Humanitarne organizacije se trudijo, da bi vsem, ki so pomoči potrebni, priskočile na pomoč in jim vsaj materialno pomagale, a prosilcev je zaradi nenehnih podražitev iz dneva v dan več, skladišča pa se praznijo. Na Zvezi prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje že od začetka novega leta opažajo zelo velik upad materialnih donacij v primerjavi s preteklimi leti. "Police v skladišču se vztrajno praznijo, donacij hrane pa je zelo malo, včasih tudi ves mesec nobene. Navajeni smo, da nekaterih izdelkov večkrat primanjkuje, medtem ko smo s testeninami skoraj vedno za silo založeni. Res pa je, da je takšno pomanjkanje skoraj vseh izdelkov, kot ga imamo letos, zelo zaskrbljujoče," pojasnjujejo in dodajajo, da družinam v stiski mesečno razdelijo približno 200 paketov pomoči, ki vsebujejo prehranske in higienske izdelke. "Če se bo še naprej nadaljeval upad donacij hrane, žal ne bomo več zmogli pripraviti in razdeliti takšne količine paketov," opozarjajo.
Tudi na Karitasu so z zalogo hrane vedno na tesnem, saj s pomočjo nikoli ne morejo pokriti vseh potreb. Pojasnjujejo tudi, da je zaradi draginje v teh mesecih povpraševanje po hrani še toliko večje. "Tako smo razdelili prvo in drugo dobavo v okviru Sklada za evropsko pomoč najbolj ogroženim (mleko, olje, moka, riž, testenine, pelati ...) in trenutno čakamo tretjo dobavo (za Karitas predvideno dobrih 500 ton), ki postopno že prihaja v naša skladišča. Samo iz teh dobav bomo razdelili 1800 ton hrane," pojasnjujejo in dodajajo, da hrano tudi dokupijo, da so paketi, ki jih prejemajo družine in posamezniki v stiski, bogatejši, bolj celoviti ali prilagojeni različnim skupinam, npr. družinam z otroki. Na Karitasu poudarjajo, da so izjemno pomembne donacije podjetij. Tako za zdaj s količinami razpoložljive hrane še odgovarjajo na osnovne potrebe in predvsem lajšanje stiske ljudi. Se bodo pa lahko v prihodnjih mesecih njihovi paketi precej zmanjšali, opozarjajo.
Ljudje v teh časih namreč najbolj potrebujejo prav materialno pomoč, in sicer osnovno ogljikohidratno hrano, konzervirano hrano, marmelade, otroško hrano, povprašujejo pa tudi po pripomočkih za osebno higieno. Na ZPM Ljubljana Moste-Polje opažajo, da se številne družine vsak mesec odločajo, ali bodo izpustile kakšno položnico in kupile hrano, ali bodo raje izpustile kakšen obrok, da bodo sproti poravnale vse položnice. "Stiska je namreč velika," opozarjajo. Skrbi jih tudi prihajajoča kurilna sezona, saj so stroški ogrevanja in elektrike že na splošno v zimskih časih večji kot poleti, z vsemi podražitvami pa bodo zdaj še višji, tako bo vedno več družin prisiljenih v odločitev, ali plačati položnice ali kupiti hrano.
Na ZPM Ljubljana Moste-Polje opažajo zelo velike spremembe v strukturi prosilcev pomoči, saj se po pomoč obrača vedno več delovno aktivnih družin. "V humanitarnem programu Veriga dobrih ljudi, ki ga izvajamo pod okriljem Zveze prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje, je trenutno med vsemi vključenimi kar 70 odstotkov družin delovno aktivnih. Torej družin, kjer starši delajo, pa s svojimi dohodki ne zmorejo poravnati vseh mesečnih stroškov. Družine se po pomoč obračajo vse leto, večji porast v prošnjah za pomoč pa običajno zaznavamo v začetku koledarskega leta, pred začetkom novega šolskega leta ter v zimskem obdobju," pojasnjujejo.
Tudi na Karitasu opažajo, da podražitev ne občutijo samo revni ali tisti, ki so na robu revščine. Kot pravijo, se povečujejo predvsem prošnje posameznikov in družin, katerih člani so zaposleni in prejemajo nizko plačilo za delo. Ravno ti velikokrat niso upravičeni do dodatnih pomoči, ki jih nudi država. Tako se ti v teh časih srečujejo z veliko stisko in s pomočjo Karitasa pri paketih s hrano je plačilo preostalih najnujnejših stroškov vsaj malo lažje. "Trenutno že prejemamo klice posameznikov in družin v stiski, ki jih ljudje doživljajo pred kurilno sezono," so pojasnili. Dodajajo, da nekateri navajajo, da so se stroški ogrevanja povečali za večkratnik. V preteklih letih je Karitas v rednih akcijah s kurjavo tako pomagal približno 1500 do 2000 gospodinjstvom, in sicer z nakupom kurilnega olja in drv. "Seveda se bo število prošenj zagotovo zelo povečalo, kar je naša velika skrb, saj so sredstva za tovrstno pomoč zelo omejena in bomo potrebovali dodatna sredstva," so dodali.
Pomagate lahko tudi vi
Vsaka pomoč tako še kako prav pride, saj humanitarne organizacije opozarjajo na vedno bolj prazna skladišča. Če je le v vaši moči, tako pozivajo, da donirate, kar lahko. V skladiščih ZPM Ljubljana Moste-Polje trenutno najbolj primanjkuje olja, mleka, sladkorja, vložnin, namazov ter začetnega adaptiranega mleka, žitaric, ajdove in koruzne moke, prosene in ajdove kaše ter kosmičev. Od higienskih pripomočkov pa najbolj primanjkuje toaletnega papirja, zobnih ščetk in past, vatiranih palčk ter šamponov in gelov za tuširanje. Z osnovnimi živilskimi izdelki, kot so testenine in bela moka, pa sprotno oskrbujemo družine in jih imamo trenutno na zalogi dovolj, pravijo.
Tudi v skladiščih in centrih Karitasa bodo veseli vsake zapakirane hrane, ki ne potrebuje hlajenja. "Vedno pa nam zelo primanjkuje mleka, olja, otroške hrane (puding, kosmiči, kakav), marmelade, pšeničnega zdroba, konzervirane hrane in higienskih pripomočkov."
Kam lahko prinesete donacije?
Donacije ZPM Ljubljana Moste-Polje lahko prinesete na Zaloško 54 v Ljubljani, in sicer:
- ob ponedeljkih od 8.00 do 18.00,
- ob torkih od 8.00 do 16.00 ter
- ob petkih od 8.00 do 14.00.
Za več informacij glede materialnih donacij se lahko obrnete na e-naslov skladisce@zpmmoste.net.
Za donacije Karitas se lahko posamezniki in podjetja obrnejo na najbližji Karitas v svojem kraju ali najbližji škofijski Karitas v Celju, Ljubljani, Mariboru, Novem mestu, Kopru in Murski Soboti.
Pomoč države
Medtem ko pri ZPM Ljubljana Moste-Polje od države do zagotavljanja prehranskih izdelkov za najšibkejše niso upravičeni in je njihovo razdeljevanje pomoči popolnoma odvisno od donacij, Karitas oktobra pričakuje dodatne količine hrane iz Sklada za evropsko pomoč najbolj ogroženim, kar zagotavlja ministrstvo za delo. "Če bo vse v redu z dobavitelji, bo letos vsaj za 30 odstotkov več hrane kot lani," so pojasnili. Kot dodajajo, Karitas pomaga več kot 90.000 osebam oziroma okoli 40.000 gospodinjstvom po vsej Sloveniji. Več prošenj zaznavajo v vzhodnem delu Slovenije, saj se je število prošenj v zadnjem obdobju v večjih centrih dvignilo za približno 5.000 prosilcev. Več pa je tudi prošenj za pomoč pri plačilu najnujnejših položnic, kar velja za celotno Slovenijo. "Ljudje, ki so revni ali na robu revščine, zelo čutijo podražitve. Za osnovne izdelke, ki so jih prej dobili za 20 evrov ob enkratnem obisku trgovine, sedaj potrebujejo veliko več. Kar predstavlja za mnoge veliko stisko. Tako so zelo hvaležni za vsako podarjeno hrano in vsako denarno pomoč," še pojasnjujejo na Karitasu.
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.