Britanski premier David Cameron je danes sporočil, da letošnjega vrha skupine G8 v ruskem Sočiju ne bo. "Moramo biti jasni, da vrha G8 letos v Rusiji ne bo. To je povsem jasno," je dejal Cameron. Priprave na junijski vrh v Sočiju so bile sicer že ustavljene zaradi napetosti v Ukrajini.
Cameron je še dejal, da so novice o kopičenju ruske vojske na ukrajinskih mejah zaskrbljujoče. "Moramo poslati jasno sporočilo ruski vladi in predsedniku Putinu, da bi bilo povsem nesprejemljivo, če bi šli naprej v Ukrajino, in da bi to sprožilo sankcije EU, ZDA in drugih držav," je opozoril. Zunanji minister William Hague pa je pribil, da se bo Rusija v bližnji prihodnosti težko popolnoma vrnila v G8. Namesto v Sočiju, se bodo voditelji držav G7 zdaj junija srečali v Bruslju.
Cameron se je oglasil pred vrhom skupine sedmih najrazvitejših držav G7, ki ga je ob robu jedrskega vrha v Haagu sklical ameriški predsednik Barack Obama.
Voditelji G7 so Putinu požugali, da bodo zaostrili sankcije, če Rusija ne bo spoštovala suverenosti Ukrajine. Voditelji so se tudi dogovorili, da bodo za mizo sedli še njihovi ministri za energetiko in razpravljali o energetskih virih, najbrž v smislu manjše energetske odvisnosti od Rusije.
V Moskvi pa jih odločitve G7 ne skrbijo preveč. Zunanji minister Sergej Lavrov je sporočil, da "izključitev iz G8 ne bi bila kakšna večja tragedija".
Rusija napadla bazo v Feodosiji
Predstavnik ukrajinskega obrambnega ministrstva Vladislav Seleznjov je medtem dejal, da je Rusija napadla bazo mornarice v v Feodosiji. Po njegovih besedah so ruski vojaki bazo napadli z avtomatskim orožjem in šok granatami. Seleznjov trdi, da so tri ruska vozila zapustila oporišče, prevažala pa naj bi ukrajinske vojake z zvezanimi rokami. Zajeli naj bi med 60 in 80 vojakov, ki so po navedbah ukrajinskega pomorskega sindikata pripadniki elitne enote ukrajinske mornarice.
Pod ruskim nadzorom je sicer že večina baz ukrajinske vojske na Krimu. Začasni ukrajinski predsednik Oleksandr Turčinov je danes ukrajinski vojski ukazal umik s krimskega polotoka. Odločitev o tem je sprejel nacionalni svet za obrambo v Kijevu, po besedah Turčinova pa vključuje tudi umik svojcev vojakov.
Šojgu na Krimu pregledal ruske sile
Danes je na Krim prišel ruski obrambni minister Sergej Šojgu. To je prvi obisk kakega visokega predstavnika ruskih oblasti na krimskem polotoku po njegovi priključitvi Rusiji. Šojgu je pregledal rusko črnomorsko floto v pristaniškem mestu Sevastopol in za namestnika poveljnika imenoval nekdanjega vodjo ukrajinske mornarice Denisa Berezovskega.
Ruski obrambni minister je nekdanjim ukrajinskim vojakom zagotovil, da bodo lahko služili kjerkoli na ozemlju Rusije, imeli pa bodo enake pravice in ugodnosti kot drugi ruski vojaki.
Okoli 30 odstotkov prebivalcev ostalo brez elektrike
Številni prebivalci Krima so medtem ostali brez elektrike. Namestnik premierja Krima Rustam Temirgalijev trdi, da je Ukrajina zmanjšala dobavo električne energije na Krim za 50 odstotkov, zaradi česar so na polotoku uvedli redukcije. "Trenutno je brez elektrike okoli 30 odstotkov Krima," je dejal Temirgalijev in dodal, da so bili pripravljeni na takšen ukrep Kijeva.
Po njegovih besedah bodo težavo poskušali rešiti z 900 mobilnimi generatorji, ki so deloma že v uporabi v bolnišnicah, upravnih zgradbah ter za zagotavljanje oskrbe z vodo, zagnali pa bodo tudi tri termo elektrarne. Temirgalijev je sicer prepričan, da bi v primeru popolne prekinitve dobave iz Ukrajine ponovno preskrbo z elektriko lahko vzpostavili v mesecu in pol. "Že potekajo priprave za aktivacijo devetih mobilnih električnih enot, ki proizvajajo zadostno količino energije," je dejal.
KOMENTARJI (374)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.