Slovenija

Višje denarne kazni za delo in zaposlovanje na črno. Vlada: Gre za pomemben korak v spopadu s sivo ekonomijo

Ljubljana, 18. 12. 2013 17.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Vlada je potrdila predloga zakonov o delu na črno in inšpekciji dela. Inšpektorji bodo dobili pomoč carinikov. Pomembna sprememba pa se obeta na področju osebnega dopolnilnega dela. Predlog zakona zvišuje tudi denarne kazni.

Vlada je po dolgih usklajevanjih na ravni socialnih partnerjev, politikov in resorjev vendarle potrdila predloga zakonov o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno ter o inšpekciji dela. DZ pa je sprejel vladno novelo zakona o prekrških. Novela med drugim posamezniku za prekrške s področja dela in zaposlovanja na črno določa dvakrat višjo globo od splošno predvidene.

Nadzor na terenu bo opravljala carinska služba

Pri predlogu zakona o delu na črno se prva pomembna novost nanaša na področje nadzora. Predlog namreč nadzor nad delom na črno na terenu prenaša na carinsko službo z njenimi mobilnimi enotami, tako da se bo lahko inšpekcija za delo v prvi vrsti ukvarjala s kršitvami na področju delovne zakonodaje. V primeru zaznave dela na črno bo še vedno lahko izdala prepovedno določbo, denimo prepovedala opravljanje dela delavcu, zaposlenemu na črno, je pojasnila ministrica za delo Anja Kopač Mrak. Posledično se bo zvišalo število inšpektorjev in okrepilo nadzor.

Za nadzorne organe se z namenom preprečevanja socialnih in davčnih zlorab glede na predlog zakona vzpostavlja tudi dostop do določenih baz podatkov, in sicer kot podlaga za povezovanje evidenc.

Delo
Delo FOTO: Thinkstock

Področje, kjer je največ dela na črno

Druga pomembna sprememba se medtem tiče osebnega dopolnilnega dela, kamor med drugim sodijo občasna pomoč v gospodinjstvu in pomoč pri vzdrževanju nepremičnin, vzdrževanje zunanjih površin, občasno varstvo otrok, pomoč starejšim na domu, izdelovanje različnih izdelkov, nabiranje in prodaja gozdnih sadežev in zelišč ter izdelovanje izdelkov domače in umetne obrti.

Kot je pojasnila ministrica, se bo po novem tudi osebno dopolnilno delo, ki ga lahko opravlja le fizična oseba za drugo fizično osebo (ne pa na primer za podjetje) opravljalo na podlagi načela vsako delo šteje, in sicer na način plačevanja socialnih prispevkov po vavčerskem sistemu oz. sistemu vrednotnice.

Vrednotnico bo moral enkrat mesečno v primeru del, kot je pomoč v gospodinjstvu, kupiti naročnik storitve, v primeru, kot je izdelovanje izdelkov domače in umetnostne obrti in njihova prodaja, pa izvajalec. V višini sedmih evrov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje in dveh evrov za zdravstveno varstvo in zavarovanje se jo bo vplačalo preko spleta (e-uprava) ali gotovinsko na upravni enoti. Izvajalec bo moral dosežene prihodke prijaviti Davčni upravi RS (Durs), je izpostavila ministrica.

Ministrica za delo Anja Kopač Mrak pravi, da predloga zakonov predstavljata pomemben kamenček v mozaiku spopada s sivo ekonomijo. Na eni strani bosta prispevala k povečanju učinkovitosti inšpekcije dela, na drugi strani pa k večji pravni varnosti delavcev.

Osebno dopolnilno delo zajema področja, kjer je največ dela na črno, je izpostavila Kopač Mrakova. V tej luči si je ministrstvo po njenih besedah prizadevalo za vzpostavitev mehanizma spodbude, da bodo ljudje to delo uradno prijavili. Danes je prijavljenih okoli 8000 posameznikov. Spodbudo je našlo v štetju osebnega dopolnilnega dela v pokojninsko dobo.

Po novem sicer prihodek z naslova osebnega dopolnilnega dela v posameznem polletju koledarskega leta v seštevku ne bo smel presegati dveh povprečnih mesečnih neto plač v preteklem koledarskem letu. Če bi bil zakon že v veljavi, v polletju prihodek glede na lansko povprečno mesečno plačo ne bi smel preseči 1982,88 evra.

Glede na predlog zakona se bo osebno dopolnilno delo pred začetkom opravljanja registriralo preko spletnega portala Agencije RS za javnopravne evidence in storitve (Ajpes) ali upravne enote, ki bo za posameznika oddala priglasitev na Ajpesu.

Višje denarne kazni za delo in zaposlovanje na črno

Novosti so načrtovane še na področju sankcij. Predlog namreč zvišuje denarne kazni za delo in zaposlovanje na črno, in sicer v povprečju za okoli 25 odstotkov, je dejala ministrica. Najbolj se zvišuje globa za delo na črno, kadar ga opravlja fizična oseba, ki ni registrirana in delo opravlja povsem brez dovoljenj (t. i. šušmar). V primeru, ko je z delom na črno pridobljena premoženjska korist, je predviden njen odvzem.

Sestavljanje omare
Sestavljanje omare FOTO: Thinkstock

Krepi se tudi vključenost socialnih partnerjev

Predlog zakona o inšpekciji dela, ki zasleduje cilj povečati učinkovitost delovne inšpekcije, krepi vključenost socialnih partnerjev, saj vzpostavlja tripartitni svet inšpekcije dela, ki bo strokovno posvetovalno telo inšpekcije, še pojasnjuje ministrica. Dva člana sveta, ki ga bo imenoval minister, pristojen za delo, bosta iz vrst vlade, dva iz vrst delodajalcev, dva pa iz vrst sindikatov. Predstavniki socialnih partnerjev bodo imenovani na predlog Ekonomsko-socialnega sveta.

Poleg tega predlog uvaja institut strokovnega pomočnika, ki naj bi razbremenil inšpektorja administrativnih nalog in bi lahko opravljal tudi enostavnejše naloge pri nadzoru. S tem naj bi bila zagotovljena večja fleksibilnost inšpekcijske službe. Za strokovne pomočnike bo zahtevana nižja izobrazba kot za inšpektorje, zato bodo tudi cenejši.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1127)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

nevseverjet
19. 12. 2013 18.14
ja , kaj čmo, če ne gre drugač, bo pa čajček zaflikal miljardne luknje......škoda k se tega niso že prej spomnil, bi bili danes že rešeni in živeli srečno do konca svojih dni......
ONniON
19. 12. 2013 17.03
+0
vlaada dobesedno sili ljudi da delajo na črno in nezakonit način , stvari se lahko rešijo drugače
kawboy
19. 12. 2013 16.12
+3
Vse lepo in prav ampak vzrokov ta država še vedno ne odpravlja. Kje je sedaj zakon, da bi delodajalcem, ki goljufajo, izkoriščajo ter posledično izigravajo ter zlorabljajo tako državo kot sistem, če delodajalec ne plačuje prispevkov za SPIZ vsak mesec (saj to sploh ni sistemsko urejeno), če ne izplačuje plače vsak mesec in ostalih stvari katere pripadajo po zakonu o delavnem razmerju, dela in posluje tako v neskladju z zakonom o gospodarskih družbah, kot tudi v neskladju z zakonom o finančnem poslovanju podjetij, kot tudi sama država se obnaša mačehovsko do oškodovanih in izigranih delavcev predvsem v gospodarstvu. Saj delodajalci marsikatere stvari ne naredijo tako kot bi morali pa zato niso niti kazensko kaj šele odškodninsko preganjani. Za nameček jim pa še vedno dovolijo odpirati drugo podjetje, čeprav še prejšnjih stvari ( zakonske obveznosti) niso poplačali. Teorija je eno praksa je drugo. Čeprav so poslanci obljubili, da bodo te zakonske spremembe še to jesen pa se to ni zgodilo. Da delodajalec po novem ne bo mogel odpreti novega podjetja, če v prejšnjem ne bo vse poplačano tako delavcem kot vsem ostalim vpletenim, kot tudi državi. In tako se vrtimo zopet v začaranem krogu. Korupcija in interesne skupine delodajalcev so močnejše od ustave in zakonodaje ter posledično navadnih ljudi.
VSEZNALECno1
19. 12. 2013 15.13
+2
To bo full pomagal. Od ploscicarjev boste pokompenzirali vse ukeadeno. Zivela keramicna ploscica in mamca z ikebano.
vsismosužnji
19. 12. 2013 14.35
+4
obdavčiti tisto sivo ekonomijo iz 90 -94.milijarde so se vrtele
jamajaka
19. 12. 2013 14.11
+4
komentarji in komentarji s tem ne bomo nič rešli kot v vladi ki pluvajo eden čez druzga rešitev jodselitev it te kur...čeve slovenije
iGURT
19. 12. 2013 14.04
+4
Osumljeni v zdravstvenih ustavnovah so imeli v tujini odprte račune, kamor so jim dobavitelji nakazovali denar od podkupnine. Med preiskovanimi tudi zveneča zdravniška imena...
vsismosužnji
19. 12. 2013 14.33
+2
a je potem kaj čudnega ko tukaj pišejo kako so preskrbljeni za cel lajf?jim je kar za verjeti.
srebrnibreg
19. 12. 2013 16.56
+2
arms- že ves čas sem spraševal kako je možno imeti kar nekaj avtomobilov in nepremičnin s poštenim delom. Trdil sem, da to ni mogoče pa sem postal osovražena oseba. Sedaj je vse jasno.
Mejduš
19. 12. 2013 13.36
+6
SEDAJ ZGLEDA DA TAJKUNISE BOJO ZA NEKAJ ČASA ODAHNILI
jako masi
19. 12. 2013 13.18
+0
Brulc-----ravno zdaj govori...nokoli NE goljufam državem,,--Ha ha >nikoli nokomur Ne povem kaj delam,---!!!
Transformerji
19. 12. 2013 13.07
Pametno - če ne moremo dokapitalizacije narediti s pokradenim denarjem, ker nimamo ustreznih sprejetih zakonov, so pa tisti, ki znajo in vejo, kako delati, sprejeli ta zakon in bodo z njim mašili pokradeno luknjo!
Vrnil sem se ?iw ?iw ...
19. 12. 2013 13.01
+1
Siva ekonomija je takšna dejavnost, ki se izogiba registriranju, merjenju, zato jo je težko empirično preučevati, saj gre za paradoks merjenja nemerljivega. Izmeriti skušamo dejavnost, ki se sicer izogne formalnemu zajemanju uradne statistike, dejavnost, ki jo skušajo udeleženci prikriti, da bi se izognili davkom ali raznim predpisom. Možno je le posredno ocenjevanje, ki seveda prinaša nepopolne, nezanesljive in pristrane ocene (Glas, 1994, str. 9)._________________________Metode merjenja sive ekonomije delimo na direktne in indirektne. Med direktne metode prištevamo ankete, vendar je ta oblika merjenja sive ekonomije zelo redka. Razlog za to je strah pred pridobivanjem napačnih oz. neiskrenih odgovorov, so razmeroma drage in zavzamejo veliko časa. To je tudi eden izmed razlogov, da se ta metoda pogosto uporablja za proučevanje samo enega sektorja ali panoge (Renooy et al., 2004, str. 24).Več pozornosti zato posvečam indirektnim metodam. Ločimo štiri skupine indirektnih metod, to so:metoda razlik,metoda porabe elektrike,monetarna metoda ali metoda povpraševanja po denarju, MIMIC model (Multiple Indicators and Multiple Causes) .... čiw čiw ...
RightChoice4
19. 12. 2013 12.28
+5
Kakšna je strategija za razvoj gospodarstva?!
prašek
19. 12. 2013 12.52
-4
Strategija je ; delaj, delaj in delaj , da boš lahko tudi cesarju dal, kar je cesarjevega !
jako masi
19. 12. 2013 13.11
+6
prašni,---pri nas pa nam pravijo ;delaj,delaj,,,da mi lopovi lahko krademo---!!
prašek
19. 12. 2013 13.20
-3
brabusednet
19. 12. 2013 12.07
+7
Država naj raje uredi boljše pogoje za male podjetnike in bi nekateri ti črno delci odprli obrt.Ampak država raje dviguje dajatve,obrtniki pa propadajo.
mbslo
19. 12. 2013 10.59
+33
Z delom na črno revež ne bo obogatel, kvečjemu bo preživel.
lennchma
19. 12. 2013 11.06
+11
tantadruj1
19. 12. 2013 11.12
+15
ja no. nehajte delat in pejte na socialo. očitno to hočejo in to bo tudi končni izid.
Gagg
19. 12. 2013 11.14
+5
lennchma
19. 12. 2013 11.15
+7
tantadruj1: Od denarne pomoči ti niti za hrano ne ostane.
jako masi
19. 12. 2013 13.13
+4
Z delom na črno,---so izbrisani živeli 22 let--!!!
Regratt
19. 12. 2013 10.49
+16
Delo Vlade RS se je, očitno, omejilo zgolj in samo na višanje davkov in raznoraznih glob, samo za poštene Slovence, seveda. Živimo v policijski državi, v kateri si te lahko vsak uradniček privošči kakor se mu zahoče. Življenje v tej državo je postalo neznosno. Ni čudno, da mladina beži ven.
obiskovalecsmetisca
19. 12. 2013 10.46
+6
...vojaki za preživetje ne zaslužijo in morajo zanje dobrodelne akcije organizirat......njihov šef se pa po svetu lajha in denar zapravlja....
obiskovalecsmetisca
19. 12. 2013 10.43
+2
....hahhhahhaaaa...brisala!!...ja,kdo ne bi.....je pa res!!....ko papige...po moje celo prepisujejo en od drugega......
prašek
19. 12. 2013 10.35
+0
»Jejte, pijte in se veselite, pa malo zaplešite, kajti kmalu vam bo zmanjkalo cvenka, to vam zagotavlja Bratušek Alenka.«
obiskovalecsmetisca
19. 12. 2013 10.48
+11
....no,jaz verjamem,da si je nekdo sposodil praškovo ime.....on bi si raje taco odgriznil kot povedal resnico.....če letos še niste bili lačni,boste nasklednje leto ziher!
RightChoice4
19. 12. 2013 12.25
+7
pimpelj pozabil si povedati da ima prašek zelo izrazit socialni čut,revežem v pomoč ponuja svoj recept za kuhanje kamnov!
jako masi
19. 12. 2013 13.14
+1
prašek----zdaj sem ti pa dal plus.++++++++++++++++++++++++
Kritik19
19. 12. 2013 13.34
+2
To sigurno ni pravi prašek!! Edino, če ga je Lenčica nogirala in je ves razočaran in zagrenjen.
obiskovalecsmetisca
19. 12. 2013 10.30
+6
Kar so razbijali pod Janševo vlado – od slabe banke, SDH, privatizacije državnih podjetij, zmanjševanja proračunskega primanjkljaja idr. – so pod vlado Bratuškove hvalili na vsa usta. Pod Bratuškovo je za vse kriv Bruselj, prej pa je bila za vse kriva Janševa vlada. Vedno novo in novo zadolževanje vlade Bratuškove po visokih obrestnih merah, ki bo močno udarilo po žepu nič krive državljane, razglašajo za velik uspeh vlade.
Kjegavidissss
19. 12. 2013 10.20
+4
Novinarji dejmo mal se pomatrat pa vprašati odgovorne od kje jim podatki o delu na črno. Od kje jim številke to bi zelo rad vedel pa ne samo jaz. Zanima me njihova metodologija.
obiskovalecsmetisca
19. 12. 2013 10.30
+0
tantadruj1
19. 12. 2013 10.40
+1
obiskovalecsmetisca
19. 12. 2013 10.43
+2
.....njihova naloga je narod zavajat in jim prat možgane
Vrnil sem se ?iw ?iw ...
19. 12. 2013 10.46
+1
V Sloveniji radi verjamejo tujim prišepetovalcem, tujim podatkom in tujim analizam, čeprav bi jim marsikdaj težko verjeli in jih imeli za verodostojne. Kljub temu so takšne analize in podatki včasih podlaga za ukrepanje države. Pač nič novega nekdo nekaj reče in ponavlja dokler se ne sprejme nej ... čiw čiw ...
tantadruj1
19. 12. 2013 11.00
jah, to da slabo opravljajo svoje delo je drugo. načeloma imajo nalogo poročati o stanju v družbi in drezati v razloge. strokovno. ne tako kot se pri nas to počne. no, pa saj nekateri fanj dregnejo.
obiskovalecsmetisca
19. 12. 2013 11.17
+1
...jp....ampak to niso tisti,ki so dobili javna sredstva :-)
Kjegavidissss
19. 12. 2013 11.17
+1
Približno mi je jasno kako si to oni domišljajo, prejemki, davki, hranilne vloge itd. Samo, če jaz poslujem samo z gotovino in kupujem v tujini potem po njihovi metodologiji naši državi povzročam sivo ekonomijo tuji pa jo zmanjšujem. Ker drugače si jaz ne predstavljam njihove matematike. Oni nimajo pojma ali sem jaz 1000€, ki sem jih dvignil porabil za plačilo mojstra ali nakupa v tujini. Torej je tole s sivo ekonomijo čisto zavajanje. Več kot polovico denarja pustim v tujini, kaj bodo potem rekli, da je to siva ekonomija ker nimajo priliva DDV?