Z direktivo, ki naj bi jo Evropska komisija sprejela do konca tega leta, se želi področje vodnih virov urediti tako, da bi jih v svoje upravljanje dobili veliki evropski koncerni, je opozoril poslanec SD Dejan Židan. A tam, kjer so vodne vire že privatizirali, so koncesionarji v vodi prenehali videti naravno dobrino, temveč jo razumejo zgolj kot tržno blago.
Če bo šlo v smer privatizacije vodnih virov, bo to zelo škodljiva odločitev, je dodal vodja poslanske skupine SD Janko Veber. V tem primeru se bo namreč skušalo zagotavljati dobiček za lastnike, in ne kakovosti vode za potrošnika. "Si želimo močno klorirano ali dražjo vodo?" je vprašal Židan in poudaril, da o tem v Sloveniji razprave ni bilo.
Slovenska vlada je svoje stališče do direktive v Bruselj poslala že pred letom dni, a je postopek potekal precej neopaženo. Vodilo ga je namreč finančno ministrstvo, pri tem se je obravnaval le finančni, ne pa tudi vsebinski vidik predloga direktive. V DZ se je tako z njim seznanil le odbor za finance.
Čeprav je slovenska vlada predlog direktive podprla, ni še nič izgubljenega, meni Židan. Medtem se je namreč tudi v EU začela oblikovati skupina držav, ki se jim zdi predlog sporen. Portugalska, Francija, Italija in Nemčija imajo že precej negativne izkušnje s privatizacijo vodnih virov. Kot primer je Židan omenil vodovod v Berlinu, ki ga mesto zdaj odkupuje nazaj.
KOMENTARJI (182)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.