37-letni Matthew Livelsberger je dejanje, kot kaže, skrbno načrtoval. V sporočilih v aplikaciji Zapiski, ki so jih našli na njegovem iPhonu, je med drugim zapisal, da mora "očistiti" svoj um "bratov, ki jih je izgubil, in se razbremeniti bremena življenj, ki jih je vzel".
Ameriški vojak je na novoletni dan razstrelil Teslin cybertruck pred Trumpovim hotelom v Las Vegasu, preiskovalci pa domnevajo, da se je tik pred eksplozijo ustrelil. V enem od sporočil je zapisal: "To ni bil teroristični napad, to je bila budnica. Američanom pritegnejo pozornost le spektakli in nasilje. Ni torej boljšega načina, da jim sporočim svoje stališče kakor z ognjemetom in eksplozivom."
V svojih zapisih se je dotaknil vrste tem, od političnih kritik, družbenih težav ter tako domačih kot mednarodnih vprašanj, kot je vojna v Ukrajini. V enem od zapisov je dejal, da so ZDA "neozdravljivo bolne in gredo v propad".
Preiskovalci še vedno ugotavljajo, ali je Livelsberger z razstrelitvijo Tesle, in to pred hotelom, ki nosi ime novoizvoljenega predsednika Donalda Trumpa, želel poslati politično sporočilo. Za zdaj sicer niso ugotovili, da bi bil Livelsberger Trumpov nasprotnik, pač pa prej nasprotno. V enem od zapisov je pozval, da se mora država "zbrati okoli" novoizvoljenega predsednika in njegovega svetovalca Elona Muska, sicer izvršnega direktorja Tesle.
"Osredotočite se na moč in zmago," je zapisal po poročanju The Washington Post. "Moškost je dobra in moški morajo biti voditelji. Moč je sredstvo za odvračanje in strah je produkt," je zapisal v eni svojih beležk.
V eksploziji je sedem ljudi utrpelo manjše poškodbe. Oblasti so zaključile, da je Livelsberger deloval sam. Posebni agent FBI, odgovoren za Las Vegas, Spencer Evans je dejal, da gre za tragičen primer samomora večkrat odlikovanega veterana, ki se je boril s posttravmatsko stresno motnjo in drugimi težavami, "čeprav je ta dogodek bolj javen in bolj senzacionalističen kot običajno".
Dosedanja preiskava je pokazala, da je Livelsberger umrl zaradi strela v glavo, ustrelil naj bi se sam. Preiskovalci sicer še niso pojasnili, kako se je hkrati ustrelil v cybertrucku in povzročil eksplozijo s prižigom pirotehničnih sredstev in goriva, ki jih je prevažal v vozilu.
Ob Livelsbergerjevih nogah so našli zoglenelo pištolo, v vozilu pa še druge zoglenele predmete, med drugim še drugo strelno orožje, pirotehnična sredstva, potni list, vojaško izkaznico, kreditne kartice, iPhone in pametno uro. Oblasti so sporočile, da je bilo strelno orožje kupljeno na zakonit način.
Nekdanje dekle: Želel si je več pomoči
Preiskovalci so sporočili, da se je vojak spopadal z duševnimi težavami. "Verjetno je trpel za PTSD in vemo tudi za nekatere morebitne druge družinske težave," je dejal Evans. V dneh pred eksplozijo si je Livelsberger dopisoval s profilom na družbenem omrežju, ki je priljubljen med vojaškimi veterani, v dopisovanju pa je izrazil zaskrbljenost glede tehnologije vojaških brezpilotnikov, incidentov, ki jim je bil priča v Afganistanu, prepričan pa je bil tudi, da mu med vožnjo s cybertruckom iz Denverja v Las Vegas sledijo organi pregona.
Njegovo nekdanje dekle, Alicia Arritt, je za The Washington Post povedalo, da ji je Livelsberger nekoč zaupal, da je med služenjem v tujini utrpel travmatične poškodbe možganov. 39-letna medicinska sestra, ki sicer skrbi za ranjene vojaške veterane, je za časnik povedala, da se je s 37-letnikom videvala med letoma 2018 in 2021. Ta ji je zaupal, da je imel težave s spominom, slabo koncentracijo, da je težko vzdrževal odnose in da je občutil močno krivdo zaradi svojih dejanj na bojišču.
Arrittova je prepoznala te simptome kot posledico močnega udarca v glavo ali močnega pretresa telesa. Vedela je, da je med drugim doživel pretrese možganov in poškodbo hrbtenice in vedela je, da lahko takšne poškodbe povzročijo postopen in boleč razpad duševnega stanja pri posamezniku. Kot pravi, je več njenih nekdanjih pacientov in prijateljev veteranov umrlo zaradi samomora.
"Želel si je več pomoči," se spominja njunih pogovorov. "Mislim, da mu je bilo še težje, ker je bil še vedno aktiven v vojski," je dejala za The Washington Post. Livelsberger ji je priznal, da ima težave s spanjem, da se ne more zbrati in da je zaradi tega frustriran.
Ponavljajoči se udarci lahko poškodujejo možganske strukture, vplivajo na spomin, motorične sposobnosti in sposobnost čustvene regulacije. Takšne poškodbe pa pri posamezniku lahko povzročijo zmanjšano sposobnost za spopadanje s psihološko motečimi stvarmi, je za The Washington Post dejal James Stone, profesor z Univerze v Virginiji, ki preučuje možganske poškodbe pri vojakih.
Arrittova je dejala, da se ji moški, ki ga je poznala, ni zdel nikakršen ekstremist. Opisala ga je kot "politično zmernega", a nekoliko bolj konservativnega. Pravi, da je bil "neverjetno inteligenten" in "nikoli zloben".
Livelsberger je bil pripadnik zelenih baretk – visoko usposobljenih specialnih enot ameriške vojske, ki so strokovnjaki za gverilsko vojskovanje in nekonvencionalne bojne taktike. V ameriški vojski je služil od leta 2006, dvakrat pa je bil na misiji v Afganistanu. Poleg tega je kot ameriški vojak služil v Ukrajini, Tadžikistanu, Gruziji in Kongu. Nedavno se je vrnil z misije v Nemčiji in v času, ko je izvedel svoje dejanje, je bil na dopustu.
KOMENTARJI (108)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.