Iz Nove Zelandije poročajo o žalostni usodi skupno 39 kratkoplavutih kitov pilotov oziroma tako imenovanih mrkih pliskavk, ki jih običajno najdemo v globokih vodah tropskih območjih. V zalivu na Južnem otoku so jih opazili v nedeljo. Stekla je reševalna akcija, kite so želeli preusmeriti na odprto morje, a zaradi izjemno močnega vetra niso mogli izpluti s svojimi čolni. Živali so nato nasedle visoko na obalo, morje pa se je v času oseke umaknilo daleč nazaj. Kiti so obtičali povsem na suhem.
"Skrbno smo pretehtali vse možnosti za to, da bi jih nekako spravili nazaj v morje,"je tamkajšnjim medijem dejal vodja pristojne reševalne službe John Mason. "Naša ekipa, ki ima bogate izkušnje pri reševanju množično nasedlih kitov, je na terenu na žalost spoznala, da tokrat živali zaradi danih okoliščin ne bo mogoče rešiti,"je dodal. 12 kitov je poginilo zaradi dehidracije in teže lastnega telesa, ostalih 27 pa so morali evtanazirati.
Ta vrsta kitov sicer precej pogosto nasede, znano pa je, da plavajo v skupini, ki šteje okoli 30 živali. Znanstveniki si še niso na jasnem, čemu kiti zaplavajo na obalo, a tovrstna množična nasedanja živali se pogosteje dogajajo pri 10 vrstah kitov, ki večino življenja preživijo v globoki vodi v velikih, tesno povezanih skupinah. Kot pravijo, gre najpogosteje za posledico močne povezanosti jate. Ko eden od kitov med sledenjem svojemu plenu zatava in nasede na obali, s svojimi klici privabi še ostale, ki mu želijo pomagati.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.