Med prvimi državami, ki so na območja Srbije ter Bosne in Hercegovine, kjer pustošijo najhujše poplave v zadnjih 120 letih, poslale pomoč, je bila Slovenija.
Slovenija je v Srbijo tako že v petek poslala dve muljni črpalki in 19 pripadnikov civilne zaščite, v Bosno in Hercegovino pa dve enoti s čolni za reševanje in 12 pripadnikov civilne zaščite, policijski helikopter z dvema posadkama ter helikopter Slovenske vojske s posadko. Iz državnega logističnega centra na Rojah je v Srbijo včeraj odšlo še 26 pripadnikov civilne zaščite s šestimi vozili, štirimi čolni in drugo reševalno opremo.
Kot pišejo, je bil let iz Slovenije na območje reševanja v petek popoldne precej zahteven, saj je pri nas pihal veter, na Hrvaškem in v BiH pa je bilo še zelo oblačno in deževno. "Zato smo se odločili za let do Banja Luke, kjer smo dotočili gorivo in nadaljevali po dolini reke Bosne, mimo Maglaja in Zenice do Sarajeva. Po popolnitvi z gorivom smo preleteli v vojaško bazo Vojske BiH Rajlovac, ki je naša izhodiščna baza," so opisali svojo pot.
Z reševanjem so začeli včeraj na območju Bosanskega Šamca. "Naša primarna naloga je reševanje ljudi s pomočjo elektro motornega vitla, sekundarna pa prevoz hrane in opreme na ogrožena področja," pojasnjujejo. Iz Rajlovca so poleteli ob pol enajstih dopoldne, naloge pa so opravljali vse do osmih zvečer.
"Tako smo iz objektov s pomočjo elektro motornega vitla dvignili 18 oseb, od tega dva trimesečna dojenčka. Poleg tega smo iz Doma kulture Bosanski Šamac, ki je bil obkrožen z vodo, prepeljali 34 ljudi, od tega 6 otrok različnih starosti. Zadnja naloga dneva je bila izvidovanje nasipov med Orašjem in Brćkim," pišejo.
Z delom na hudo prizadetih območjih nadaljujejo tudi danes. Medtem ko slovenski reševalci, vojaki in policisti pomagajo na kraju dogajanja, pa je v Sloveniji stekla velika humanitarna akcija za pomoč ljudem, ki so na poplavljenih območjih ostali brez vsega. Kako jim lahko pomagate, preberite TUKAJ.
Ljudje zaradi razmer tudi obolevajo
Pripadniki slovenske civilne zaščite so v Srbiji trenutno razdeljeni v dve enoti. Enota 19 pripadnikov prečrpava vodo v TE Nikole Tesle v Obrenovcu, da podtalnica ne bi zalila strojnice in drugih delov elektrarne, je povedal vodja slovenske enote v Srbiji Janez Melanšek. Po njegovih besedah se je drugi del ekipe, ki opravlja reševanje na vodi, v dopoldanskih urah odpravil v Sremsko Mitrovico pomagat pri evakuaciji ljudi, prav tako pa ogroženim prebivalcem dovaža živila in druge oblike pomoči.
Melanšek je zatrdil, da delo slovenskih ekip poteka po načrtih, da so vsi pripadniki zdravi in da je stanje opreme dobro. Kot tako je ocenil tudi sodelovanje s srbskimi reševalnimi ekipami.
Medtem slovenski pripadniki v BiH ostajajo v Prijedoru na severozahodu države, kamor so prispeli v soboto. "Domače vodstvo intervencije nas je razporedilo na dve lokaciji, kjer so naše enote s čolni od hiše do hiše ugotavljale potrebe ljudi, se pravi, ali so jih evakuirale ali jim dovažale živila in zdravila," je za povedal vodja ekipe v BiH Jernej Hudohmet.
Ekipe s čolni sicer pomagajo tudi pri transportu oseb v reševalna vozila. "Ljudje namreč zaradi razmer tudi obolevajo. Pomagali smo pri prevozu ene osebe, ki je na koncu žal umrla, sicer ne zaradi poplav," je povedal Hudohmet.
Delo poteka po načrtih, a se je danes po besedah Hudohmeta poškodoval en čoln, ki ga trenutno popravljajo, da bi se čim prej vrnil v vodo.
Po Hudohmetovih besedah jih bo vodstvo intervencije na območju Banja Luke proti večeru obvestilo, kakšni bodo načrti za slovensko ekipo za ponedeljek oziroma ali bodo ostali na trenutni lokaciji ali se odpravili na drugo območje ali celo odšli domov.
KOMENTARJI (194)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.