Veriga dobrih ljudi

Pomoč od malega je dobra popotnica za odraslo življenje

Ljubljana/Grosuplje, 06. 07. 2021 08.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Nuša Stegnar
Komentarji
4

Ne le hiter tempo življenja, tudi korona je v zadnjem času pripomogla k poglobitvi vrzeli med generacijami, zato je še toliko bolj pomembno, da obstajajo večgeneracijski centri (VGC), v katere se vključujejo vse generacije, ki skozi aktivnosti gradijo solidarnost, zaupanje in medsebojno pomoč.

VGC Skupna točka, ki deluje v okviru ZPM Ljubljana Moste-Polje, ustvarja prostor za druženje, sodelovanje, prenos znanja in aktivno učenje v vseh življenjskih obdobjih. Ena izmed lokacij VGC je tudi v Grosuplju, kjer izvajajo programe tako za otroke kot njihove starše. Tanja Petek, vodja centra VGC Skupna točka, je pojasnila, da je projekt namenjen ranljivim skupinam prebivalstva, kamor spadajo otroci, ki prihajajo iz socialno nespodbudnih okolij, starši, predvsem samohranilci, in tudi starostniki.

VGC sodeluje tudi z različnimi šolami in CSD, pomoč pa nudijo tako otrokom kot njihovim staršem. Gre predvsem za starše, tujce, ki jim nudijo tečaj slovenščine, saj so zaradi neznanja jezika močno prikrajšani tudi njihovi šoloobvezni otroci. Kot je povedala Petkova, starši ne razumejo slovenskega jezika, predvsem žene, matere, ki so zaprte doma in nimajo socialnega kroga. Tudi na tečaj v VGC niso smele, dokler si prostora niso ogledali najprej možje, da so se prepričali, da gre za varen prostor. Šele potem so se lahko udeležile programov. 

Prostovoljci so most med šolo in starši.
Prostovoljci so most med šolo in starši. FOTO: Shutterstock

In prav zaradi neznanja slovenskega jezika imajo v šoli potem težave tudi otroci priseljencev. Očetje namreč cele dneve delajo, matere pa jezika ne znajo in jim tako ne morejo pomagati pri učenju. Taki otroci zato velikokrat končajo v šolah s prilagojenim programom, čeprav učenja ne zmorejo le zaradi neznanja slovenskega jezika.

Če starši ne znajo slovenskega jezika ali so neizobraženi, so otroci v zelo neenakem položaju, kar se pomoči pri šolanju in same vzgoje tiče. Starejši otroci, v drugi in zadnji triadi, tako sami začnejo reševati družinsko situacijo. "Imamo primere, ko otroci sami hodijo na CSD in sprašujejo o otroških dodatkih," je pojasnila Petkova in dodala, da je zato zelo pomembno, da so starši funkcionalni.

VGC Grosuplje pa že več let sodeluje tudi z OŠ Žalna. Kot je povedala Janja Pečelin, svetovalna delavka in učiteljica za dodatno strokovno pomoč na OŠ Žalna, nudijo prostovoljci učno pomoč otrokom, tudi pri učenju slovenskega jezika. "Pri starejših otrocih je zdaj že opazna sprememba, saj jim že od majhnega nudijo veliko podporo pri učenju, pomagali so jim tudi v času korone, in sicer pri šolanju na daljavo in pri dobavi IKT opreme." Pri mlajših otrocih pa se trudijo, da bi jih starši vključili v predšolsko vzgojo. Otrokom nudijo tudi popoldanske aktivnosti, vozijo jih tudi na izlete, v živalski vrt, muzeje, na morje, kar je za nekatere nekaj vsakdanjega, zanje pa je to neka nova izkušnja.

VGC stremi k informiranju in opremljanju staršev, da jih naučijo, kje poiskati pomoč, kako izpolniti obrazce in kako se ponovno povezati s šolo in vrtci. Prav tako pa poskrbijo tudi za otroke, saj se poslabšanje situacije v družini vedno najprej odrazi pri otrocih, predvsem pri šolskem uspehu.

Veriga dobrih ljudi

​​​​​​​ 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Think with your own head
06. 07. 2021 11.41
+1
V mesecu maju 2021 je prišla nova zakonodaja ven, da tujci morajo znati govoriti slovensko in opraviti izpitw, če želijo pridobiti začasno ali stalno prebivališče.
kiropraktik
06. 07. 2021 10.07
+2
Zakaj podpirati ljudi, ki se niti ne trudijo, da bi se naučili jezika države, ki jim daje vse zastonj? Če po enem letu bivanja pri nas ne razume našega jezika, vrniti nazaj!
Geres
06. 07. 2021 10.02
+5
Vsi otroci bi morali eno leto pred pričetkom šole v vrtec. Da se naučijo socializacije, se vidi, če kdo ne zna jezika, da se v vrtcu organizira jezikovne ure. Sicer pa bo skrajni čas, da se socialni transferji vežejo na poznavanje jezika: ne prvo leto, ampak če živiš več kot eno leto v državi, pa moraš biti že spsooben osnovne komunikacije. Ravno prejšnji teden sem peljala očeta na pregled v bolnišnico. Prišla je družina s Kosova, kot sem v čakalnici pač uspela razbrati, je bila žena diagnosticirana z rakom. Ker ni znala niti besede slovensko, je bil zraven mož. Kar je še najhuje: tudi dve majhni punčki. K zdravnici so tako šli vsi, ker je mož prevajal. Absolutno se mi je zdelo kriminalno, da sta dve majhni punčki morali prisostvovati takim pogovorom. Očitno tudi zdravnici, ker je nato še enkrat k sebi poklicala zgolj moža.
kwa.dugaja
06. 07. 2021 09.19
+2
ženske niso smele na tečaj dokler si niso prostorov ogledali njihovi možje? temu se v civiliziranih državah reče NASILJE. mi pa držimo takim ljudem štango, ker..? so jansharijeve “kulture”?