Veriga dobrih ljudi

Pro Plus za otroke daroval 10 računalnikov, ZPM zbira tudi šolske potrebščine

Ljubljana, 26. 06. 2023 15.43 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Podjetje Pro Plus je Zvezi prijateljev Mladine Moste-Polje za šoloobvezne otroke, ki prihajajo iz socialno šibkejših okolij, darovalo 10 računalnikov. Sicer pa je trenutno v teku tudi akcija zbiranja šolskih potrebščin, med drugim potrebujejo geotrikotnike, šestila, kalkulatorje in nalivna peresa, ker poleti otroci obrokov ne dobijo v šoli, pa humanitarna organizacija zbira tudi hrano.

Naše podjetje je otrokom namenilo 10 rabljenih računalnikov, ki so stari približno pet let, a so dobro ohranjeni in še vedno uporabni. Prevzela jih je sodelavka Zveze prijateljev mladine Moste-Polje Živa Logar. "Mi smo se zelo razveselili donacije," je povedala. Pojasnila je, da bodo računalniki namenjeni družinam, ki so vključene v njihov program Veriga dobrih ljudi, ki poteka pod okriljem ZPM Moste-Polje. 

"Računalnike bomo razdelili otrokom iz družin, ki so se znašle v stiskah," je povedala. Družinam pomagajo na različne načine, tudi s šolskimi potrebščinami, kamor pa vse bolj sodijo tehnični pripomočki – torej tudi računalniki. "To družinam predstavlja zelo velik strošek," pojasnjuje. V organizaciji so med družinami tudi preverili, kakšne so potrebe po računalnikih in ugotovili, da so potrebe večje, kot so mislili. 

Trenutno smo priča tehnološkemu napredku in digitalizaciji, vse bolj v to smer gredo tudi šole. "Povečane potrebe so se pokazale v času pandemije, zdaj pa strmo naraščajo in kolikor vemo, se v zadnjem času govori tudi o prilagoditvah v šolstvu, kjer bo računalnik lahko tako pomemben, kot so šolski zvezki," pravi in dodaja, da je to, da je v domu prisoten računalnik, vse bolj pomembno za nemoten potek šolanja. 

Med svojim delom se srečujejo z zelo različnimi zgodbami. Ena od mam je pojasnila, da se je moral sin pripraviti na kolesarski izpit. Ker doma nimajo računalnika, vaje pa so zgolj na internetu, je uporabljal računalnik v knjižnici, ki pa se nahaja približno pol ure od njihovega doma. 

"Predvsem se nam zdi pomembno, da otrokom, ki nimajo enakih možnosti kot njihovi vrstniki, omogočimo, da niso izpostavljeni stigmi revščine," je sklenila. 

Humanitarni program Veriga dobrih ljudi je vseslovenski program, kar pomeni, da pomagajo družinam iz vse Slovenije. Z razdeljevanjem šolskih potrebščin za prihodnje šolsko leto so začeli že prejšnji teden, razdeljevali pa so jih družinam po vsej Sloveniji. Tistim družinam, ki ne bodo morale same priti po računalnike, jih bodo pripeljali. 

Šestila, geotrikotniki, nalivna peresa, kalkulatorji ... 

Akcije zbiranja šolskih potrebščin sicer organizirajo vsako leto – pravzaprav šolske potrebščine zbirajo vse leto. "Največjo akcijo pa imamo ob koncu šolskega leta pa do novega šolskega leta," pravi Logarjeva. Najbolj jim primanjkuje šestil, geotrikotnikov, nalivnih peres, tempera barvic in kalkulatorjev. "Tudi atlasi so zelo dragi, zato se tudi tega zelo razveselimo," pravi. 

Podatki za dostavo

Vsak starš dobro ve, kako velik strošek prinaša začetek novega šolskega leta. "To je velik strošek, ne glede na to, kako velik je mesečni priliv staršev. Če imajo starši zelo nizke prihodke, to za družino predstavlja še toliko večje breme," pojasnjuje sogovornica. 

Med drugim se nanje vsako leto obrne gospa, ki sicer je zaposlena, a je ostala brez partnerja. "Ima dvojčka in sama enostavno ne zmore. Dva otroka naenkrat, ki sta še enako stara, oba je treba obuti, obleči, kupiti šolske potrebščine," je povedala. Spomnila je, da ob začetku novega šolskega leta ni treba kupiti le šolskih potrebščin, pač pa tudi oblačila. "Otroci oziroma mladostniki oblačila pogosto že med šolskim letom prerastejo in potrebujejo nova," dodaja.

Prav tako šolske potrebščine zbirajo v nakupovalnih centrih Supernove po vsej Sloveniji.

Potrebujejo tudi hrano

Čez celotno leto zbirajo tudi hrano. "Med poletnimi počitnicami potreba po prehrani tudi nekoliko naraste, saj otroci nimajo šolskih obrokov, kar pomeni, da je to za starše še en dodaten strošek, ki si ga ne morejo privoščiti," je še pojasnila. 

V zadnjem letu in pol so priča čedalje večjemu upadu donacij hrane. "Če vsak iz svoje omare vzame neko trajno živilo, ki še ni odprto in ga prinese v naše skladišče, bomo izjemno veseli," je sklenila. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.