Veriga dobrih ljudi

Kaj storiti, če zaradi finančne stiske zmanjka za darila?

Ljubljana, 13. 12. 2018 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Urša Trebušak
Komentarji
28

Pri obdarovanju morajo starši narediti red, meni specialni pedagog Marko Juhant. Če bo otrok dobil darilo doma, pri babici in še pri vseh tetah in stricih, mu to povzroča zgolj škodo. Praznični družinski obred, ki se razvije v domačo tradicijo, za otroka pomeni več kot draga darila.

"Starši se lahko odločijo, da bodo naredili nekaj posebnega, česar na običajen večer ne," svetuje Marko Juhant.
"Starši se lahko odločijo, da bodo naredili nekaj posebnega, česar na običajen večer ne," svetuje Marko Juhant. FOTO: POP TV

Vzdušje je pomembnejše od daril

Veliko staršev se v tem času znajde v težkem položaju, ko preprosto ne morejo izpolniti želja svojih otrok. To najprej pri starših lahko povzroči občutek: nisem bil uspešen tako kot drugi starši. Ta občutek neuspeha se nato prenese še na otroke, opozarja Marko Juhant, specialni pedagog in strokovnjak za motnje vedenja in osebnosti: "Starši se skušajo ubraniti in razložiti situacijo, v kateri se tudi sami ne počutijo dobro, otroci pa to doživljajo preprosto zato, ker niso primerljivi s sošolci. Medtem ko se drugi v šoli pohvalijo z darili, se oni ne morejo." A starši imajo možnosti, da to stisko ublažijo. Juhant izpostavlja dve ključni rešitvi. Prva je, da znajo starši v tem obdobju otrokom s pogovorom pokazati, da imajo tudi oni nekaj, zaradi česar so bogati, stvari, ki so res vredne: ljubezen, spoštovanje, skrb drug za drugega. "Ne bo bistveno spremenilo razmer, da otroci niso dobili daril, še vedno ne bodo primerljivi, ampak občutek – tudi mi imamo nekaj – tega se sicer ne pokaže, ampak občutek je pa drugačen." A to deluje le, če starši naredijo še nekaj – poskrbijo za neki poseben družinski obred. "Starši se lahko odločijo, da bodo naredili nekaj posebnega, česar na običajen večer ne. Mogoče bodo pripravili za večerjo nekaj, kar ne pripravijo vsakokrat, poudarjam, da ni treba, da je to dražje, pomembno je, da je to ravno na tisti dan. Lahko tudi samo spečejo kruh, ga še vročega postavijo na mizo. In kaj se zgodi? Zgodi se, da otroci drugo leto spet pričakujejo iste stvari na mizi. In tako to postane obred in z leti obred pomeni bistveno več kot sama darila."

Z leti družinski obred postane pomembnejši, kot so darila.
Z leti družinski obred postane pomembnejši, kot so darila. FOTO: iStock
»Starši se lahko odločijo, da bodo naredili nekaj posebnega, česar na običajen večer ne. Mogoče bodo pa pripravili za večerjo nekaj, kar ne pripravijo vsakokrat, poudarjam, da ni treba da je to dražje, pomembno je, da je to ravno na tisti dan."

Starši se morajo potruditi in pripraviti nekaj posebnega in ustvariti praznično vzdušje, opozarja Juhant, samo pogovor ni dovolj. "Težava je, če starši ne vidijo takih drobnih možnosti in vidijo samo pogovor. Ob tem pa imajo še malo zadrgnjeno grlo zaradi občutka 'ni mi uspelo', ali pa 'spet nimam', ali pa 'drugo leto pa prisežem, da bo', pozabijo pa nekaj narediti!"

Daril je lahko tudi preveč

Čas, ko darila nosijo Miklavž, Božiček in še dedek Mraz, je lahko velika past za starše in sorodnike, ki hitijo izpolniti otroku vsako željo. Sploh če ta pričakuje darila ob vseh priložnostih in na vseh naslovih: "Problem je, da otroci pričakujejo vedno več. Od vsakega obdarovalca prikazujejo več. Postavijo se: 'Naslednji, prosim!', in nobeno darilo ni več dovolj dobro. Zapadli so reklamam in stremljenju ostalih po več in mnogi starši ne znajo povedati, da več ni tudi bolje."

Preveč daril razvoju otroka škoduje.
Preveč daril razvoju otroka škoduje. FOTO: Thinkstock

Vlogo staršev v tem obdobju opisuje kot vlogo režiserja, ki sorodnikom odredi kaj, koliko in kdaj naj kdo od njih kupi otrokom: "Ne pa da vsakokrat pri vsakem od teh oseb pride neko darilo. To razvrednoti vsa ostala darila. Vsako novo istega ranga razvrednoti vsa ostala in še pričakovanja so neznansko velika, zato ker se sorodniki hočejo izkazati. Vrednost se zmanjšuje s številom daril, otrok pa potrebuje zelo malo. Dobro je, da je premišljeno, kaj dobi. Drugače se vam zelo hitro lahko zgodi, da dobi kaj, kar mu škoduje. Kakšen telefon ali kaj podobnega, pri čemer vi sploh še niste imeli namena dovoliti uporabe telefona. Če nič drugega, imaš potem problem z otrokom in s tem sorodnikom, ki ga je dal." Skrivnost dobrega obdarovanja je v pravi meri: "Občutek ni čisto pravi, če vse to dobiš, če je preveč tega. In pri otroku, ki je vajen veliko dobivati, so pričakovanja vedno večja."

Otrokom pustimo čarobne občutke, dokler v dobre može verjamejo.
Otrokom pustimo čarobne občutke, dokler v dobre može verjamejo. FOTO: POP TV

Juhant priporoča, da se starši preprosto odločijo za enega od treh praznikov, ko bodo obdarovanju tudi namenili največ pozornosti: "Da tudi otrok ve, kdaj naj pričakuje. Vseeno je, katerega izberemo. A tistemu moramo potem dati težo, če tega namreč ne naredimo, je potem vse izenačeno, in vsakokrat bomo iskali darila enakega ranga."

Bi otroku povedali resnico o Božičku?

Vprašanje, s katerim se ukvarjajo starši, je seveda tudi, ali otrokom povedati resnico o obstoju Božička, Miklavža in dedka Mraza ali sodelovati pri ustvarjanju zgodbe, ki se bo nekega dne gotovo boleče razblinila. "Moram reči, da del teh občutkov, da obstajajo čudeži, je otrokom treba pustiti, dokler verjamejo, pa tudi potem se je treba še potruditi za skrivnostnost. Ko so malo večji, že vedo, ko se pogovarjajo s sošolci. Zadaj jim je jasno, da teh stvari ni, ampak po tihem, narahlo in na skrivaj pa še vedno verjamejo. In s tem, kako mi vzdržujemo to podobo, naredimo ta svet majčkeno bolj pravičen in še malo bolj privlačen."

Veriga dobrih ljudi

Da bi bil ta december prazničen in čaroben za vse družine pod okriljem Verige dobrih ljudi, jim lahko pomagate tudi tako, da na obrazcu dohodnine 0,5 odstotka namenite Verigi dobrih ljudi. Obrazec lahko izpolnite na e-Upravi ali ga natisnete in pošljete na naslov ZPM Ljubljana Moste-Polje, Proletarska cesta 1, 1000 Ljubljana.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
Veriga dobrih ljudi
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (28)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

periot22
15. 12. 2018 14.55
+6
Otrokom raje ustvarite pristno družinsko druženje in skupno ustvarjenje recimo peka peciva keksov okraševanje jelke ne pa letanje po trgovskih centrih in brez veznega zapravljenja za brezvezen stvari! M
periot22
15. 12. 2018 14.49
+5
Darila? Zakaj? Zaradi vas ki nas non stop posiljujete v oddajah v reklamah itd. Otrokom možgane perete itd.... Božič je družinski praznik in nima veze z nobenim brezveznim zapravljenjem! To vse ste ustvarili vi mediji
Karantanija
13. 12. 2018 15.11
+7
Malo boljša večerja, domače pecivo in petje božičnih pesmi ob klavirju. To je tisto, kar pri nas doživimo vsako leto. Pod smrečico pa tudi kakšen skromen dar.
Nightrider
13. 12. 2018 15.00
+11
Mojim otrokom je vseeno kaj dobijo. Najvecje veselje je samo pricakovanje.
detect
13. 12. 2018 14.54
-2
neč.bo treba pred parlament.
giiinem
13. 12. 2018 14.42
+3
vazna je toplina foma.Mi tudi nismo imeli za teniske,kaj sele kaksno igraco.Filme na poptv sem snemal na kaseto pri sosedu,saj se kabelske nismo imeli.A toplina doma je bila super.Vse v stilu praznikou :)
redtraktor
13. 12. 2018 14.17
-4
Popolnoma enostavna rešitev: NE KUPIŠ DARIL! Tudi pri meni je bilo nekoč tako, potem sem se pa v roke vzel. Zdaj pa lahko kupujem darila.
Flamee
13. 12. 2018 12.57
+5
Nakup daril z minimalnimi plačami. Seveda ja, pol se pa zbudite s prstom v _ _ _ _.
Frane Šajn
13. 12. 2018 12.56
-1
Mislim , da zelo enostano, z določeni krepelcem v poljubnem kalibru na hiter dvig in takoj v shopyng! jaz druge verzije ne vidim je niti ni!
YUGO45.
13. 12. 2018 12.41
+17
Odvisno je koliko je tak otrok prilagodljiv na določene situacije in kaksni so njegovi prijatelji vrstniki.Sam sem bil kot otrok revnejši(hrane in ljubezni ni nikoli manjkalo) ampak vseeno se počutiš malo prikrajšan kadar vidiš druge kaj so vse dobili..Še dobro da so bili nekateri otroci tako vzgojeni pa so delili in posdili svoje darilo..pa prazniki hitro minejo in vse se pozab..V glavnem daleč od tega da bi darilo pomenilo mero ljubezni do otroka in njegovega razvoja...obratno lahko je zelo škodljivo za določene...
Transformerji
13. 12. 2018 12.28
+5
Kakšne neumnosti pa pišete??? Sam imam tudi jaz otroke, ko so bili majhni, so lahko o darilih, morju, počitnicah samo sanjali - gradili smo namreč hišo, vsak bo imel svojo sobo, pa še v kopalnici se ne bomo prerivali. Da o stranišču, ki ga je imelo prej 9 ljudi, ne govorim. Pa so potrpeli.... Ko je bilo vse, pa bi lahko uživali, je šlo pa vse postopoma navzdol. Kar naj se navadijo, da niso kot drugi, saj je tako vedno bilo!
Skankhunt42
13. 12. 2018 12.20
+18
k da je point praznikov sam v darilih.. sicer pa po mojem ni problem v tem da starši ne morejo kupit daril ampak je problem da so starši v tej situaciji da ne morejo kupit daril. rešitev niso neke miloščine za praznike ampak stabilne službe, plače ki niso žaljive itd..
Karantanija
13. 12. 2018 15.14
+3
Je POINT slovenska beseda, ali bi bilo bolje napisati POMEN, POMEMBNOST?
Ka pa mislis
13. 12. 2018 12.09
+16
pac ne kupis. prezivis tudi brez daril
antilevi?ar
13. 12. 2018 11.30
+31
Za darila? Glu.p naslov,.kaj pa storiti kadar zmanjka za osnovno preživetje? Ja to pa ne zanima nikogar, važno, da se darila ne bodo kupovala in bo posledično potrošnja manjša,.groza kam gre ta svet, sami psihopati.
BobbyP
13. 12. 2018 10.56
-2
Prava venezuelske vzgoja, ki se odlično obnese tudi v S.Koreji. Vzdušje je vedno bolj pomembno od daril. Če ni keša pa sploh in darila postanejo kapitalistično zlo. 🙄
Nightrider
13. 12. 2018 09.59
+20
Če zmanjka denarja vzames kredit :) pred prazniki vse banke ponujajo kredite kot, da jih ni treba vrnit
Neprijatelj
13. 12. 2018 09.37
-7
Glede na to, da vodi sds ..med strankami, se nam piše zelo slabo.
matej1111
13. 12. 2018 08.11
+11
Samo v Božiček za en dan verjamem, vse ostalo so dokazali da so prevare.
XardasXM
13. 12. 2018 08.05
-10
Otroku nič dobrega ne nardimo, če mu lažemo, da obstaja nekdo, ki ga ob točno določenem času vsako leto obdari. S tem je otrok večkrat razočaran, ko izve da to ni nič res, ali pa če ne dobi nekaj, kar je pričakoval... Poleg tega to povzroča stres in finančne skrbi staršem, ker mora takrat to biti, čeprav mogoče ni najbol primeren trenutek zaradi drugih stroškov... Veliko blje je, da se otroka obdaruje zmerno skozi vse leto, ko ne pričakuje in ko nam finančno stanje dovoljuje to... Pa še bolje je datu otroku utemeljeno upanje na bolšo prihodnost, kot pa lagat o nečem česar ni... Tako upanje obstaja in obstajajo dokazi za vero vanj...
Sanuka
13. 12. 2018 08.39
+59
Jaz nikol nisem bila razočarana ker nisem dobila vsega kar sem si zaželela, je bilo pa še vseeno zelo zabavno čakati na jutro da si videl, kaj ti je prinesel Miklavž. Ko pa sem zvedela da ne obstaja, nisem bla razočarana, prav nasprotno, ta dan se mi še vedno zdi magičen čeprav vem zgodbo iz ozadja :) no vsak po svoje..
NotMe
13. 12. 2018 09.23
+31
Nasprotno, otroci to potrebujejo. Čakanje Miklavža, ropotanje parkljev, pehar, najlepši spomini. V bistvu se bolj spominjam tega čakanja, kot pa kaj sem zares dobila. In se neskončno hvaležna staršem za vse njihove trike, prevare, plezanje po balkonih. Z večkrat na leto po malo pa razvrednotimo praznike, vsaj po mojem mnenju. Pri nas nosijo vsi trije, vsak pri enem, stvari, ki so uporabne, za zraven pa tudi kakšno igračo, ki si jo zares želijo. In s tem zaključimo z igračami za celo leto, edino na rojstni dan se še kaj dobi. Nobenega teženja v trgovini, igrače gledamo, se pogovarjamo o njih in se veselimo, da jih mogoče pa prinese Miklavž. Mogoče.
MojsterSplinter
13. 12. 2018 10.55
+6
Kako bodo pa verjeli v nevidno roko trga, če še v Božička ne verjamejo!?
nagec123
13. 12. 2018 08.02
+24
Svet je zelo pokvarjen in kapitalistično naravnan,zato bo malim ljudem vedno slabše.Samo čakam kdaj bodo v Sloveniji prepovedali prodajo rumenih brezrokavnikov...
METKA102
13. 12. 2018 08.28
+19
Za enkrat jih imamo kar dovolj v avtomobilih, bo kar zadoščalo.
IS58
13. 12. 2018 11.08
+9
So pa tanki, neprimerni za mraz in sneženje ,ki prihaja.