V sindikatih javnega sektorja za zdaj niso naklonjeni nobeni od rešitev, ki jim jih je na današnjem sestanku predstavil notranji minister Gregor Virant.
Izplačilo tretje četrtine odprave plačnih nesorazmerij za nazaj pričakujejo še letos. Virant možnosti za to ne vidi, upa pa, da se bodo vendarle dogovorili. Pogovore nadaljujejo 4. novembra.
Vladna stran predlaga poravnavo obveznosti na podlagi zakona. Virant pa je v izhodišču sindikatom predstavil možnosti, ki so se v zadnjih dneh neuradno že omenjale, torej prejem obveznic, nakazilo sredstev za dodatno pokojninsko zavarovanje in obročno izplačilo.
Kot je povedal po sestanku, naj bi se zdaj pogovarjali le še o rokih oz. obrokih izplačila. Kolikšno bi bilo število obrokov in kakšni bi bili roki za njihovo izplačilo, je še stvar pogovorov, pravi minister. Glede na vladno izhodišče pa bi bil lahko prvi obrok izplačan v januarju 2015.
Pozitivnega stališča sindikalne strani za zdaj po ministrovih besedah še ni. Pogovore bodo nadaljevali v ponedeljek, 4. novembra. Minister pa pravi, da bi bilo dobro, da bi dobili protipredlog sindikalne strani.
Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj je po sestanku povedal, da med sindikati ni bilo praktično nobene pripravljenosti za možnosti, ki jim jih je predstavil minister. "Jasno je, da vsi pričakujemo izplačilo takoj," je dodal. A glede na ministrove besede tega ni pričakovati, saj ta pravi, da "v letošnjem letu proračunska realnost večjih izplačil žal ne dopušča".
Sicer pa po Štrukljevih besedah v tem trenutku sindikalnega protipredloga ni in ga verjetno tudi čez dober teden ne bo.
Na vprašanje, ali bi bilo z zakonom možno zadržati zahteve za izvršbo, Virant odgovarja, da bi bilo po pravnih mnenjih, ki jih je za zdaj pridobil, to možno in ustavno dopustno. Nasprotnega mnenja je predsednik konfederacije Pergam Janez Posedi.
"Vsekakor je problem pravne države, če nekdo misli z zakoni omejevati pravnomočne odločitve sodišča ali pa posegati v tekoče tožbe, ki so na sodiščih," je dejal ob odhodu s sestanka in dodal, da je tak pristop "skrajno čuden". Štrukelj pa meni, da je interpretacij veliko, tako da je mogoče, kot da ni, "po stari slovenski navadi" pa bo verjetno sodišče odločilo nekaj tretjega.
Virant je sicer danes znova zagotovil, da nikakor ne bodo šli v nobeno zakonsko rešitev, ki bi povzročila novo pravno tveganje in bi lahko padla na ustavnem sodišču. Prav tako želijo po njegovih besedah v zakon zapisati rešitve, ki bi bile s sindikati v čim večji meri usklajene. Pri tem je minister danes znova ponovil, da ni nobenega dvoma, da obveznost izplačila, ki izhaja iz sodbe vrhovnega sodišča, velja za vse javne uslužbence.
Po Štrukljevih besedah je minister sindikatom danes eksplicitno tudi zagotovil, da do znižanja plač do konca leta 2014 ne bo prišlo in da se bo vlada na tej točki držala dogovora. "Vse ostalo pa je na tej točki popolnoma odprto, pri čemer je bilo izpostavljeno, da je to pravica vsakega javnega uslužbenca," je dodal.
Predsednika Sindikata poklicnih gasilcev Slovenije Aleksandra Ogrizka pa so razjezile navedbe, da bodo sindikati državo spravili na kolena, pri čemer, kot je opozoril, država sanira banke, "kjer je 300 milijonov mala malica".
Ogrizek glede na stališča večine sindikatov za današnji sestanek ne vidi pravega smisla, pri čemer izpostavlja, da so nekateri javni uslužbenci že dobili izplačano vse, kar jim je šlo iz naslova tretje četrtine odprave plačnih nesorazmerij.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.