Veriga dobrih ljudi

Za zaprtimi vrati: zgodba nevidne stiske

Ljubljana, 26. 10. 2024 20.00 | Posodobljeno pred 2 urama

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Neža Haler
Komentarji
0

Na lep in sončen torek sva se s sodelavko podali na teren. Kljub jasnemu nebu in toplemu dnevu zgodbe družin v naše misli pogosto prinesejo temne oblake. A vsako zgodbo obravnavamo s skrbnostjo in si prizadevamo čim prej poiskati rešitve, da v njihova življenja ponovno prinesemo žarke upanja.

Na terenski obisk sva se odpravili k družini, ki je v našem programu že nekaj časa. Družina se je vključila, ko so bili nastanjeni v začasnih namestitvah, saj je mama s tremi mladoletnimi otroki pred nekaj leti prekinila nasilni odnos. Po nastanitvi v varni hiši in bivanju v materinskem domu si je našla najemniško stanovanje izven Ljubljane. To je močno spremenilo njeno življenje, saj nima avtomobila, zato se v službo in po opravkih odpravi z vlakom ali avtobusom.

Otroška soba
Otroška soba FOTO: Veriga dobrih ljudi

Skrita bolečina za nasmehom

Mamica je zelo skrbna, družina na zunaj deluje povsem običajno – so urejeni in nasmejani. Naučili so se skriti dejstvo, da se borijo za preživetje, kaj bodo dali v hladilnik in kako bodo plačali položnice. Svojo bolečino, ranljivost, skrb in žalost skrivajo, da bi ohranili svoje dostojanstvo. Mama med našim pogovorom pade v jok in pove: "Hladilnik je večinoma prazen, postala sem mojstrica kuhanja obrokov z zelo malo sestavinami. Otroci me večkrat prosijo za določene jedi, a kaj, ko ne morem kupiti vseh sestavin, saj moram najprej plačati vse položnice."

Kljub težkim časom med ločitvijo je skrbela za družino in ostala neustavljiva. Vsak dan je hodila v službo, s polnim srcem skrbi. Prizna nama: "Zvečer sem imela čas, takrat sem razmišljala, pisala dnevnik, jokala in večkrat vzela vzglavnik in se drla vanj." Nikoli si ni dovolila, da bi njeni otroci čutili težo njenih skrbi. Trudi se, da otroci ne bi čutili pomanjkanja in da bi jim ustvarila okolje, v katerem bi zrasli v odločne in samozavestne ljudi.

Veriga dobrih ljudi vsak mesec družini pomaga z oblačili, obutvijo, hrano in higienskimi pripomočki. Otroci zelo radi obiskujejo šolo in so se začetka šolskega leta zelo veselili, a so imeli velik občutek negotovosti, saj so vedeli, da si bo mama nakup šolskih potrebščin težko privoščila. Ob tem jih je bilo strah in sram, da bi morali v šolo vstopiti brez vsega. Tudi tu smo jim priskočili na pomoč in jih opremili s šolskimi potrebščinami, novimi šolskimi torbami in otroci so tako lahko brezskrbno zakorakali v novo šolsko leto in novim dogodivščinam naproti. Da bi otrokom omogočili čim bolj brezskrbno in normalno otroštvo, smo jih vključili tudi v humanitarni program Botrstvo v Sloveniji. S pomočjo mesečnih prispevkov jim ta omogoča udeležbo na obšolskih dejavnostih, ki si jih želijo. Te dejavnosti bogatijo njihovo otroštvo in jim dajo možnost razvoja svojih talentov, da otroci odrastejo v samozavestne posameznike.

Družinski dan v Kekčevi deželi
Družinski dan v Kekčevi deželi FOTO: Veriga dobrih ljudi

Ko stroški stanovanja zarežejo globoko v družinski proračun

Družina trenutno živi v najemniškem stanovanju v večstanovanjski hiši, kjer najemodajalec ne dovoli, da bi družina uveljavljala subvencijo za najemnino, ki je zelo visoka. Mama s svojo plačo pokrije najemnino, stroške in kupi le osnovna živila, ob koncu meseca pa ji ne ostane nič. Police v shrambi so večinoma prazne, priboljškov za otroke si ne more privoščiti.

Družine so pogosto prisiljene sprejeti stanovanje, ki je na voljo, tudi če je najemnina izjemno visoka, saj bi v nasprotnem primeru pristale na cesti. Kljub zavedanju, da se bodo s prevelikimi stroški borili za preživetje, druge možnosti nimajo.

Ker je dnevna soba neopremljena, mora mama spati na ležalniku

Njihov dom je skromen, a poln ljubezni in dobre energije. Na stenah visijo otroške risbice in slike. Otroško sobo so opremili s pomočjo donatorjev, medtem ko je dnevna soba še vedno skromno opremljena. Želijo si kavča, ki bi bil namenjen dnevnemu družinskemu druženju, ponoči pa namenjen maminemu ležišču, saj trenutno spi na ležalniku. Mama nam je pokazala tudi urejeno mapo vseh dokumentacij in računov, ki je namenjena vodenju družinskega finančnega poračuna. Skrbno načrtuje porabo vsega prihodka in si zapiše za vsak cent, kje in za kaj ga je porabila.

Dnevna soba in mamino ležišče
Dnevna soba in mamino ležišče FOTO: Veriga dobrih ljudi

Družinske počitnice so pomembne za ustvarjanje boljše družinske dinamike

Ob koncu pogovora smo se dotaknili tudi letošnjega poletja in preživljanja počitnic ter njihovega skupnega časa. Družina že dolgo časa ni bila na počitnicah ali na enodnevnem izletu, saj si tega enostavno ne morejo privoščiti. Tako smo jim letos s pomočjo donatorjev omogočili družinske počitnice, ki jih ne bodo nikoli pozabili. Mama nam z iskricami v očeh zaupa, da je za to izjemno hvaležna: "Bilo je tako brezskrbno, končno mi ni bilo treba misliti, kaj bomo jedli, saj smo imeli vključeno vse. Otroci so mi na koncu rekli, da me tako srečne že dolgo niso videli. Te počitnice nam bodo za vedno ostale v spominu." Otroci so se tudi udeležili letovanj, ki jih nudimo na Zvezi Anita Ogulin.

Družinske počitnice so za družine izjemno pomembne, ne le za otroke, ki na ta način pridobivajo nepozabne in lepe izkušnje, temveč tudi za starše, saj se lahko odmaknejo od vsakodnevnih skrbi. Tako se v novem, neobremenjenem okolju ustvari boljša družinska dinamika.

Zelo smo hvaležni vsem donatorjem, ki se odločijo za donacijo v obliki počitnic, nam ponudijo svoj počitniški objekt ali namenijo finančna sredstva, s katerimi družine lahko peljemo na družinske počitnice. Vsaka donacija pomeni več kot le finančno pomoč – pomeni upanje, veselje in občutek, da na tej poti nismo sami in da nam je mar za druge.

Družini lahko pomagate na:

 

Prejemnik: ZVEZA ANITA OGULIN IN ZPM,

PROLETARSKA 1, 1000 LJUBLJANA

Koda namena: CHAR

Namen: VERIGA DOBRIH LJUDI

IBAN: SI56 3300 0000 1303 865

BIC: HAABSI22

Sklic: SI00 650-872

  • ULTRA 1
  • ULTRA 2
  • ULTRA 3
  • ULTRA 4
  • ULTRA 5
  • ULTRA 6
  • ULTRA 7
  • ULTRA 8