Marca smo gledalci spoznali EPILOG – novo oddajo, ki je v slovenski prostor vnesla svež veter. Že v prvih nekaj oddajah smo bili med drugim priča številnim ekskluzivnim zgodbam o pokradenih velikih denarjih, slabih razmerah v zdravstvu, zgodbam o fascinantnih odkritjih slovenskih znanstvenikov in zgodbam Slovencev, ki jih je ta država bolne in obubožane pustila na cedilu. Za njimi stoji prekaljena ekipa novinarjev – tistih ljudi, ki v iskanju resnice in pravice pogosto pozabijo na lastne tegobe. Zgodbe nosijo domov, o njih razmišljajo in sočustvujejo z ljudmi, ki so se znašli v njih. O razlogih za tako požrtvovalno opravljanje novinarskega poklica, začetkih, o soočanju s krivicami, o težavah z iskanjem resnice, preživljanju prostega časa in vzdušju v novi ekipi smo poklepetali z urednico oddaje Suzano Lovec in voditeljico Majo Sodjo.

Pogovor smo začeli z njunimi začetki, kjer se njuni zgodbi nekoliko razlikujeta. "Jaz sem si želela delati na televiziji in imela sem pravzaprav veliko srečo, da sem pred približno dvanajstimi leti prišla na to medijsko hišo prek ogromne avdicije," pravi Maja, ki je najprej prevzela vlogo novinarke informativne oddaje 24UR, pozneje pa tudi vlogo voditeljice Vizite in 24UR ZVEČER. Suzana je dobila povabilo za delo na televiziji, ki ga je hitro sprejela. "Tukaj sem začela delati kot novinarka, nato sem nadaljevala kot voditeljica, redaktorica, zdaj pa sem urednica," je pojasnila. Glede sodelovanja z Majo pravi, da je v vlogi urednice opazila, da sta pravzaprav nasprotna pola. "Za Majo je kozarec na pol poln, zame pa na pol prazen. Urednica sem prvič in zdaj šele zares vidim, koliko dela imaš z ljudmi, z novinarji in voditeljico," je dejala, nakar je Maja temu pritrdila. "Nič nenavadnega ni, če mi ob 10. uri zvečer zazvoni telefon. Takoj vem, kdo kliče," pravi.
’Tudi nam je težko pri srcu, ko srečujemo razočarane ljudi’
Kot pravi Lovčeva delo na televiziji terja ogromno časa, napora in živcev. "Tisto, kar pri tem delu (urednice) najbolj odtehta, je to, da te naslednji dan po oddaji pokličejo navadni ljudje in se ti zahvalijo," pravi. Sodja dodaja: "Ja, lepo je, ko dosežeš takšno stopnjo zaupanja, da te ljudje sami pokličejo in ti zaupajo svojo zgodbo. Ena takih je zgodba družine Pirc. Oče ima 6-letnega sina, ki ima diabetes tipa 1, ter ženo, ki ima že 20 let multiplo sklerozo. Uradna medicina jima ne more pomagati, zato se zatekata k alternativi, med drugim tudi k marihuani, medicinski konoplji. V tej želji, da bi pomagal svoji družini, je doma posadil nekih osem sadik konoplje. Nekdo ga je prijavil, prišli so kriminalisti, danes je v sodnem postopku, grozi mu od enega do deset let zapora." "Pri čemer ima doma bolno ženo in bolnega otroka," dodaja Lovčeva. Gre za zgodbo družine Pirc, o kateri so poročali v eni od preteklih četrtkovih oddaj Epiloga.

"Oni počnejo nekaj, kar počne ogromno ljudi. Ta črni trg obstaja, posel cveti. Celo zdravniki vedo, da te stvari pomagajo. A naletiš na gluha ušesa. Rečejo ti ’vemo, da to obstaja, vemo, da se to dogaja, vemo celo, da to pomaga, ampak mi smo na tej točki končali. Tam so vrata, znajdi se sam’," pravi Maja, ki priznava, da se jo je zgodba močno dotaknila. Lovčeva dodaja, da so na težavo, v kateri bi se lahko znašel kdorkoli med nami, morali opozoriti. "Lahko se sprenevedamo, da črni trg s temi stvarmi ne obstaja. A obstaja. Mi se lahko sprenevedamo, da vsak drugi bolnik z diabetesom ali multiplo sklerozo tega ne uživa, a ko zboli nekdo v naši družini, bomo svojci ravno po to prišli. Država se lahko spreneveda, da to ne obstaja, lahko pa nekaj naredi," meni in dodaja, da dajejo zgodbam posameznikov enako težo kot pomembnim zgodbam o napačnih odločitvah politikov in napakah gospodarstvenikov.
Pa res pride do epiloga?
Ustvarjalci oddaje Epilog, ki je na sporedu vsak četrtek ob 20. uri, vsak teden predstavljajo različne teme. Politične, raziskovalne, gospodarske, družbene, tudi tehnološke. Gledalci lahko spremljajo tako studijska soočenja, raziskovalne prispevke in osebne pogovore, v studiu in na terenu, rdeča nit pa se plete skozi iskanje zaključka. "Želimo dati odgovore, raziskati stvari do konca," pravi Lovčeva in dodaja, da mora včasih to nalogo opraviti prav voditeljica. Maja pojasnjuje, da to ni vedno enostavno. "Včasih imamo sogovornika, ki mu pokažeš papir, črno na belem. Poveš mu, poglejte, ta denar je tam, on pa odgovarja da ni res. Na neki točki se ustaviš in si rečeš: "Mislim, da je v tem trenutku gledalcem jasno." Gledalci so pametni, ni jih za podcenjevati, nikakor ne," pravi.
Znate ločiti službo od zasebnega življenja?
Prostega časa, ki ga ne bi žrtvovali za službo, je malo, pravita. "Imaš nek čas zase in svoj krog ljudi, kjer te stvari odmisliš. Ta služba te vzame v veliki meri, ker se pač moraš dati. Jaz ne vem, če se da drugače opravljati to delo. Mislim, da vsi, ki smo se odločili za ta poklic, to delamo s srcem in prav je tako," pravi Sodja. Lovčeva dodaja: "Pogosto te zgodbe nosimo s seboj domov, imamo jih v glavi, a prav je, da imaš ljudi, s katerimi si samo ti, in ne ti in novinar v enem."
Glede prostega časa sta dejali, da ga seveda najraje preživljata v krogu najbližjih, Maja pa je izdala, da se rada poda v naravo. "Prepričujem Suzano, naj gre z mano na Šmarno goro. Ko sem bila nazadnje gor, sem ji poslala fotografijo, nakar mi je odgovorila, da je bila le dvakrat gor, pa še to enkrat z avtomobilom," je dejala. Suzana je v smehu priznala, da ni ravno ljubiteljica pohodništva. "Enkrat sem bila gor peš, nakar sem ugotovila, da to ni zame, drugič pa sem šla na Šmarno goro službeno snemat, zato smo se peljali z avtom. Enostavno to ni zabava zame," je pojasnila. Sledila je Majina prisega, da jo do konca prve sezone Epiloga spravi na priljubljeno vzpetino. "No, to stavo boš izgubila," je v smehu pogovor zaključila Lovčeva.
Poleg Maje Sodja in Suzane Lovec sicer za dinamiko in fokusiran informativen karakter oddaje skrbijo tudi izkušeni novinarji Denis Oštir, Jure Bračko in Alenka Marovt.
Odmevne zgodbe iz preteklih oddaj Epiloga:
Grozljiv pogled na vodovodne cevi na onkologiji
Peterle svoje življenje položil v roke japonskega zdravilca
Ekskluzivna pričevanja o tem, kako je Zidar sprejemal podkupnine
Padli tajkuni v zaporih brez posebnih privilegijev
Čudež tehnologije mu je omogočil, da lahko prvič objame svojo hčerko
Zdravila kupujejo na črnem trgu, ker jim drugega ne preostane
Goloba na laž postavil tudi Pahor
Boris Popovič in Gašpar Gašpar Mišič: politično-gospodarski par za v anale
Nosečnice na položajih. Ne, njihovo življenje (žal) ni rožnato
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.