V ZSSS vlado in poslance v odprtem pismu sprašujejo, zakaj dopuščajo, da je reševanje zdravstvenega sistema postalo plen interesnih lobijev in politične blokade. Ob zadnjih dogajanjih glede izvajanja ukrepov na podlagi zakona o ukrepih za krepitev stabilnosti bank jih pozivajo, naj z enako zavzetostjo "dokapitalizirajo" tudi zdravstveni sistem.
Na isti dan, ko je vlada začela izvajati ukrepe na podlagi omenjenega zakona in je med drugim izdala skupaj za nekaj več kot skupno milijardo evrov poroštev za Probanko in Factor banko, se je na seji Ekonomsko-socialnega sveta nadaljevala razprava o zaostrovanju razmer pri uveljavljanju pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, so zapisali v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS).
Kot so navedli, je bil v razpravi ponovno izpostavljen zelo resen finančni položaj zdravstvenega sistema v Sloveniji, saj je glede na podatke Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) iz sredine avgusta skupen prenos zapadlih obveznosti ZZZS v leto 2014 znašal že okoli 84 milijonov evrov.
ZZZS bo že tretje leto zapored nelikviden, znesek zapadlih obveznosti, ki se prenaša v naslednje leto, pa se iz leta v leto povečuje. V leto 2012 je bilo prenesenih 41 milijonov evrov, v leto 2013 pa 64 milijonov evrov, so še zapisali v pismu.
Ob tem v ZSSS poudarjajo, da je pravica do zdravstvenega varstva ustavno zapisana kategorija. Zato vlado in poslance sprašujejo, kako pa je "z dokapitalizacijo zdravja". Odločitev stranke Državljanska lista, da prejšnji teden zavrne predlog interventnega zakona za zdravstvo, so v pismu označili za "politično blokado".
Gantar: Zdravstvenega sistema ni treba obrniti na glavo
Posvet o prihodnji ureditvi financiranja sistema zdravstvenega varstva v Sloveniji je po mnenju ministra za zdravstvo Tomaža Gantarja potrdil, da je naš zdravstveni sistem dober, potrebuje le korekcije, ne pa da ga obrnemo na glavo. "Rešitve so običajno bližje, kot jih iščemo, in enostavnejše, kot si predstavljamo," je dejal.
Razprava glede morebitne uvedbe konkurence na področju zavarovalnic, ki zbirajo obvezno zdravstveno zavarovanje, po njegovih besedah govori v prid temu, da večje število zavarovalnic glede na majhno državo in manjše število prebivalstva ne bi pripeljalo do boljših rezultatov. Treba bo razmišljati tudi v smer, da bi v zdravstveno blagajno prispevali določene davke, je dejal. Ob tem sicer priznava, da si bo težko izboriti delež, ki ga državni proračun v veliko državah prispeva v zdravstveni sistem.
Mednarodni strokovnjaki, ki so se udeležili današnje razprave, niso bili naklonjeni uvedbi dodatnih doplačil zdravil oz. zdravstvenih storitev (t. i. participacija), s tem pa se strinja tudi Gantar. Poudaril je, da bo rešitve financiranja zdravstva treba iskati tudi v večji solidarnosti pri vplačevanju. Solidarnost je bila v preteklosti dobro urejena, a so se v zadnjih letih s privatizacijo in bistveno večjimi deleži kapitalskih dobičkov razmere spremenile do te mere, da je to treba upoštevati pri korekciji zdravstva, je dejal.
Minister bo, kot je dejal, vztrajal na uvedbi plačevanja prispevkov na kapitalske dobičke. To je predvideno v interventnem zakonu, a tega niso uspeli uskladiti z DL. Kot pravi, "interventni zakon še vedno ni pokopan". O njem in o zakonu o zdravstveni dejavnosti bodo po njegovih besedah tako govorili v četrtek s predsednico vlade Alenko Bratušek in ostalimi. Minister verjame, da bo pri tem dosežen konsenz. Se pa boji, da "je na teh stvareh preveč enostavnega razmišljanja in da posamezne skupine zagovarjajo interes manjših skupin, kar pa ni v prid prebivalcem". Obljubil je, da se bo potrudil v zakon vključiti čim več ukrepov, ki so bili sprva predvideni. Sicer pa bo s temi ukrepi poskušal prihodnjič, znotraj reforme. "Dejstvo je, da je to edina pot," je dodal.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.