Veriga dobrih ljudi

Ko se ti življenje obrne na glavo: 'Težko je prositi za pomoč'

Ljubljana, 10. 11. 2024 07.13 | Posodobljeno pred dvema dnevoma

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Gala Kuder
Komentarji
40

Prvi delovni dan po jesenskih počitnicah sva se s sodelavko odpeljali na teren k družinam. Težo meglenemu in turobnemu jutru so dodale žalostne zgodbe staršev, ki se kljub zaposlitvi borijo za preživetje. Ena izmed zgodb, ki mi je posebej ostala v spominu, je zgodba tričlanske družine: mame, dijakinje in osnovnošolca.

Mama se je na Verigo dobrih ljudi prvič obrnila lansko leto. Ob uvodnem pogovoru, ki ga opravimo z vsemi družinami, mi je opisala, kako so še do leta 2021 živeli povsem običajno življenje štiričlanske družine. Z možem sta imela redni službi, položnice so bile vsak mesec plačane, brez težav so si lahko privoščili tudi dopust.

Prošnja za pomoč
Prošnja za pomoč FOTO: Shutterstock

Ko se življenje obrne na glavo

Nato pa se jim je življenje v trenutku postavilo na glavo. Možu so odkrili hudo, neozdravljivo bolezen in po le nekaj mesecih težke bitke je umrl. Izguba moža in očeta je močno zaznamovala vse člane družine, še posebej hčerko, ki je izgubila motivacijo za šolo, se oddaljila od prijateljev in se zaprla vase. Posledično ni zmogla dokončati letnika srednje šole.

Mama je navkljub lastni bolečini našla moč, da se bori naprej, predvsem zaradi svojih dveh otrok. Oba je vključila v pogovore s psihologom, nekaj mesecev po očetovi smrti pa so začeli prejemati tudi njegovo pokojnino. Finančno so živeli zelo skromno, predvsem zato, ker je mama po možu podedovala nekaj njegovih dolgov in kredit. Nekako ji je uspelo preživeti, verjetno zato, ker je bila najemnina stanovanja takrat še znosna – 450 evrov mesečno.

Boj za novo življenje

Sledil je nov šok. Najemodajalec je napovedal prodajo stanovanja in jim dal mesec dni časa za izselitev. Mama mi je pripovedovala, da se je odzvala na nešteto oglasov, a so bile najemnine astronomsko visoke, ali pa so jo zavrnili, ker je sama z dvema otrokoma. Iskanje stanovanja v Ljubljani je opustila in začela iskati v okolici, čeprav je imela službo v mestu, ni imela avtomobila, in bi moral sin zaradi tega zamenjati osnovno šolo. Znesek najemnine zanjo ni bil več odločilen; pomembno ji je bilo, da družina ne ostane brez strehe nad glavo. Na koncu je našla stanovanje pol ure iz Ljubljane, a ob vselitvi je morala plačati trikratni znesek najemnine. Družini smo takrat pomagali pri delnem plačilu, otroka vključili v Botrstvo, jima zagotovili brezplačne počitnice in aktivnosti, mama pa je začela obiskovati brezplačne terapije.

Čez nekaj mesecev me je mama poklicala in povedala, da se stanje počasi izboljšuje. Hčerka je zaključila šolo preko izpitov in občasno dela prek študentskega servisa, sin se je uspešno vključil v novo šolo, sama pa si je našla službo bližje domu, kar ji prihrani čas in stroške prevoza. Moževe dolgove in še nekaj svojih je združila v en kredit, ki ga bo sicer plačevala dalj časa, a si je tako zmanjšala mesečne stroške. Menila je, da bo odslej zmogla sama, brez naše pomoči.

Kljub redni zaposlitvi družina ne zmore sama: stiska, s katero se spopada vse več slovenskih družin

Pretekli mesec pa sem nepričakovano prejela njen klic. V joku mi je povedala, da ne zmore več. Ko sva s sodelavko prišli v njihovo skromno, a urejeno stanovanje, nama je pokazala stene, prepredene s plesnijo, in povedala, da si razvlažilnika ne more privoščiti. S cmokom v grlu je priznala, da se ji je bilo težko spet obrniti na pomoč, a je hvaležna, da smo se odzvali. 

V stanovanju imajo veliko plesni
V stanovanju imajo veliko plesni FOTO: Zveza Anita Ogulin in ZPM

Povedala nama je, da se ji je najemnina povečala na 750 evrov, subvencije najemnine ne more uveljavljati, ker lastnica tega ne dovoli, preostali stroški pa znašajo še okoli 250 evrov. Poleg tega cene življenjskih stroškov in hrane vsak mesec naraščajo. Njena zaposlitev ji povzroča veliko stisko, saj prejema minimalno plačo, delodajalec pa ji kljub dogovoru, da bo večinoma delala dopoldne, ne ustreže. Tako najpogosteje dela popoldanske izmene, velikokrat tudi čez vikende, zaradi česar sta otroka veliko sama. Glede na to, da sta že ostala brez očeta, si želi biti z njima čim več časa, skrbi pa jo, da bi hčerka znova izgubila voljo za obiskovanje šole.

Mama nama zaupa, da ji je težko, ker hčerka velik del lastnega zaslužka namenja za skupne stroške, namesto da bi si prihranila za vozniški izpit, o katerem sanja. Mamin mesečni dohodek znaša okoli 1500 evrov, od tega gre več kot 1000 evrov za najemnino in stroške ter 220 evrov za plačilo kredita. Dodatni stroški za nujni slušni aparat in nekaj tednov bolniške odsotnosti zaradi zdravstvenih težav v poletnem času so družini povzročili še večjo finančno luknjo. Nakup medicinskega aparata zavarovalnica krije le delno, preostanka pa mama glede na trenutno finančno stanje ne zmore odplačati niti obročno. Boji se tudi prihodnjih mesecev, ko bodo stroški zaradi ogrevanja še višji. Razmišlja o selitvi v cenejše stanovanje, a jo skrbi, da bi se otroka znova morala prilagajati na novo okolje.

Ob koncu pogovora nama zaupa, da si želi vsaj en mesec brez skrbi, brez preštevanja zadnjih evrov za hrano. Rada bi hodila v službo, saj je navajena delati, ni ji težko; v svojem življenju je bila le en teden brez službe. Boli jo, da kljub zaposlitvi skoraj ves prihodek namenja samo za to, da imajo streho nad glavo. Otroka sta na srečo skromna, a ji je hudo, da jima ne more omogočiti niti manjše pozornosti. Bila je zelo hvaležna, da smo za otroka priskrbeli prenosni računalnik, saj ga za šolo nujno potrebujeta. Družino bomo znova vključili v naš humanitarni program, ji pomagali s hrano, higienskimi pripomočki in oblačili. Mama se bo znova vključila v terapije, otroka pa v brezplačne dejavnosti. Na finančnem področju bi ji trenutno najbolj pomagalo poplačilo dolga za slušni aparat, zato ji bomo priskočili na pomoč tudi tu.

Takšne in podobne zgodbe družin, ki se obračajo na Verigo dobrih ljudi, so vse pogostejše. Kljub redni zaposlitvi in vsakodnevnemu trudu se mnoge družine znajdejo v položaju, kjer brez pomoči drugih ne morejo preživeti meseca. Čas je že, da država prisluhne tem družinam in ukrepa s sistemskimi spremembami, ki bodo zagotovile dostojno življenje za vse.

Veriga dobrih ljudi
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (40)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

čevapgpt
10. 11. 2024 15.03
jurja za najemnino da živi v vlažni luknji? pa kaj ima lastnica stanovanja zraven pri subvenciji? oddaja na črno?
Victoria13
10. 11. 2024 14.29
+1
Razvlaževalnik porabi noro veliko elektrike en mesec 300 eur. Zato priporočam redno zračenje in ogrevanje, ki bo imelo isti učinek in še prihranili boste 300 eur. Hčerka naj zaenkrat pozabi na izpit in naj raje prispeva v družinski proračun in zaprosite za subvencionirano najemnino.
Victoria13
10. 11. 2024 14.20
+2
Moževi dolgovi so bili skupni dolgovi saj sta bila mož in žena...
Victoria13
10. 11. 2024 14.13
+0
Namesto, da se ljudem samo daje denar jih raje pomagajte, do bolje plačane službe, ugodnejši kredit za stanovanje in jih naučite kako se dela z denarjem!
ssbobo
10. 11. 2024 14.12
-2
Da ..... ko je potomcem ko.unizma hudi gredi na Maldive.... kot unukinja nika oz vekajoča deklina
Victoria13
10. 11. 2024 14.09
+1
Kadar imaš majhne otroke, kredit moraš imeti sklenjeno življensko zavarovanje vsaj za primer smrti, da ne pahneš svoje družine v pomankanje in revščino. Poskrbeti je potrebno tudi za zlato rezervo in ne ves zaslužek zapravit za dopust in lepo življenje!!!
Mizainstol
10. 11. 2024 13.31
+0
Kaksen razvlazevalnik, lastnica mora nemudoma sanirati stanovanje ali pa prenehati z oddajanjem.
Dragica Cegler
10. 11. 2024 13.18
-1
Meni pa ni jasno,kako država sofinancira najemnino,pa se uradniki nič ne pozanimajo v kakšnem stanju je stanovanje.
Jožajoža
10. 11. 2024 12.47
-3
50 ooo slovencem je janša čez noč odvzel službe med 2020-2022.
Dragica Cegler
10. 11. 2024 13.15
+2
Ker so delali od doma ,veliko jih je bilo pa na čakanju ,a so dobili 80 % plače.Kaj pa je ptic dal ljudem,pa ni covida.
sentilj54
10. 11. 2024 12.45
-1
Ko berem nekatere komentarje, se sprašujem, zakaj dovolite komentirati te žalostne zgodbe, ker so nekateri žleht do amena?
sentilj54
10. 11. 2024 12.42
-1
Srce se ti trga ob takšnih zgodbah.
iziizi
10. 11. 2024 12.11
+4
JA KO SEM DELAL SEM IMEL PLAĆO 1200 DO 1800 EUR ZDAJ SEM V INVALIDSKI PENZIJI IN IMAM350 EUR VAUUU RES LEPO JE V NAŠI DOMOVINI BIT DRŽAVLJAN
Bozji
10. 11. 2024 11.34
+3
Status roma pa je denarja na pretek, tudi krades lahko legalno. Ce to ne rata pa v politiko; se bolj donosni posli… ali si pa “influencer”…
Duh8
10. 11. 2024 10.51
+0
Pa še ker pod članek o kriminalcih ni moč komentirati-se vam zdi normalno,da na tak način mladini prikazujete kriminal,kriminalce.......potem se pa čudite porastu kriminala!
Dragica Cegler
10. 11. 2024 10.59
+1
Saj tale novinarka je obsedena s kriminalci.Pac lepa dekleta ljubijo barabe.
Duh8
10. 11. 2024 10.49
+3
Take luknje kot oddajajo lastniki stanovanj v Sloveniji,je sramota brez primere. Notri dajo staro oguljeno pohištvo, napol delujoče aparate,plesen,neizolirano.....zahtevajo pa plačilo kot da oddajajo vilo . Sram vas je lahko tiste,ki na tak način izkoriščate ljudi. Bog ne daj da vas kdaj doleti,da boste sami primorani v takih hlevih plačevati bogatijo .
punkracij
10. 11. 2024 11.43
+2
Podpišem in še veliko je najemodajalcev,ki oddajajo pollegalno ali čisto na črno.
Victoria13
10. 11. 2024 14.16
+1
V tujini dobiš opremljeno samo kuhinjo, kopalnico vse ostalo moraš opremit sam!
Miskic a
10. 11. 2024 10.45
+2
S plesnijo ima skoraj vsak stalno borbo. Taki casi so nimas kaj
Groucho Marx
10. 11. 2024 10.23
+7
Golobnjak skrbi za udobje brezdelnežev, nasilnežev, ilegalcev, inštitutarjev, kolesarjev, anarhistov, kvazi umetnikov.... Za poštenega skromnega delovnega Slovenca prostora v golobnjaku ni... mu je pa dovoljeno, da plačuje davke in financira vse prej naštete.
mijavci
10. 11. 2024 10.06
+2
Najboljš ,da se preseli na Dunaj vidi da je tam najemnina samo 6,67€ na kvadratni meter. Za tri osebe 50kvadratov vrh.
nemski_ovcar
10. 11. 2024 09.14
+5
Prlni prašek in zdrgneš plesen. Parkrat ponoviš...spucaš, premažeš..pomeliš z jupolcitrus...to pri nas dela žena. Vsako leto se kje pojavi plesen in je to stalna borba.
nemski_ovcar
10. 11. 2024 09.15
+5
stumfeta
10. 11. 2024 09.25
+3
Kater del od tega, da še za hrano nimajo, kaj šele 30 evrov za kanto jupol citrusa, ni jasen?
nemski_ovcar
10. 11. 2024 09.35
+5
Ji dam jaz kanto. Bolj me skrbi da samo čaka, da ji kdo kaj naredi. V življenju moraš veliko stvari poskusiti narediti tudi sam.
nemski_ovcar
10. 11. 2024 09.46
-2
Stumfeta...prašek pa ima ali tudi ne? Pa kis??? Naj se malo poduči kako tudi na naravni način za nekaj časa premagaš plesen. Verjetno visi na FB in podobnih platformah in lajka neumnosti.
Uporabnik1888402
10. 11. 2024 09.56
+10
Nj najela stanovanja za 750 evro, da bi pleskala plesen. Verjetno si tudi sam lastnik teh hlevov. ..
PomisliNaSonce
10. 11. 2024 09.12
+6
Moški umre in vse gre samo še na dol...človek pa kamor se obrne, se zaleti v sistem