Vesoljski teleskop Hubble je na površju Jupitrove lune Evropa posnel izbruh vodne pare, je sporočila evropska vesoljska agencija ESA. To so prvi res močni dokazi o vodnih izbruhih na lunini površini, a da bi bili popolnoma prepričani, bodo morali zbirati še nova opazovanja, so zapisali pri ameriški vesoljski agenciji Nasa.
Znanstveniki že dlje časa domnevajo, da se pod ledeno skorjo Jupitrove lune nahajajo ogromne količine vode, zaradi česar je Evropa ena glavnih tarč v iskanju nebesnih teles, primernih za človeško poselitev.
"Odkritje, da blizu južnega pola izhaja vodna para, krepi položaj lune Evropa kot glavnega kandidata za potencialno poselitev," je dejal vodja raziskave z raziskovalnega inštituta v teksaškem San Antoniu Lorenz Roth. "Vseeno pa še ne vemo, ali so ti hlapi povezani s tekočo vodo pod površjem ali ne," je še dodal.
S Hubblovim odkritjem je Evropa postala šele druga luna v našem osončju z znanimi vodnimi hlapi. Leta 2005 je namreč vodo na majhni in skrivnostni Saturnovi luni Enceladus nepričakovano odkrila sonda Cassini ameriške vesoljske agencije Nasa. Hubble je sledove vode v začetku decembra odkril tudi v atmosferah petih planetov zunaj našega osončja.
Glinasti minerali na površju Evrope
Ne le da so na Evropi opazili vodne meglice, z novimi analizami podatkov Nasinega Galileja so na površju Jupitrove lune zaznali tudi glinaste minerale. Ti naj bi nastali ob trčenju asteroida z luninim površjem. Tokrat so takšne minerale prvič zaznali na površju Evrope, so zapisali na spletni strani Nase in dodali, da takšna nebesna telesa, ki prinašajo takšne minerale, velikokrat prinašajo tudi organske spojine.
''Organski material, ki je gradnik življenja, mnogokrat najdemo v kometih in primitivnih asteroidih,'' je dejal Nasin raziskovalec Jim Shirley. Ta najdba bi bila lahko začetek novega poglavja v iskanju življenja na Evropi, je še povedal. Mnogo znanstvenikov stavi prav na Evropo, ko gre za iskanje življenja v našem sončnem sistemu.
Jezera in morja na Saturnovi luni Titan
Z zanimivimi podatki se je izkazal tudi Nasin Cassini, ki znanstvenikom sporoča predvsem zanimivosti o Saturnu in njegovih lunah, med njimi o Titanu ter o jezerih ogljikovodikov na tej luni. Titan je, po do zdaj znanih podatkih, edini kraj v našem osončju, kjer je na površini stabilna tekočina.
Znanstveniki so sestavili najbolj podroben mozaik območja na severni polobli, kjer se raztezajo ta jezera, med njimi Kraken Mare in Ligeia Mare. ''Nova spoznanja o površju nam omogočajo razumevanje, kako se povezujejo tekočine, trdne snovi in plini. Z novimi podatki lahko vidimo procese podobne kot na Zemlji, čeprav sta si svetova precej različna,'' je dejal Nasin strokovnjak Steve Wall.
Novi posnetki tudi kažejo, da je Kraken Mare precej večji, kot so domnevali. Prav tako so ugotovili, da se večina jezer na Titanu nahaja na območju, velikem 900 krat 1800 kilometrov. Le trije odstotki tekočine so na drugih območjih, so še navedli pri Nasi.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.