
"Pritisni na desno, desno! Zdaj pa levo, levo!" se prek smučišča za začetnike v Kranjski Gori sliši glas ene od vzgojiteljic ob skupini otrok, ki so se le dan pred tem prvikrat v življenju postavili na smuči. Otroci previdno vijugajo med postavljenimi stožci in z vsakim uspešnim zavojem njihovo zadovoljstvo raste. "Smučanje je tak šport, kjer vidijo, kako je težko, hkrati pa vidijo, da so tega vseeno sposobni. Potrditev dobijo najprej od nas, nato pa tudi pri sebi vidijo, da je to res!" razlaga Nina Balent, pedagoška vodja na taboru.

Ingrid Hovnik, socialna pedagoginja in na tem taboru tudi ena od vzgojiteljic, poudarja: "Če dobijo nekaj pohval, nekaj spodbud in potrditev, da so uspešni, so potem tudi bolj ponosni nase. To so vse zelo pozitivne spodbude za otroka, ko se potem vrne v domače in šolsko okolje, iz katerega prihaja." Prav ta samozavest je ključna pri razvijanju njihovih potencialov. "Pri smučanju se že v nekaj dneh vidi velik napredek in otrok ve, da je zmožen to doseči."
V čudoviti obnovljeni vili v lasti ZPM Moste-Polje preživijo teden dni. Skupaj se družijo otroci, stari od šest do 14 let iz zelo različnih okolij in z različnimi zgodbami. "Odlično se zabavamo, družimo se in tudi hrana je zelo dobra," povejo otroci, ki se najbolj veselijo prav smučanja. Ena od deklet ne more skriti navdušenja, ko pripoveduje: "Včeraj je bilo zelo naporno, ker smo bili prvič na smučeh in so nas vse zelo bolele noge. Ampak zelo dolgo sem si želela naučiti smučati. Zdaj gre kar dobro, samo še zaustavljati se moram naučiti."

Smučanje ni poceni, draga je smučarska karta, še bolj smučarska oprema. Za številne družine je zato teden dni počitnic povsem nedosegljiv, si pa kljub temu po podatkih statističnega urada teden dni počitnic za vse člane zunaj svojega doma lahko privošči 73 % slovenskih družin. A velike razlike obstajajo med posameznimi regijami. Družin, ki si to lahko privoščijo, je največ v osrednjeslovenski regiji, kar 81 %. Kar pa hkrati pomeni, da vsaka peta družina tega stroška ne zmore. Precej manj, 61%, je družin, ki si to lahko privoščijo iz koroške regije, podobno je v pomurski, kjer je takih 64 %, in odstotek več v posavski regiji. A otrokom taka doživetja pomenijo ogromno, v resnici gre več kot zgolj za počitnice. "Zagotovo so otroci zelo veseli, ko pridejo po počitnicah v šole med svoje sošolce in povejo, da so bili tukaj na smučanju, da so doživeli nekaj enkratnega. Pa ne gre samo za hvaljenje, 'jaz sem bil pa tam in tam', ampak da so si enaki, da so tudi oni dobili to priložnost," o pomenu takega zimovanja za vse otroke pripoveduje Nina Balent in dodaja, "če doma niso sprejeti in če v šoli niso sprejeti, pa tukaj so in dobivajo potrditve. Zato jim je tako všeč tabor, in ko je konec, ne bi radi šli domov. En fantek je zadnjič rekel: Jaz bi kar ostal in tukaj živel!"
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.