Iskanje izhoda iz trenutne politične krize se nadaljuje, prav tako pa se išče tudi morebitnega mandatarja projektne vlade. Začasna predsednica Pozitivne Slovenije (PS) Alenka Bratušek je sporočila, da ima pravnik Miro Cerar podporo vseh 27 poslancev PS. Seveda ob predpostavki, da bi se Cerar odločil postati mandatar.
Kot je povedala Bratuškova, so s Cerarjem na zvezi po elektronski pošti, upa pa, da se bodo v sredo z njim tudi sestali. Po njenem mnenju nobena od potencialnih strank, ki bi vstopila v vlado, ne bi imela težav s Cerarjem. Po njeni oceni lahko Cerar poveže tako "leve kot desne".
S predsednikom stranke SD Igorjem Lukšičem po besedah Bratuškove danes še niso bili v stiku, se pa bosta po njenih navedbah predvidoma sestala v sredo. Na Lukšičeve navedbe, da PS do tega trenutka ni storil še nič in da je kot stranka, ki je na volitvah zmagala, na potezi, Bratuškova odgovarja, da so v PS storili več kot samo en korak, da so začeli pogovore z drugimi strankami in povedali, da želijo, da novi mandatar poveže čim širšo koalicijo, tudi SLS in SD.
Medtem pa je Lukšič na novinarski konferenci povedal, da v SD ne želijo licitirati z imeni uglednih oseb, ki se dnevno pojavljajo v javnosti kot potencialni mandatarji. Po njegovem mnenju se morajo v PS očistiti koruptivnih sumov in predlagati mandatarja, če res želijo novo vlado.
Podpora verjetno tudi v strankah DL in DeSUS
Cerarja bi za mandatarja podprli tudi v Državljanski listi, je povedal njen predsednik Gregor Virant, ki dodaja, da bodo končno besedo o tem imeli organi stranke, vendar pa Virant dodaja, da je Cerar odličen predlog. Sam se s Cerarjem še ni pogovarjal.
Za stranko bi bile primarna izbira predčasne volitve, vendar pa te niso mogoče, ker se predsednik sedanje vlade ni odločil za zaupnico, pojasnjuje Virant. Prepričan je, da je tako mogoča le ena možnost, in sicer da predlagajo konstruktivno nezaupnico in oblikujejo novo vlado. Za DL je pri tem pomembno, da se ključni projekti za izhod iz krize peljejo naprej.
Predsednik DL je spomnil, da je trojček – DL, SLS in DeSUS – že decembra leta 2011 predlagal, da se oblikuje vlada ustavne večine s "tretjim mandatarjem". "To se bo zgodilo. Naša ideja bo zdaj ugledala luč sveta," je dodal.
Bratuškovi in Virantu se pridružuje tudi predsednik DeSUS Karl Erjavec, ki je prepričan, da bi tudi njegova stranka podprla Cerarja. O tem uradno še niso razpravljali, je pa glede morebitne podpore Cerarju tipal med poslanci svoje stranke. Ob tem pojasnjuje, da bi vsekakor morali o tem odločati organi stranke. Po njegovih besedah obstaja velika verjetnost, da bi do konstruktivne nezaupnice prišlo na seji državnega zbora v začetku marca.
SLS odhaja v opozicijo in je nova koalicija ne zanima
Predsednik SLS v odhodu Radovan Žerjav je med zasedanjem izvršilnega odbora stranke dejal, da bo SLS izstopil iz koalicije izstopil pred začetkom februarske DZ, na seji pa naj bi odstopni izjavi podala tudi oba strankina ministra. Po tem pa SLS ne bo sodeloval pri sestavljanju nove koalicije. "V opoziciji bo SLS konstruktiven, kot je to bil v prejšnjem mandatu. Podpiral bo vse odločitve in aktivnosti, ki bodo peljale do volitev," je pojasnil Žerjav.
Dejal je, da SLS tudi sicer ni sodelovala pri nastajanju nove koalicije, prejšnji četrtek je bil v prostorih SLS le en sestanek z Virantom in Erjavcem. Že tedaj je Žerjav, kot je dejal, sogovornikoma pojasnil, da SLS "ne zanima koalicija med tako imenovanim trojčkom in Pozitivno Slovenijo".
Stranka bo v opoziciji podpirala projekte, ki so se začeli v času vlade tega mandata, in vse tiste, za katere bo ocenila, da so za državo dobri. Ob tem pa je poudaril, da bodo obenem podpirali vse aktivnosti, ki bi vodile k čim prejšnjim predčasnim volitvam. V tej luči bodo presojali tudi vsako prihodnjo aktivnost stranke, tudi vprašanje glasovanja o konstruktivni nezaupnici, je napovedal predsednik SLS.
Sicer pa Žerjav dodaja, da se je trenutno neprimerno opredeljevati do mandatarskih kandidatur, tudi v primeru Cerarja, saj ta še ni kandidat. Sam meni, da bi bile v tem trenutku predčasne volitve edini pravi odgovor na politično stanje.
Virant proti slamnatemu mandatarju
Virant je tudi dejal, da je že slišal za idejo "tako imenovanega slamnatega mandatarja", a se z njo ne strinja. Možnost, da bi s konstruktivno nezaupnico izbrali samo novega mandatarja, ne bi pa izvolili nove vlade, kar bi pripeljalo do predčasnih volitev, bi bila po mnenju Viranta nespodobna.
"Zdi se mi, da resni politiki o ustavi ne smemo razmišljati na tak način, to bi bilo izigravanje ustave," je poudaril in dodal, da bi bila najboljša rešitev ta trenutek predčasne volitve, vendar do njih ni mogoče priti, če se zanje ne odloči predsednik vlade.
Glede stranke SLS, v kateri naj bi po neuradnih informacijah razmišljali za vstop v novo vlado le, če bi v njej sodeloval tudi SD in bi šlo za širšo vladno koalicijo, Virant pravi, da bi bilo dobro, če bi novi mandatar in nova vlada uživala čim širšo podporo, saj bo tako lažje delati. "Mislim pa, da ni čas, da bi stranke postavljale kakšne hude pogoje, ultimate in kaprice. Čas je, da stopimo skupaj, da se razumno dogovorimo," je dejal.
KOMENTARJI (1108)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.