Film/TV

VIDEO: Ob somalijski obali pirati napadli tovorno ladjo

Los Angeles/Ljubljana, 22. 10. 2013 19.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V slovenske kinematografe prihaja akcijska drama Kapitan Phillips. Gre za resnično zgodbo kapitana tovorne ladje, ki se na poti ob somalijski obali znajde pred napadom piratov. Če želi preživeti, mora ohraniti trezno glavo in ukaniti ugrabitelje.

V vlogi kapitana Richarda Phillipsa se je odlično znašel igralec Tom Hanks.
V vlogi kapitana Richarda Phillipsa se je odlično znašel igralec Tom Hanks. FOTO: Continental film

Kapitan Phillips je večplastna študija o ugrabitvi ameriške ladje Maersk Alabama, ki so jo leta 2009 napadli somalijski pirati. Film se osredotoča na odnos med kapitanom Alabame Richardom Phillipsom in kapitanom somalijskih piratov Musom, ki ga vzame za talca. Phillips in Muse se trčenju ne moreta izogniti, ko se Muse s svojo ekipo odloči zavzeti Phillipsovo neoboroženo ladjo. V spopadu, ki sledi in se odvija slabih 200 kilometrov od somalijske obale, sta oba moža prepuščena na milost in nemilost silam, ki jih ne moreta nadzirati.

Režiser Paul Greengrass v filmu ne izrisuje le čustvene zgodbe o somalijskih piratih, ki za talca vzamejo ameriškega pomorskega kapitana, ampak razkriva podtalne ekonomske razloge, ki so sprožili niz dogodkov. V soočenju med Phillipsom in obupanimi somalijskimi pirati Greengrass razgalja razkol med dobičkonosno mednarodno trgovino in tistimi, ki so ujeti zunaj nje.

''V zadnjem desetletju se je veliko dobrih filmov ukvarjalo s problematiko nacionalne varnosti in terorizma, želel pa sem si, da bi se s tem filmom lotili širšega konflikta v našem svetu – konflikta med tistimi, ki imajo, in tistimi, ki nimajo,'' pravi Greengrass. ''Soočenje med Phillipsom, ki je del toka svetovnega gospodarstva, in pirati, ki to niso. To se mi je zdelo nekaj novega, progresivnega. Obračun med Phillipsom in Musom je napet obračun na odprtem morju, ki pa govori tudi o višjih silah, ki oblikujejo naš svet.''

Akcijska drama je večplastna študija o ugrabitvi ameriške ladje Maersk Alabama, ki so jo leta 2009 napadli somalijski pirati.
Akcijska drama je večplastna študija o ugrabitvi ameriške ladje Maersk Alabama, ki so jo leta 2009 napadli somalijski pirati. FOTO: Continental film

Ker je včasih snemal dokumentarce, Greengrassa že dolgo privlačijo zgodbe, ki se zakopljejo pod površje sodobnih dogodkov. O tem pričajo tudi filmi, ki jih je režiral, Krvava nedelja o pokolu britanske vojske na Severnem Irskem, United 93 o potnikih letala, ki so se 11. septembra uprli teroristom, Zelena cona o iraški vojni. Hkrati se je uveljavil kot inovativni režiser visokooktanskih trilerjev z osvežujočim realizmom, kot sta Bournov ultimat in Bournova premoč.

Bistvo Greengrassovega pristopa je v odločitvi, da ne bo povedal zgodbe, kakršno poznamo iz medijev, ampak veliko bolj pretanjeno, a še vedno povsem pristno. Medtem ko so mediji na primer podrobno poročali o reševanju kapitana Phillipsa, ki so ga izpeljali specialci, je o tem, kaj se je dogajalo na krovu Maersk Alabama na začetku krize, znano bolj malo – kako je kapitan Phillips poskušal prelisičiti pirate in ponovno prevzeti nadzor nad ladjo. V tem času je Phillipsova 24-članska posadka odigrala ključno vlogo, in to je predstavljeno v Greengrassovem filmu.

75 odstotkov filma so posneli na morju, kar je bil velik izziv za celotno ekipo.
75 odstotkov filma so posneli na morju, kar je bil velik izziv za celotno ekipo. FOTO: Continental film
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

@Remger
24. 10. 2013 12.16
+1
js sem po naslovu mislu da so res napadli barko ? Keri !d!ot dela te naslovnice
pingvinislo5
23. 10. 2013 00.47
+19
zakaj pa ne posnamejo filma o tem, kako zahod (predvsem rusija, italija, japonska, itd) ropa ribe iz somalijskega morja...in kako italjanska mafija odlaga odpadke (predvsem medicinske) na obalah somalije...posledice pa so zastrupljena obala, prazna morja, lačni ljudje, ki so prej živeli od ribištva. in vse kar jim ostane je, da si poiščejo drug način preživetja. in temu mi pravimo piratstvo - ko nam jemljejo nekaj malega, medtem ko smo mi njim pobrali vse..! prvi napadi so bili bolj na slepo, na manjše ladje, z kalašniki. a kmalu je zahod (kdo pa drug) oz. razne mafijske združbe vidijo v teh piratih priložnost. sedaj napadajo do zob oboroženi, opremljeni z najsodobnejšo (gps) tehnologijo, koordinate ladij pa jim sporočijo.
odprioci
23. 10. 2013 23.30
+0
Pozabil si napisat da mečejo radioaktivne odpadke na obalo Somalije.
pingvinislo5
24. 10. 2013 00.09
+1
ja sj, to so izotopi od kemoterapij in rentgenov.