičevih besedah čelada spada med osnovna vojakova zaščitna sredstva, sedanje čelade pa so v operativni uporabi od leta 2002 in se jim s certifikatom proizvajalca izteka življenjska doba ter s tem zagotovljena varnost uporabe. Sam pa kot prioriteto vedno izpostavlja varnost vojakov, je dodal.
Postopek je bil transparenten, naročilo je bilo objavljeno na portalu javnih naročil in portalu EU, je našteval Jakič. Na razpis se je prijavilo devet ponudnikov, osem domačih in en tuj, izbrali pa so najugodnejšega ponudnika.
Kot je dejal Jakič, ne kupujejo nobene večje opreme, torej denimo tankov ali helikopterjev, temveč jih le skrbi za varnost vojakov.
Čelade, ki jih bodo zdaj dobili, so veliko bolj sodobne in funkcionalne od starih, pa je odločitev za nakup naprej utemeljeval načelnik Generalštaba Slovenske vojske Dobran Božič.
Stara čelada je denimo ščitila pred drobci granat, ki so leteli s hitrostjo 610 metrov na sekundo, nove pa ščitijo pred drobci, ki letijo s hitrostjo 670 metrov na sekundo. Prav tako se veliko lažje namešča zaščitno masko in optoelektroniko. Stara čelada ni imela certificiranega standarda za balistično zaščito, ki ščiti vojaka pred izstrelki lahkega pehotnega orožja, nova pa vojaka ščiti do kalibra 44 magnum, je novinarjem pojasnil štabni vodnik Janez Vidic.
Nova je tudi podloga čelade. Čelade, ki se poslavljajo iz uporabe, imajo usnjen trak, nove pa spominsko peno, ki zmanjšuje možnost poškodb ob zadetku v čelado, saj zakasni udarni val. Ker je zatilni del manjši, je čelada bolj kompatibilna z balistično opremo vojaka, tudi zaščitnim jopičem, in vojak lahko strelja tudi v ležečem položaju, kar prej ni bilo možno.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.