"Velik skok za Kitajsko," so se glasile naslovnice današnjih izdaj kitajskih časopisov, ki so se nanašale na slavne besedah ameriškega astronavta Neila Armstronga, prvega človeka na Luni. Kitajci navdušenja ob tem, da je njihovo lunarno vozilo Žadasti zajec pristalo na Luni, ne skrivajo. Zaradi lunarne misije "ponovno žarijo kitajske sanje", so zapisali pri agenciji Xinhua. "Chang'e 3 je uspešno izvedel mehki pristanek na Luni. S tem je Kitajska postala tretja država, ki ji je to uspelo," pa so zapisali pri kitajski akademiji znanosti.
Gre za prvi mehki pristanek po 37 letih, ki ga je takrat izvedla nekdanja Sovjetska zveza. Kitajsko plovilo je sicer pristalo na 400 kilometrov široki planoti Sinus Iridum oz. Zaliv mavric. Po pristanku je Žadasti zajec tudi že opravil prvo vožnjo.
Ena od ključnih ambicij kitajskega vesoljskega programa je po mnenju poznavalcev morebitno izkoriščanje Luninih virov v prihodnosti, saj naj bi se na tem Zemljinem satelitu nahajale bogate zaloge urana, titana in drugih mineralov, poleg tega pa naj bi obstajala možnost pridobivanja sončne energije.
Kitajska v zadnjih letih pospešeno razvija svojo vesoljsko industrijo. Junija so trije kitajski astronavti preživeli 15 dni v vesolju, pri čemer so izvedli poskus združitve vesoljskih plovil in eksperimente v vesoljskem laboratoriju, ki predstavlja prvo fazo bodoče kitajske vesoljske postaje. Kitajska je leta 2003 postala za Rusijo in ZDA tretja država, ki je v vesolje poslala človeka.
KOMENTARJI (98)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.