Veriga dobrih ljudi

Žanova zgodba: 'Ni zmogel govoriti. Le jokal je in prosil, da ga odpeljejo domov'

Ljubljana, 24. 11. 2019 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Anita Ogulin
Komentarji
111

Tisti dan se je dopoldne, po nekaj dneh odsotnosti, vrnila mama. Pripeljal jo je neznani gospod. Žan je stekel k vozilu, vesel povratka mame. Ni ga pogledala. Jezno je odšla v spalnico. Deček je tekel za njo. Pred njim je zaprla vrata in zavpila, da potrebuje mir, ker bo spala. Pozno popoldne se je vrnil z dela očka. Bil je opit. 

Vožnja na ZPM Ljubljana Moste Polje to jutro je terjala kar nekaj postankov. Po poti do prve avtobusne postaje je kar pol ure peš hoje. Za srednješolce hitrih nog morda malo manj, za ostarele pa še več. Na tej poti vozilo pogosto ustavljam. Tokrat sem trikrat. Ostareli babici, ki je bila na poti k zdravniku, pa še dvema srednješolcema, ki sta že skoraj  zamujala prvo šolsko uro. Eden od njiju je dejal, da je zaspal in se boji, kaj bo ker ima napovedano kontrolko za prvo šolsko uro. Zato se kar družno odločimo, da odpeljem vsakega zase, do njegovega cilja. Seveda pa najprej fanta do šole, da ni zamudil pisnega preverjanja znanja.

Anita Ogulin je dolgoletna prostovoljka in človekoljubka, humanitarka, borka, ki živi za zgodbe, ki jih piše življenje. Je čutna, a hkrati energična ženska, ki svojo moč črpa iz svoje družine in narave, je mati dveh otrok in babica dvema vnukoma. Ni ji vseeno, v kakšni družbi živimo, in se za to, da se svet spreminja na bolje, goreče trudi vsakodnevno. Utrinke svojih dni zapisuje v dnevniku za našo spletno stran.

Med vožnjo do Proletarske misli prekine telefonski klic "našega"  Žana. Večkrat pokliče. In danes se je znova zahvalil za štipendijo in Botrsko pomoč in povedal, kako ju je porabil in da mu gre tudi v tretjem letniku srednje šole zares odlično. Z očetom, invalidskim upokojencem, živita v majhni, silno skromni hiši. Na deželi. Njegovo rano otroštvo pa je bilo ena sama bolečina duše in telesa. Mama in oče se nista razumela. V družini je vladal alkohol in nenehni prepiri in pretepi med staršema. Tedaj je v njunem domu živela še bolehna babica. Bila je edina zaveznica otroka. Navezan je bil nanjo in njena majhna sobica je bila edina varnost, ki jo je deček poznal. V vrtec ga starši niso dali, saj njegova mama ni bila zaposlena. Je pa pogosto odhajala zdoma in se po več dni ni vrnila. Tudi očka je imel tako delo, da ga včasih ni bilo domov po dva do tri dni.  Žanov otroški svet je predstavljala  bolna babica, ki pogosto ni zmogla niti kuhe in  dvorišče pred hišo, polno kamnov in lesenih desčic. Iz njih je gradil hiške in vanje postavljal navidezne otročke, ki so s starši živeli varno in srečno otroštvo. Te pravljične hiške pa so veselo podirali hišni mački in njegov kuža.

Tisti dan se je dopoldne, po nekaj dneh odsotnosti, vrnila mama. Pripeljal jo je neznani gospod. Žan je stekel k vozilu, vesel povratka mame. Ni ga pogledala. Jezno je odšla v spalnico. Deček je tekel za njo. Pred njim je zaprla vrata in zavpila, da potrebuje mir, ker bo spala. Pozno popoldne se je vrnil z dela očka. Bil je opit.  Vpraševal je dečka kaj je ves dan počel. Žan je povedal, da je čakal mamico, da se zbudi. Oče je odhitel je v spalnico in grobo dvignil mamo iz postelje. Pričela je vpiti in pričela sta se pretepati. Mama je tekla v kuhinjo, očka pa za njo. Žan se je želel  skriti k babici. Ko pa je zagledal v maminih rokah nož, je od groze otrpnil. Obrnil se je k steni in zaslišal top udarec. Na tleh je videl krvavečega očeta. Stekel je iz hiše kar so ga majhne noge nesle in na ves glas kričal. Prvi sosed je živel vsaj 100 metrov stran. Zaslišal  je otroške krike in skupaj z ženo sta pritekla k otroku. Gospa ga je vzela v naročje in odhitela nazaj, mož pa je tekel do Žanove hiše. Pozno zvečer so sosedje otroka vrnili babici. Na kuhinjskih tleh je bila  mlaka krvi. Babica je jokala. Objel jo je. In babica ga je močno objela in zaihtela ...

Še isti večer so sosedje odpeljali otroka v njihov dom. Drugi dan pa sta prišli ponj dve gospe in ga peljali v lepo hišo, polno otrok. Nekaj časa je bil z njimi. Imel se je lepo. Igrali so se in bil je na toplem in imel je veliko hrane, ki je doma pogosto ni bilo. Še sam ne ve koliko časa je trajalo druženje z otroki, želel si je ostati z njimi. Pa sta znova prišli gospe in mu povedali, da ga peljeta v družino, kjer bo imel dva večja polbrata in se bo imel lepo. Žan ni bil vajen ljudi. Bal se jih je. Njegove majhne roke so gospe, ki sta ga pripeljali v čisto neznan kraj, zgrabil za roki in prosil, da ga ne pustita med neznanimi ljudmi. Takrat je pristopil mlajši fant, ki je bil zelo velik. Zgrabil ga je za roko in odpeljal v hlev. Pokazal mu je veliko živali in povedal, da bo skrbel zanje.

Anita Ogulin
Anita Ogulin FOTO: Miran Juršič

Žan razen domače družine mačkov in majhnega kužka ni bil vajen živali. Strah je prežemal majhno telo ob pogledu na krave in konje in prašiče. Medtem so gospe odšle. In Žana so privedli v kuhinjo. Vsi naenkrat so mu hiteli govoriti, kaj vse bo moral početi. Nič si ni zapomnil.  Iz te zgodbe se spomni le, da je bil večkrat tepen kot sit. Da so ga brcali in, da je ves čas jokal.  Vpraševal je gospoda in gospo, kje sta njegova mama in oče in prosil, da ga odpeljejo domov. Govorili so mu, da ni nikogar več. Ni se več spomnil obrazov staršev niti babice. Utapljal se je v solzah.

Čas v tej družini se je zanj ustavil. Ni zmogel več. In nekega večera, ko so vsi domači sedli k večerji – sam nikoli ni obedoval z njimi, je odšel. Taval je po poljskih poteh, ko se je znašel na veliki cesti. Bos je v pozni jeseni hodil po njej – ko se je ob njem ustavila policija. Odpeljali so ga. Nekaj časa je živel v kriznem centru z večjimi otroki.  Bili so vsi tako zelo prijazni.  In po skoraj mesecu ali več so mu vzgojitelji povedali, da bo moral nazaj v družino, od koder je ušel. Obšla ga je groza. V misli so se mu prikradli vsi udarci, ki jih bo zagotovo dvojno dobil, če se vrne. Tedaj je prosil, da mu povedo kje so njegovi starši in babica. Rad bi šel k njim. Ni prejel odgovora. Odpeljali so ga. K drugi družini. Tudi v tej družini se ni čutil sprejet. Zgodba prve se je ponovila.  Le, da so po nekaj mesecih prišli tisti, ki so ga pripeljali v to družino pogledat kako se počuti. Ni zmogel govoriti. Le jokal je in prosil, da ga odpeljejo domov. In so ga. Odpeljali. Povedali so mu, da je dovolj velik, da razume, da ne more domov.  V novi družini tudi ni zmogel ostati. In zgodba se je ponovila. Odpeljali so ga tudi iz te družine znova  v krizni center in nato spet  v novo rejniško družino.

Vdal se je v usodo. V tretji  družini je ubogljivo opravil vse, kar so mu naročili.  Vsak dan pa je prosil rejnico in rejnika, ki sta bila prijazna do njega, da  mu pomagata priti nazaj domov. Rad je hodil tudi v šolo, čeprav tudi tod ni imel prav nobenega prijatelja. Še več, sošolci so se ga v velikem loku izogibali. Neko nedeljsko jutro, ko je krmil kokoši in zajce, pa ga je znan glas poklical po imenu. Srce mu je pričelo razbijati. Je slišal prav? Obrnil se je in v daljavi zagledal očeta .. Košara koruze je padla iz njegovih rok. Tekel je preko dvorišča in se vrgel očetu v naročje. Čakal je besede očeta. Sanjal je o njih, "pote sem prišel moj  Žan". Zgrabil je očeta za zapestji in ga vlekel k vozilu. Ni zmogel slovesa od rejnikov. Celo telo je drgetalo v bolečini joka. Bil je z očetom. Domov, domov, domov so bile besede, ki jih je še zmogel.

Prispela sta domov. To ni bila več hiša, ki jo je Žan zapustil.  V njej ni bilo več babice. Ni bilo več njegovega  kužka, tudi mačja družina je odšla. Imel pa je očeta. Ki je opustil alkohol. Poškodba, ki mu jo je zadala žena in mama Žana, je pustila težke posledice. Ostal je invalid. Odtlej Žan živi z očetom. Ko se je vključil v šolo domačega okolja, pa je doživel nove in nove stiske. Bil je povsem izključen žalosten in ranjen otrok.

Žalosten deček
Žalosten deček FOTO: Dreamstime

Ko smo Žana pred sedmimi leti prvič gostili na letovanju v Zambratiji, je bila njegova prtljaga za deset dni le polivinilasta vrečka. V njej pa majčka in zobna ščetka. Vse kar je imel na sebi pa tako preperelo, da je vsak korak povzročil še dodatno strganino. Že prvi dan smo se z njim diskretno pogovorili in ga opremili z garderobo in vsem kar je potreboval za letovanje. Bil je silno nezaupljiv in njegov pogled je bil ena sama bolečina. Dan za dnem je postajal bolj odprt, vesel otrok. Vsak dan pa nam je v objemu varnosti, spodbude in ljubezni zaupal več epizod njegovega tragičnega otroštva, ki sem jih morala izpisati. Kajti Žan je odtlej tudi naš! Podprt v vsem. Ponosni smo nanj. Je zelo uspešen mladostnik. Poln razumevanja, odgovornosti zase in očeta. Fant, ki strmo stopa svojim izobrazbenim in življenjskim ciljem nasproti. Pravi, da bo postal  znanstvenik. In pomagal očetu – ker mu je, čeprav živita skromno, z njim lepo. Pogreša babico, imel jo je zelo rad. In v srcu nosi tisti njen zadnji objem slovesa ...

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (111)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

vegyca1
25. 11. 2019 12.14
+47
Najprej je treba socialno službo in delavce tam dat delat na kako gorsko kmetijo,k kakšnemu hudobnežu,ki jih bo maltretiral. Mogoče bodo pa potem bolj preverjali rejnike in otrokom našli normalen dom.Če je zgodbica resnična jih je lahko sram,kaj so fantu povzročili. Saj ne poslušajo otrok ampak samo svoje denarnice.
Frane Šajn
25. 11. 2019 12.08
+9
Zakj je materinstvo dano tudi takim , ki jim je v breme, otroci pa kot stranski produkt spolnih dejavnosti ali bolje zasvojenosti!
vomo
25. 11. 2019 10.54
+47
Socialna služba je zastarela in polna lenuhov. Če kaj delajo, delajo samo škodo....
bublika
25. 11. 2019 10.18
+24
Za razjokat.....
aojz
25. 11. 2019 09.12
+64
Tole se bere kot slaba pravljica. Če je vsaj del tega res, potem je vsaka pomoč stran vržen denar. Najprej je treba socialne službe očistit. Drugače bo takih zgodb preveč.
Voluhar7
25. 11. 2019 09.10
+29
Marsikje je tako in se ne govori na glas le zakaj???!!!
Kliko7
25. 11. 2019 07.04
+7
Pulitzer je tvoj
slo_veter
24. 11. 2019 21.56
-129
malce cinično, vsi so preživeli in Življenje gre dalje. Pač mali nima PS4 v rokah, pa kaj pol, še vedno se lahko sestavi v normalnega človeka. Če pa ne, pa tudi ni hudega. Ocenjujejo, da je na svetu 7 400 000 000 ljudi kakšen gor ali dol.
akmt
24. 11. 2019 21.51
+156
Katastrofa, kaksne rejniske druzine imamo!!! Saj prakticno iz vsake slisimo iste zgodbe! Kako je mozno, da socialna sluzba tega ne preverja, da dopusca vse to zlo UNICEVANJA OTROSKIH ZIVLJENJ?!? Nenapovedani obiski druzin, preverjati vse, prevec trpljenja je ze bilo na otroskih ramenih. Ce bi se meni to zgodilo, verjamite, da bi tozila rejnike, csd in tudi ministrstvo, za nesposobnost, za zlocin nad mladoletno osebo. Sramota od drzave!!!! Uboge nedolzne otroske duse! Vi ste krivi, socialci nesposobni!!!
anakondabox
25. 11. 2019 09.38
+28
Res je, katastrofa. Vsi smo po malem krivi, da ne prijavljamo krikov otrok za zidovi, žene ali moža, ki se pretepata. Predvsem pa so krivi različni sistemi, ki jim je figo mar za stisko ljudi, če nimajo pod palcem dovolj denarja. Imam lastno travmatično izkušnjo, ko so mi zaradi napačne diagnoze odvzeli otroka. Na CSD so mi zagotavljali, da lahko vidim otroka le v spremstvu policije. Da bi prišel policaj z menoj po otroka, tega svoji majhni deklici nisem mogla, niti želela dopustiti. In tako sem čakala nekaj mesecev, pol leta, eno leto, ker slavni psihiater ni hotel zapisati (nimam časa!) dva stavka, da sem sposobna sprejeti svojo deklico in z njo tudi odgovorno ravnati. Muk, ki sem jih pretrpela, ne bi nikomur privoščila. A kot se noč spremeni v jutro, je žarek posijal tudi na mojo kalvarijo. Bolezen je prišla kot tudi odšla (napačna diagnoza!), a teh let trpljenja mi nihče ne more povrniti, z nobenim denarjem. Danes sva z odraslo hčerko dobri prijateljici, a zato je moralo miniti 10 let. Vsled tega apeliram na vse sisteme: zavarujte otroke, da bodo prišli k ljubeči rejniški družini. Njihove dušice nosijo močen pečat travme in bolečine, ki se je ne znebijo celo življenje. Ravnajte z njimi etično, odgovorno v prijazni atmosferi, da bodo njihove travme le medel odsev spomina. #spomin
Morana7
25. 11. 2019 10.40
+2
No ja anakonda,če kličeš policijo večkrat in potem žena brani moža, češ, da saj ni nič cela pretepena pa to...ja kaj naj po vašem policija ali posameznik naredi? Sam, odpelje otroke na lastno pest, ker starši niso prisebni,.da bi odgovorno ravnali? Glede na to zgodbo zgoraj, bi otroci še dalje doživljali travme tudi v primeru odvzema...ker kontrole zgleda ni in ne se slepit, da sistem lahko kaj reši največ lahko za te situacije naredi posameznik v prvi vrsti z ustrezno izbiro partnerja/ke s katerim/ro si ustvari družino.
ferari23
24. 11. 2019 21.00
+67
Hvala.ANITA,za vsa dobra dela.....
Kliko7
25. 11. 2019 07.04
-34
slo_veter
24. 11. 2019 13.44
-124
dolgo časa nazaj v 70 in 80 letih, so bile po radiju oddaje "Še pomnite tovariši" kjer so opisovali partizanske zmage in podvige. Bile so v nedeljo popoldan, sedaj imamo pa vsako nedeljo zjutraj podobne zgodbice ga. Anite. Kolk je v pripovedkah prave resnice .. pa seveda ne more nihče preveriti.
jg57
24. 11. 2019 13.53
+120
Gospa Anita opravlja človekoljubno delo, tu ni dvoma. To kar mene moti je, da se druži s politiki, ki so velik del te bede zakuhali, ki brez težav izbrancem odpisujejo miljonske dolgove in so "čuvarji" bančne luknje.
Mungos2
24. 11. 2019 20.09
+22
Še pomnite tovariši je bila vedno ob nedeljah ob 10 uri zjutraj. Gospa Anita pač rada piše o problemih, ki so pa za politike nerešljivi.
ssecnik
24. 11. 2019 21.55
+8
Skankhunt42
24. 11. 2019 13.00
+149
s centrom za socialno delo je tko da bi blo isto če ga ne bi blo
son?ece5
24. 11. 2019 13.47
+35
Tam so itak same feministke, ki sodelujejo s politiko v roki. Ups, saj drugače tam sploh ne prideš do službe, vse domenjeno!
Kliko7
25. 11. 2019 07.05
+0
akmt
25. 11. 2019 07.32
+11
S csd je BISTVENO SLABSE, bi bilo neprimerno boljse, ce ga ne bi bilo
Živjo Kaj
25. 11. 2019 10.10
+9
Ni enako, je slabse, veliko slabše.. CSD so kriminalne združbe za zlorabo otrok!
holcar.
24. 11. 2019 11.37
-65
Slovenska zena je zapravljivo, kronicbo nesrecno bitje, vzgojena tako da zapravlja, nosi hlace in se pritozuje nad vsem. Pijaca pri moskih je statisticno veliko manjsi problem kot sebicne zenske!!
trunck
24. 11. 2019 13.22
+23
Pa saj tega ne verjameš, če pa verjameš, pa čimprej k kirurgu. Mogoče ti bo našel možgane, če se bo res potrudil
resslovenka
24. 11. 2019 13.40
-6
holcar.
24. 11. 2019 13.58
+13
V glavnem je tako da ce moski dela tezave in pije se to velikokrat konca v varnih hisah itd, kar je prav. Ampak je pa tu se precej vecji ÷ zensk, ki jim je na prvem mestu zabava in lepota, otroci pa zgolj breme. To je v precej vecjih ÷ in za to se otrok ne vzema, pa vseeno zelo skodljivo deluje nanje.
ssecnik
24. 11. 2019 21.56
+10
Ta zadnji dinar pa šlogarci nesejo,da jim napove princa na belem konju.
resslovenka
24. 11. 2019 11.30
+181
Jaz, samo srčno upam, da kdo preverja skrbniške družine, ki vzamejo v rejo "ptičke brez gnezda", da niso samo dodaten par rok za delo. Razumem, da se otroka vključi v proces vsakdanjega življenja v taki družini. Je pa zelo važen način, kajti tak otrok je travmatiziran, nezaupljiv z ranjeno dušo, dostikrat zelo naporen preden se sprijazni s pravili. Ogromno potrpljenja je potrebno, tudi časa, da se počuti otrok sprejetega. No, tole je zelo žalostna zgodba in res mi je žal, da je moral ta fant že v rani mladosti doživeti krutost tega življenja. Da jih le ne bi bilo več. Hvala Anita, tudi v mojem imenu, zlato srce imaš. 🌹
son?ece5
24. 11. 2019 13.45
+89
Nihče v državi, ker se gospe s CSD predhodno najavijo na obisk pri rejniški družini. Takrat je vse krasno pošlihtano!!!!!!!!!!!! Otroci pa itak v strahu! Anita še to temo odpri!!!!!!!!!!!!!!!!!
akmt
25. 11. 2019 07.39
+22
Glede na to, da se v 99%rejniska druzina izkaze kot najslabse mozno, bi bilo potrebno korenito spremeniti nacin o odlocanje o rejniski sposobnosti. Socialke so zal ne prevec inteligentna bitja.Sori.Ze ena sama taksna zgodba nakazuje na njihovo totalno nesposobnost. Kaj menite, naj socialka v primeru, da spregleda slabega rejnika, izgubi sluzbo? Jaz sem seveda za. Kako tem "cutecim" osebam vest sploh se dopusti priti v sluzbo, ko izvejo, kaj so povzrocile pri otroku??? V mojem primeru je socialka ponaredila izjave mojih otrok in mene, sama je priznala, zdaj je pa postala celo direktorica csd na vicu. To vse pove. Brezcutne zenske!
resslovenka
25. 11. 2019 10.43
+3
Vem, kako delajo na CSD. Sem skušala rešiti problem z bratom. Nazadnje sem bila jaz ta grda. Pa sem mu 20 let stala ob strani. Problem svetovalke ni zanimal. Skratka vse lepo in prav, brat je bolnik shizofrenik, ki je povzročil že dovolj škode s svojimi fiksnimi idejami, plačati pa sem morala jaz. Ker on ne plačuje ničesar, prav ničesar. Je pa dovolj pameten, da ga je pod okrilje vzela doticna svetovalka CSD. Kljub vsem pritožbam, ki jih je prejela od prebivalcev bloka, v katerem stanuje. Skratka, enostavno se socialna služba ne želi soočiti z dejanskim srzem problemov zararadi sklicevanja na človekove pravice. Moje jih niso brigale, ko sem plačevala izvršbe zaradi njegovih neplačil. Sem jih morala, ker sem "solastnik" polovice stanovanja, ki sem ga v celoti odkupila jaz, po mamini smrti in v katerem živi sam. Solastništva z braton nisem izpodbijala. Če bi vedela kaj me čaka, bi takrat stanovanje prodala in imela miren spanec in mirne živce. Brez osnovnih meril delujejo in kot je nekdo napisal povzročijo preveč gorja, ker se jim ne ljubi, ker delujejo na osnovi nekih pravilnikov in ker sedijo in odločajo iz pisarn. Dejansko jih bolj malo briga prava resnica. 😎
Vridraivardo
24. 11. 2019 10.59
+100
Vsak čast tej ženski, ima jajca in srce to je velik in močan človek. Je še nekaj dobrih ljudi ,na tem svetu.
Vridraivardo
24. 11. 2019 10.54
+35
Sem ,že večkrat napisal,ljudje božji, dvomljivi in negativni modeli.vsi smo eno s...zadržite neg. Kom.zase.so ljudje ,ki so lahko za vzgled vsem,vsi smo odgovorni za boljši jutri.
Ramzess
24. 11. 2019 10.44
-31
Ne verjamem, da je ona kar pobarala na cesti dva srednješolca in ju peljala v šolo, tisto babico pa k zdravniku, le kako je vedela kam so bili namenjeni. Zgodbe brez glave in repa. Ta o dečku, ki je šel skozi kalvarijo je ena redkih daljših zgodb, tukaj objavljenih.
Ni corone
24. 11. 2019 10.41
+33
Negativci nehajte pisat tud vam še lahko zgodi
Ramzess
24. 11. 2019 10.37
+52
Vsaj enkrat bolj realna zgodba, pa pomislite čemu vsemu bi se v njej, brez da za vedno zaznamujete otroka, lahko izognili, če bi le bila volja, a kdo posluša manjhne otroke, nihče, verjame še manj, in zgodba se nadaljuje. Posledice pa, žal nepovratne, tak otrok jih ne pozabi.
Mungos2
24. 11. 2019 09.57
-47
Za dobro nedeljsko jutro, negativna zgodba !! Anita, to potrebujemo, negativizem že zjutraj !
Brane Rataj
24. 11. 2019 10.39
+76
Nihče nikogar ne sili, da mora brat ta članek. Dejstvo je, da se take stvari dogajajo in eni si zatiskate oči. Prav je, da se take stvari povejo naglas, da ne boste eni mislili da je najhujša stvar na svetu, ko se vam sprazni baterija na telefonu. In še to, samo NEGATIVCI vidijo v tej žalostni zgodbi po vaše negativizem.
Uporabnik1569401
24. 11. 2019 10.58
+27
Ti si negativec,ko take ven mečeš,a nisi prav nič sočuten,če je to zate negativna zgodba,ja ,dejanja v njej so,ampak življenje dečka Žana pri rejnikih in v lastni družini je pa za zjokat.Tebe naj bo pa sram,ker si brezčuten in hladen kot kamen.
Uporabnik1569401
24. 11. 2019 10.59
-1
Bukovlist
24. 11. 2019 14.26
+4
MUNGOS. Za lepe stvari imaš instagram.Lepe sanje!