V obrazložitvi posledic za državni proračun so izračunali, koliko odraslih in koliko otrok bi to potezo vlade občutilo na lastni koži: "Nižjo denarno socialno pomoč bo prejelo 7.648 družin oziroma samskih oseb (oziroma 18.975 upravičencev, od tega 10.858 odraslih in 8.117 otrok). Tem se bo denarna socialna pomoč znižala za dodatek za delovno aktivnost, ki ga zdaj prejemajo v skupni višini 1.160.831, 59 evra mesečno." Čeprav je jasno, da bo sprememba, v kolikor bo v državnem zboru naletela na podporo ostalih strank, prizadela tudi več kot 8000 otrok, do zdaj konkretnega predloga, kako nadomestiti ukinjen dodatek, niso predlagali. Med odprtimi vprašanji je zato bistven poudarek, da nikjer v zakonodaji ni navedeno, kaj se bo zgodilo z družinami, ki bodo ostale brez denarne socialne pomoči ali bodo prejemale nižjo denarno socialno pomoč. V predlogu je navedeno, da bo zagotovljena celovita obravnava posameznika, vendar za to niso predvideni ukrepi.
V določenih primerih bo to vplivalo tudi na kritje zdravstvenih storitev za nekatere posameznike. Iz vladnega besedila je sicer razvidno, da te ocene še ni: “Upravičenci do denarne socialne pomoči, ki zaradi izločitve dodatka za delovno aktivnost ne bodo več upravičeni do denarne socialne pomoči, ne bodo več upravičeni niti do kritja razlike do polne vrednosti zdravstvenih storitev po Zakonu o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev. To pravico krije Republika Slovenija v višini dejanskih zdravstvenih stroškov, ko ti nastanejo. Ocene prihranka v državnem proračunu zaradi neupravičenosti do te pravice ni mogoče podati, saj je prihranek odvisen od uveljavljanja dejanskih zdravstvenih stroškov.”
Medtem ko je načrt vlade, da prav z ukinitvijo dodatka za delovno aktivnost spodbudi ljudi nazaj na trg dela, nevladniki opozarjajo, da jim ravno s tem dejanjem jemlje vsakršno stimulacijo za delo. "Argument, da se z izločitvijo dodatka za delovno aktivnost zmanjšuje past tveganja neaktivnosti brezposelnih upravičencev do denarne socialne pomoči po našem mnenju temelji na prepričanju, da so vsi revni ljudje tudi leni." Ob tem je treba upoštevati, da so ta dodatek prejemali le tisti, ki so se seveda delovno aktivirali. Vse te spremembe bodo resno vplivale na življenje nekaj tisoč Slovenk in Slovencev, a vlada se kljub temu odloča za hitenje in skrajšan postopek v parlamentu.
Dodatna pojasnila zakaj menijo, da je ukinitev DDA potrebna si lahko preberete v dokumentu Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, kjer navajajo tudi kaj bodo spremembe prinesle in kakšne dodatne ukrepe so ob ukinitvi predvideli.
KOMENTARJI (173)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.