Vodja poslancev PS Jani Möderndorfer poudarja, da zaupnica pomeni potrditev za predsednico vlade Alenko Bratušek in celo vlado, da je na pravi poti, kar kažejo tudi prva sporočila iz EU. Bo pa prišel čas, ko se bo celotna koalicija usedla in pogovarjala za naprej.
Po njegovem mnenju se v stranki ne pogovarjajo o morebitni zamenjavi ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Stanka Stepišnika. Njega se namreč najpogosteje omenja kot tistega, ki bi ga utegnili v vladnih vrstah zamenjati.
Vodja poslancev PS priznava, da je bil na začetku mandata narejen terminski načrt, kdaj se bo kaj zgodilo, vendar "je vlada naletela na nekaj ovir". Sam verjame, da bodo v bližnji prihodnosti odpravljene, in tako dosedanji mandat vlade ocenjuje pozitivno. Prepričan je, da ima vlada še kaj postoriti, da pa je že umirila strasti v državi in ustvarila pogoje, da se lahko posvetijo programu izhoda iz krize.
Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han med dosedanje dosežke vlade Bratuškove uvršča to, da niso preveč zarezali v socialne transferje in plače javnih uslužbencev. Zaveda pa se, kot je dejal, da so premalo naredili na gospodarskem delu, zato jih delo na tem področju še čaka.
Glede gospodarskega resorja Han meni, da rešitev gospodarstva ni odvisna od enega človeka. Težava torej ni v Stanku Stepišniku, ampak se mora po njegovem mnenju celotna vlada bistveno bolj osredotočiti na gospodarski razvoj. Seveda mora biti na mestu gospodarskega ministra človek, ki ima vizijo, zna delati z uradniki in ima ta trenutek voljo, da kaj spremeni, je dodal.
Ali bo vlada zdržala do konca mandata, si Han ne upa napovedati. Kot pravi, imajo koalicijsko pogodbo podpisano do marca prihodnje leto, zato jo bo treba redefinirati.
Da je vlada uspešna, ocenjuje tudi vodja poslancev DL Rihard Braniselj. Spomnil je, "da vemo", zakaj slabe banke še ni, prepočasi gre po njegovem mnenju tudi udejanjanje zakona o slovenskem državnem holdingu. Prav tako se mu zdi, da prepočasi poteka privatizacija.
Vodja poslancev DeSUS Franc Jurša težko ocenjuje, ali bi premierka morala zaupnico spomladi vložiti še enkrat. Če bo stanje umirjeno, ji tega ni treba, sicer pa obratno, pravi Jurša. Je pa tudi po njegovem mnenju pred koalicijskimi strankami naloga, da pripravijo nov dogovor o nadaljnjem sodelovanju v vladi. O tem oz. o prenovi dogovora naj bi koalicija že v petek spregovorila na novinarski konferenci.
Premierka po besedah Jurše ni posebej omenila morebitne zamenjave Stepišnika, a je po mnenju vodje poslancev DeSUS delna rekonstrukcija vlade po vsem dogajanju v zadnjem obdobju realna. Ocenjuje, da bodo naslednje državnozborske volitve leta 2015.
Predsedniku DZ Janku Vebru se zdi pomembno, da so v času vlade Alenke Bratušek uspeli zagotoviti politično stabilnost in da se je zelo jasno povedalo, da Slovenija lahko sama rešuje posledice gospodarske in finančne krize. Veber ocenjuje, da bo danes verjetno izglasovana zaupnica kot "veter v jadra". Koalicija bo po njegovem mnenju morala ponovno skozi koalicijsko pogodbo, v sklopu teh dogovorov pa Veber ne izključuje razprave o možnih spremembah v vladni ekipi.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.