Danes mineva 50 let odkar je na brniškem letališču stekel redni potniški promet. Prve redne linije z Beogradom, Dubrovnikom in Londonom je vzdrževala nekdanja jugoslovanska letalska družba JAT, takratna Adria Aviopromet (danes Adria Airways) pa je letela v Alžirijo in tudi v Beograd.

V 50 letih je prek brniškega letališča letelo več kot 35 milijonov potnikov, samo prvo leto pa jih je bilo 78.179. Uradno so sicer letališče odprli na božični večer leta 1963. Prvo letalo tipa DC 6B Adria Avioprometa, je na takrat pravkar odprtem letališču pristalo 24. decembra 1963, redni letalski promet pa je bil vzpostavljen 9. januarja naslednje leto.
Še istega leta so pristajalno-vzletno stezo podaljšali na 3.000 metrov, povečali pa so tudi letališko ploščad. V letu 1968 je Aerodrom Ljubljana začrtal nove smeri razvoja letališča. Najbolj vidni rezultati teh usmeritev so bili novi potniški terminal, ki je bil zgrajen leta 1973, tovorni terminal so končali tri leta pozneje, rekonstrukcija vzletno-pristajalne steze pa je bila končana leta 1978. Tega leta so bili vključeni tudi v redni domači in mednarodni promet, odprli pa so tudi interkontinentalno linijo z New Yorkom.

Zaradi vojne v Sloveniji letališče nekaj časa ni obratovalo
Obdobje po letu 1980 je zaznamovala neugodna gospodarska situacija doma in v svetu ter relativno zmanjšano investiranje v razvoj. Ob slovenski osamosvojitvi je letališče postalo osrednje državno letališče, zaradi političnih dogodkov in vojne na ozemlju nekdanje skupne države pa so se zopet soočali z upadom prometa.
Zaradi vojne v Sloveniji je bilo letališče zaprto od 26. junija 1991, pa do sredine februarja prihodnje leto. V tem času so prenovili letališko stavbo, obnovili letališko ploščad za parkiranje letal. Vzpostavljen je bil tudi informacijski sistem za potnike in zaposlene. Uspelo jim je tudi preplastiti letališko stezo.
V letih 1992 in 1993 je bil razširjen potniški terminal, postavljen je bil sodobni radar za precizno pristajanje, leta 1996 pa so zaključili postopek lastninskega preoblikovanja. Aerodrom Ljubljana je postal delniška družba.
Leta 1999 se je letališče vpisalo med približno sto letališč, ki so imela vso potrebno opremo za obratovanje v pogojih zmanjšane vidljivosti (CAT III B).

Teroristični napad v New Yorku se je poznal tudi pri nas
Dve leti pozneje so se na letališču znova soočili z zmanjšanjem prometa. Po terorističnem napadu 11. septembra v New Yorku je namreč število potnikov znova znatno upadlo. Ob 40. obletnici letališča (leta 2003) se je začela gradnja hangarja za splošno letalstvo in ureditev ploščadi za splošno letalstvo.
V letu 2005 je bila zgrajena parkirna hiša s poslovnim prizidkom, leto pozneje pa je bila spet razširjena glavna ploščad za letala. Leta 2007 je promet zaživel v novem potniškem terminalu, letališče pa se je po odločitvi vlade preimenovalo v Letališče Jožeta Pučnika Ljubljana. Podaljšali so tudi vozno stezo.
Z novim upadom prometa so se soočali leta 2009. Kljub temu so izpeljali načrtovana vlaganja in prenovili glavno letališko ploščad ter temeljito prenovili vzletno-pristajalno stezo.
Trend upadanja prometa se je obrnil leta 2013. V prvih devetih mesecih leta je glede na primerljivo obdobje v letu prej število potnikov naraslo za 8,1 odstotka, količina oskrbljenega tovora pa za 6,7 odstotka. Družba načrtuje, da bo v letu 2014 oskrbela za 7 odstotkov več potnikov v primerjavi z ocenjenim številom za leto 2013.
Presenečenje ob 50. obletnici
Ob 50. obletnici otvoritve letališča so 24. decembra lani so potnikom, ki so se takrat znašli na letališču pripravili posebno presenečenje. Povsem nenapovedano so se tam pojavili člani skupine Perpetuum Jazzile in plesalci, ki so skupaj nastopili in zabavali potnike, ki so bodisi čakali na svoj polet, bodisi so ravno prispeli na letališče. Kako je vse skupaj zgledalo pa poglejte v spodnjem posnetku.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.