Slovenija

'Voda je vir, ki ga ne znamo vedno prav ceniti in varovati'

Ljubljana, 25. 03. 2013 13.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Če ne bomo bistveno spremenili odnosa do vode, bomo do leta 2030 potrebovali 40 odstotkov več vode, kot je je na voljo, opozarja evropski komisar za okolje Janez Potočnik in dodaja, "da je določitev cene vode eden najučinkovitejših načinov za odgovornejšo rabo".

Voda je pomembna kot zrak, ki ga dihamo. Je vir življenja in pomembno vpliva na gospodarsko rast in razvoj, poudarja Janez Potočnik.
Voda je pomembna kot zrak, ki ga dihamo. Je vir življenja in pomembno vpliva na gospodarsko rast in razvoj, poudarja Janez Potočnik. FOTO: Reuters

Odgovorno ravnanje z viri je pomembno tudi za Evropo, za našo prihodnost, je na današnjem posvetu o vodah v Ljubljani poudaril evropski komisar za okolje Janez Potočnik. Izpostavil je, da ima Evropa pri trgovanju s svetom velik primanjkljaj surovin in virov ter da je čas, da združimo sile, ker gre za vodo in za življenje samo.

Potočnik je na posvetu z naslovom Voda kot priložnost za trajnostni razvoj in mednarodno sodelovanje Slovenije izpostavil, da je voda pomembna kot zrak, ki ga dihamo, da je vir življenja, da pomembno vpliva na gospodarsko rast in razvoj. "Je steber življenja, a tudi gospodarskega in socialnega razvoja. Gospodarno ravnanje z vodo zahteva zaščito na vseh ravneh. Je vir, ki ga ne znamo vedno prav ceniti in varovati," je poudaril Potočnik.

Ob tem je opozoril, da Evropa uvozi šestkrat več surovin, kot jih izvozi. Uvozna odvisnost se bo le še povečevala. Nekatere redke rudnine uvažamo v celoti. Uvozimo 48 odstotkov bakrove rude, 64 odstotkov cinka in boksita, 78 odstotkov niklja ter tudi ves kobalt, platino, titan in vanadij.

Če ne bomo bistveno spremenili odnosa do vode, bomo v Evropi in svetu v prihodnje porabili 40 odstotkov več vode, kot je je na voljo.
Če ne bomo bistveno spremenili odnosa do vode, bomo v Evropi in svetu v prihodnje porabili 40 odstotkov več vode, kot je je na voljo. FOTO: Reuters
V Sloveniji 7000 prebivalcev nima vode v hiši, 30.000 prebivalcev se oskrbuje s kapnico, 150.000 prebivalcev pa se oskrbuje iz lokalnih vodovodov, ki niso pod nadzorom, opozarja klimatologinja in dodaja, da gospodinjstva in gospodarstvo premalo varčujejo z vodo ter da se nam dogaja tiha komercializacija ali celo privatizacija vode.

Evropsko gospodarstvo temelji na intenzivni rabi virov. Letno porabimo 16 ton materialov na osebo. Odvržemo jih šest ton in polovico tega pristane na odlagališčih, je opozoril Potočnik. "Če na nekatere danosti in trende ne moremo vplivati, se jim moramo prilagoditi in voditi tako politiko, da bo naša odvisnost v prihodnosti manjša. Ekonomsko smiselno je usmeriti inovativnost v proizvode, ki jih bo mogoče ponovno uporabiti, reciklirati oz. narediti z manj uporabe virov. Druge možnosti nimamo," je poudaril komisar.

Prepričan je, da se prehodu v zeleno gospodarstvo ne moremo izogniti. Dosegli smo namreč raven, ko s številčnostjo, dejavnostjo in tehnologijo vplivamo na neravnotežja ključnih naravnih sistemov. Če ne bomo bistveno spremenili odnosa do vode, bomo do leta 2030 potrebovali 40 odstotkov več vode, kot je je na voljo. "Vsekakor pa velja, da je določitev cene vode eden najučinkovitejših načinov za odgovornejšo rabo," je še dodal komisar.

Voda je okoljsko, družbeno in gospodarsko dobro

Država ne vlaga dovolj v upravljanje voda, vodna stroka in znanje je razdrobljeno, horizontalna povezava resorjev na področju voda je premajhna, mednarodno sodelovanje Slovenije je bolj na ravni entuziazma posameznikov in ni sistemsko podprto, pa je na posvetu opozorila klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj.

Država ne vlaga dovolj v upravljanje voda, opozarja klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj.
Država ne vlaga dovolj v upravljanje voda, opozarja klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. FOTO: Dare Čekeliš
Klimatologinja opozarja, da je vodooskrbna infrastruktura dotrajana, da industrija porabi in onesnaži preveč vode ter da raba vode v kmetijstvu ni urejena, da sodobnih namakalnih sistemov in zadrževalnikov skoraj nimamo. Neobnovljiva energetika pa da je največji porabnik vode, voda kot obnovljiv vir energije pa ni dovolj izkoriščena.

Ob tem je izpostavila, da mora prostorsko načrtovanje upoštevati vodni krog. Prepričana je tudi, da gospodarstvo danes ne prepoznava slovenske vode, slovenskega znanja na tem področju. "Slovenija bi lahko imela leta 2030 na področju voda veliko novih delovnih mest, lahko bi izvažala znanje s področja voda in imela od projektnega sodelovanja finančne koristi," je poudarila Kajfež Bogatajeva.

Klimatologinja je še opozorila, da je 60 odstotkov površinskih voda v Sloveniji v slabem kemijskem stanju ter da nam poplave in suše lahko odnesejo tudi do dva odstotka BDP. "Ravnati moramo tako, da bo škoda ob naravnih ujmah minimalna," je dejala.

Predsednik Borut Pahor se je na posvetu zavzel za to, da voda ostane dobrina vseh – ne samo današnje, ampak tudi prihodnjih generacij, in dodal, da je treba vlagati v infrastrukturo in v vse, kar omogoča nadaljevanje tudi industrijskega razvoja, toda tako da nas meje rasti ne bodo ustavile same po sebi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (114)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ole-ole
26. 03. 2013 09.10
+2
Potočnik je včeraj izjavil citiram V Sloveniji BOSTE imeli vodo v lasti ITD. Pomisli ni rekel BOMO, kar bi bilo za slovenca normalno. Postavil se je nekam nad nas , seveda on je EU komisar, na to mesto ga je predlagala Slovenija, on pa se obnaša kot da z nami nima nobene veze. Na koncu pa je na vrhu popularnosti, se vpraša ali smo res slepi in ne vidimo, da mu je le za lastno ta zadnjo.
ole-ole
26. 03. 2013 09.13
+3
Potrebno mu bo močno navit uro,da se bo spomnu za koga je treba lobirat.
johanca123
26. 03. 2013 07.35
+5
Potočnik ! Bolš da si tih in se ne oglašaš več. A te je začelo skrbet ko padaš na lestvici priljubljenosti? Ne vem kako si se tam znašel, saj za Slovenijo nisi do danes naredil eno veliko nulo!
sprint
26. 03. 2013 06.45
+8
Potočnik? Kdo je to? A. Tisti, ki že leta visi v Bruslju za prazen nič. Za Slovenijo ni naredil niti toliko kolikor imam črnega za nohtom - nič. Tega tipa odpoklicat in nagnat ceste pometat. Vsaj ena korist od njega. In to naj bi bil nekakšek tip-top politik po priljubljenosti. Pri kom za božjo voljo? Pa saj človeka ni tu. Je tam. In kaj za vraga je storil za svojo državo, ki ga masno plačuje? Nič. Ja ja herr komisar.
An2345
26. 03. 2013 06.43
+12
G. Potočnik, dokler boste govorili o vodi kot gospodarski dobrini (kar je dokaz pohlepa), kot bi bila neke vrste nafta ne zastopate interesa slovenskega naroda, ampak interes pogoltnih multinacionalk in njihovih "EU" hlapcev, ki želijo spet vpeljati neke vrste moderniziran fevdalni sistem. Voda je temeljna človeška pravica in ne sredstvo, s katerim bi se dalo prekupčevati. Kaj bo frau Merkel hotela zaračunati naslednje? Sončne žarke, ali pa mogoče sam zrak?
24uric
26. 03. 2013 06.46
+8
še malo pa nam bodo na usta namontirali števec koliko zraka porabimo evil world
24uric
26. 03. 2013 06.42
+5
zakaj pa porabimo toliko surovin verjetno zaradi pohlepnega sistema ki ga živimo
24uric
26. 03. 2013 06.37
+4
prodani potočnik je postal trobilo lobistov
24uric
26. 03. 2013 06.36
+2
pa bodo spet na račun naravnih virov služili samo posamezniki..navadnim državljanom bodo iztavili pa položnice
FCL
26. 03. 2013 06.34
+9
Potočnik, da te sram ni!!!!!!!! Mi je prijateljica povedala, ko je delala v Bruslju, da nikoli nisi naredil nič za Slovenijo, še v kabinetu nimaš zaposlenih sodelavcev in Slovenije (vsi drugi komisarji imajo ljudi iz svoje države) ampak tuje ljudi, a zdej naj boš pa še vodo prodal, marš g.n.o.j !!!!!!!!!! Spel se nazaj v Bruselj in tam ostani!
24uric
26. 03. 2013 06.34
+3
Sabina Poto?nik 1
26. 03. 2013 07.01
+5
mislim da se bliža čas revolucije, ker ti referendumi tako nič več ne pomagajo v teh naših kapitalističnih časih!
filip136
26. 03. 2013 06.31
+6
Z veliko državljani eu se tudi ravna neekonomično Voda je javno dobro,je vir življenja in za njo se bomo boril tudi s granitnimi kockami
Dabon
26. 03. 2013 05.28
+1
Medna bo letos dovolj vode ob takšnih snežnih padavinah še sedaj aprila pa itak sam dež ....
Masssssd
26. 03. 2013 05.03
Največje pitne vire porabi žvinoreja. Za gojenje krmne hrane (pač tam kjer majo namakalni sisteme). In za pitje, pač krave popijejo veliko več vode kot en povprečen človek.
Jimi1
26. 03. 2013 03.33
+7
Tale Potočmik bi nam še zrak zaračunal, česar se bo kmalu spomnil...brihta. Res na volitvah bo potrebno nujno ukrepati....
Mladi? Plasto
26. 03. 2013 02.13
+14
POTOČNIK JE POTURICA.......VODA JE JAVNO DOBRO IN NE SME IMETI CENE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! če pa slabo delamo z vodnimi viri - PA SEVEDA VEMO KDO JE ODGOVOREN!!!!!!!!!! - LJUDJE ZAPOSLENI NA INŠPEKTORATIH,KI NAJ BI NADZOROVALI IZVAJANJE ZAKONOV IN OPOZARJALI ZAKONODAJALCA NA POMANKLJIVOSTI - POSLANCI ,KI NE !!! SPREJEMAJO ZAKONOV ,KI BI AKTIVNO OMOGOČALI ZAŠČITO VODA IN BI UČINKOVITO KAZNOVALI KRIVCE ZA ONESNAŽENJA - VSI ZAPOSLENI NA MINISTRSTVIH ,KI SODELUJEJO V POSTOPKIH IZDAJE DOVOLJENJ ZA OBRATOVANJE ONESNAŽEVALCEV ITD..... ampak hvala g.Potočnik za ta opozorila .... bomo poskusili na volitvah urediti!!!!!
Tonček Balonček
26. 03. 2013 00.18
+7
A bodo Sonce tudi sprivatizirali?
Sabina Poto?nik 1
26. 03. 2013 08.31
brez skrbi da ga bodo, pa še dočakali bomo to privatizacijo.
zabica_mala
26. 03. 2013 00.01
+12
Tako to gre danes. Ustvari se problem, da se lahko legitimno mastno kasira. Npr cigareti:nevarni zdravju, cene rastejo v nebo, nikogar ne moti, ker je to itak nevarno. Cigarete se se vedno proizvajajo in legalno prodajajo. Sladke pijace -ista zgodba. Zdaj se voda. Kmalu pride zrak na vrsto. Vsakemu bedaku je jasno, da tezav ne mores resit s kratkorocnim ukrepom (dvig cen) ampak je treba dolgorocno vzgajat ljudi k drugacnemu nacinu misljenja. To pa itak ni nikomur v interesu vazno je, da se pobere cim vec. Ce ne bi bilo takega butastega sistema, ki ga vodijo te isti pametnjakovici (lopovi) bi tudi z vodo vsi bolj sorazmerno ravnali. Zelijo da trosimo cim vec (za ogromno izdelkov je potrebna voda) hkrati se pa zaskrbljeno drzijo za glavo, kako bo kmalu zmanjkalo pitne vode.
rko
25. 03. 2013 23.54
+2
JE ŽE PREPOZNO EVROPEJCI
vezuv_
25. 03. 2013 23.29
+6
Kaj se tuki petelinite, komunala vam zaračunava tudi vodo v kanalizacijo s strehe če dež pada - pa zavaruj hipo pred dežjem. Naši politiki imajo tako butaste ideje kot so sami neumni.
snifff
25. 03. 2013 22.59
+6
Imamo vladajoče kot si jih zaslužimo, kar volite te seronje, pa čeravno priznam, da zadnjih dveh vlad ni volil NIHČE, kaj vam spet ni jasno, a demokracija ali kaj?
snifff
25. 03. 2013 23.01
+4
Mi več nimamo demokracije, ker nam politika ni ponudila druge opcije, kar pomeni, da je žal skrajni čas za politiko iz trojke, seveda če se bomo predali, no saj se nismo mi, politika nas bo predala in to točna ta, ki jo imamo danes na oblasti.............spet so nas nasrali do konca!
snifff
25. 03. 2013 23.03
+4
Mislim da bo čas da ljudstvo presodi o naši politiki in se poda na izkušnje sojenja po povojnih časih, tako da kontrola na brniku in na bivših carinah, jaz si ne želim da nam današnji pobegnejo.
Jimi1
26. 03. 2013 03.37
+1
Brez dvoma jih bomo v času informacijskih tehnologij zlahka našli, pa še varovanja jim tam zunaj ne bo nobeden plačeval....
alko10000
25. 03. 2013 22.53
+6
res da se z vodo ravna neodgovorno ampak molzenje € na račun vode...kaj se boste še spomnl??? Kolk so vas spet podkupl tm v EU parlamentu grrrrrrrrrr