Veriga dobrih ljudi

'Pomoč potrebujemo, vsi trije otroci in sama'

Ljubljana, 20. 10. 2019 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Anita Ogulin
Komentarji
14

Letos prvič z nekakšno tesnobo stopam v temna jutra. Ni prijazno hoditi po poti, kjer ne vidiš ovire ali živalce, ki jo prečka. Kosmatinec, ki me spremlja, pa vleče na vse strani, da ga komaj obvladujem. Zares ne maram temnih mesecev. Saj jih na naši Zvezi prijateljev mladine Ljubljana Moste Polje prav nihče ne sprejema. Še več. Bojimo se jih. Vsako leto oktober, november in še posebno december naplavlja zares ogromno najhujših zgodb leta. Tistih, ki so bile predolgo zamolčane, skrivane, tudi zanikane.

Družine prihajajo od vsepovsod. Njihovi domovi so mrzli. Nimajo kurjave. Pa tudi denarja zanjo žal ne. Prihajajo starši, ki tako zelo varčujejo – da zmorejo spojiti mesec z mesecem vsaj za osnovne stroške, da ne sebi ne otrokom ne upajo privoščiti niti enega pravega obroka na dan. Prihajajo bolni, izmučeni, prestrašeni. In marsikdo se pride – ob pogovoru in po prevzemu materialnih dobrin, tudi pogret v naš večgeneracijski center Skupna točka. Ob Zaloški cesti. Zares sem vesela, da obstaja ta naš večgeneracijski center, ki združuje prav vse generacije v skrbno pripravljene dejavnosti in omogoča zares trdno socialno mrežo, ki je hkrati tudi podporna. Organizirani so telovadba, gledališka šola, gospodinjske delavnice, tečaji tujih jezikov, učna pomoč za učence in dijake, zgodovinski krožek, umetnostni krožek, ročna dela. Res za vsakega nekaj. In ko obiščem ta naš prijazni VGC, se vselej z obiskovalci zares dobro počutim. veliko jih je. Zelo veliko vsak dan. Prav pri udeležencih ugotavljam, kako čarobno delujejo programi na vse čisto vsakega od njih – v dejavnostih si tako krepijo um in telo, se sproščajo, negujejo, kuhajo, pečejo, igrajo, učijo. Od najstarejših – imamo redno obiskovalko, ki je čila pri 93 letih, do najmlajših, ki pridejo skupaj s starši. Pa šolarjev, ki jih prostovoljci poučujejo in jim pomagajo pri domačih nalogah. In tako zelo pomembno – povezujejo se, tudi zunaj VGC. Tudi to je odličen program za najranljivejše. Če še niste, obiščite ga.

Anita Ogulin
Anita Ogulin FOTO: Miran Juršič

Torek je. In to ni dan odprtih vrat za stiske, tolažbo, pogovore in reševanja. Je čas, ki ga – ko nisem na terenu, doživljam v reševanju zgodb družin in drugih zadev, s sodelavci. Pa v komunikaciji s podjetji, institucijami, mediji. Seveda pa kljub zadanim nalogam ves čas zvonijo telefoni, po več hkrati. Večkrat se niti ne morem oglasiti, in ker prepogosto izgubljam občutek za čas – pogosto pokličem nazaj, ko na drugi strani že dolgo ni nikogar več v pisarnah.

Čeprav je dan, kot sem dejala – ki terja ogromno reševanja in usklajevanja zadev, brez neposrednih obiskov in pogovorov družin v stiki, pa seveda sprejmem tudi starše, ki jih na nas urgentno usmerijo strokovne institucije. In tokrat je prišla na pogovor – direktno iz bolnišnice, mamica Maja.

"V težavah sem. Imam tri otroke – vsi so v vrtcu. Najmlajši je onkološki bolnik. Ker ima protezico, ki jo je prerasel, bi jo morali zamenjati. Ne doma, pač pa v tujini. Nimam sredstev zanjo. In trenutno sem sama za vse," opravičuje svoj obisk mamica in nadaljuje, "bili smo srečna družina. Mož je imel dobro službo, dovolj je zaslužil – da smo mirno poravnavali vse stroške življenja, in ko sem po dveh porodih že imela redno zaposlitev, sem ugotovila tretjo nosečnost. Nisva je še načrtovala. Bila pa sva je vesela. Toda bila je rizična in zaradi daljše bolniške odsotnosti sem izgubila delo. In usahnil je skoraj polovični vir prihodkov za čez mesec, nič na zalogo. Mož je bil priden, zaslužil je relativno dobro in pripravljen je bil, da sprejme še eno službo, samo da bi z otroki lahko mirno živela. Razkošja res nismo poznali, smo se pa veselili vsake malenkosti, ki nas je povezovala."

Anita Ogulin je dolgoletna prostovoljka in človekoljubka, humanitarka, borka, ki živi za zgodbe, ki jih piše življenje. Je čutna, a hkrati energična ženska, ki svojo moč črpa iz svoje družine in narave, je mati dveh otrok in babica dvema vnukoma. Ni ji vseeno, v kakšni družbi živimo, in se za to, da se svet spreminja na bolje, goreče trudi vsakodnevno. Utrinke svojih dni zapisuje v dnevniku za našo spletno stran.

Tedaj so ji začele po licih teči solze in potrebovala je kar nekaj časa, da je zmogla nadaljevati pripoved. "Delal je vse dni. Bil je tako srečen za vsakega otroka posebej. Ponoči jih je hodil božat po ličkih. Posteljica najmlajšega je bila ob njegovi postelji, in ponoči, ko je otrok zajokal, je sam vstajal. Ko je imel otrok pol leta, je vse dni in noči neutolažljivo jokal. Nismo si znali razlagati joka – in z možem sva se ponoči menjala. Eden ga je tolažil, drugi je poskušal spati in obratno. Za otroka ni bilo tolažbe. Bil je sprejet v bolnišnico. Preiskave pa so pokazale, da je zbolel za rakom. Bitka za življenje našega malčka je moža povsem spremenila. Na začetku je lastno bolečino utapljal v delu. Prav vsi dnevi so bili po sistemu delo, obisk otroka, delo. Otrok je bil v bolnišnični oskrbi zares dolgo. Sem in tja smo ga lahko imeli doma, pa je znova moral v bolnišnično oskrbo. Mož se je začel močno spreminjati. Ni bil več za pogovor, zapiral se je vase, vse mu je šlo na živce. Odhajal je od doma, na delo pa ga ni bilo, so dejali sodelavci, ko so ga klicali preko mene, ker se ni javil na svoj telefon. In kmalu smo ugotovili, da je hudo zbolel. Duševno. Nekajmesečno zdravljenje ga je povrnilo 'v življenje' in znova je začel delati. Prav vsak dan po približno 9 ur. Ni bilo prostih sobot, nedelj, tudi ne praznikov." 

In mamico so znova zalile solze. Izbiram besede tolažbe. Objamem jo. Povem ji, da če težko predstavlja stisko, ji ni treba. Toda želela je govoriti. Želela je predstaviti sleherni dan njene bitke – za otroka in moža. Izjokala je bolečino dveh let prizadevanj, ko je morala, če je želela preživeti – izključiti sebe. Pogosto tudi druga dva otroka. Nihanje med življenjem in boleznijo je tudi njeno telo načelo. Ni iskala pomoči zase, temveč za moža. Ker se je njegova bolezen ponovila. Ker je znova izostajal iz dela, od doma pa je odhajal. Ker ni bil več sposoben komunikacije. Izgubil je delo, s tem pa družina tudi celoten prihodek. Očka otrok je odšel na ponovno zdravljenje. Tokrat so ji dejali, da bo dolgotrajno. Bolniškega nadomestila nima. S kupom položnic in izvršb je ostala sama s tremi otroki. V bližini nima nobenega starša. Pa tudi pomoči od njih ne pričakuje, saj komaj preživljajo sebe. Nima niti prijateljev ali znancev, saj je bil njen svet zgolj družina in skrbi v njej.

V čistem brezupu pa je prejela še povabilo, da morajo bolnemu otroku menjati protezico. Zanjo in za pot v tujino, kjer bodo to otroku operativno vstavili, pa so potrebna sredstva. Nima jih. In ker je zdravje otroka tokrat v čistem ospredju, jo je bolnica usmerila na nas. Sicer bi svojo stisko skrivala, saj jo celo pred lastno mamo, da je ne bi preveč vznemirila.

Oči uboge mlade  izsušene mamice so vprašujoče iskale odgovore. Tiho je ponovila: "Pomoč potrebujemo, vsi trije otroci in sama. Res jo potrebujemo, bodite z menoj, ne zmorem več sama."

Ko je odhajala, se podam k sodelavcem. Mamica Maja je prišla na pravi naslov!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Uporabnik1385495
20. 10. 2019 13.26
+0
Poslanci imajo 250 Eur najemnine za stanovanja v Lj,placan prevoz na delo in nazaj,malico za 3 ali 4 eur.....Ko bodo vse te trume razzaljenih,ponizanih,prezeblji in revnih,vseh,ki se trudijo z njimi in zanje,sli na cesto in pokazali,da so volivci in ne ovcr.....takrat in nic prej,bo morda kaj drugace.Ne trkajte na mojo vest-cista je.Najdite umazance,ki ljubem ne pustijo delati in ziveti in prejeti normalne place.Kar najdite jih
proofreader
20. 10. 2019 11.42
+11
Poslanci pa dolga leta niso plačevali davka na poslanski pavšal, potem pa so še zakon spremenili, da davka nanj sploh ni. Za nazaj pa tudi ne bodo plačali, tako kot moramo vsi ostali državljani.
Brezvezno
20. 10. 2019 10.37
+2
Pa še na volitve in komika volit pa bo še slabse
proofreader
20. 10. 2019 11.43
-3
Ramzess
20. 10. 2019 10.37
+15
Kakšne zgodbice, nič pa ne pove kako so jim pomagali, kako so jih rešili, kako so se razvile naprej.
Brezvezno
20. 10. 2019 10.36
+7
Na shodih pa 50 folka se maste polne riti in vsega prevec
Volga Malek
20. 10. 2019 10.30
+14
Osnovne bivalne razmere mora drzava zagotovit ljudem ki si tega ne morejo privoscit, ali zaradi bolezni niso zmozni dela uzw. Ce se vprasa kaj vse vidijo patronazne sestre na terenu dnevno v kaksnih razmerah zivijo ljudje - cloveka ne vrednih bivalnih razmerah to sproza se bolezni, socialno izkljucenost, depresijo, izolacijo pa so to otroci, druzine in starostniki. Po zahodnem zgledu naj drzava uredi neke campuse ali socialne bivalne enote, najprej pa je treba od primera do primera uredit kdo je upravicen do socialne pomoci in kdo ne, ne pa vse na lepe oci da je nekdo opravilno sposoben delat pa noce ali ne gre. Vse se zacne pri drzavi, to so nizji davki kar vodi v vecje place in pokojnine predvsem pa so nizji davki tudi vzrok za prihod tujih resnih vecjih investicij ki se Slovenije izogibajo v velikem loku, spekulativnemu kapitalu pa je Slovenija zanimiva kar smo videli pri Adrii, in nekaj malega resnega tujega kapitala ki ostaja in se nekaj malega investira v Slovenijo - letno je 1 milijardo 700 milijov investicij v Slovenijo kar je minimalno ce se gleda proti drugim drzavam.
Nightrider
20. 10. 2019 10.36
+7
Priskrbeti bolnim kateri niso zmozni delat in kdor si ne more kupit
man1983
20. 10. 2019 10.29
+14
malo vas je blo na zadnjih demonstracijah...očitno ni tako slabo v banana republiki kot to novinarji prikazujejo
METKA102
20. 10. 2019 10.45
+16
Demonstracije so bile organizirane z drugim namenom. Če bi jih organizirala človekoljubna organizacija, bi verjetno bila številka drugačna. Ljudje ne verjamejo več politikom, prejšnjim in zdajšnjim.
Kliko7
20. 10. 2019 10.28
+22
Ns svetu ni pravice in ni boga. Cloveski egoizem ne pozna meja. Eni se kopajo v izobilju, drugi pa kopljejo po smeteh.
Zev0
20. 10. 2019 10.17
+23
Napiši to Jankovićem. Ena štiridesetina njihovega izplena popolnoma reši revščino v Ljubljani.
Mayte88
20. 10. 2019 10.17
+30
Ljubljanskemu Županu naj gre, morda Šarcu, pa Štruklju Meti Tekavčič, profesorjem ostale pa naj pusti na miru. Jankovič z podarjenimi milijoni, Profesorji in javni sektor z ukradenimi vsi imajo trajni mandat teh problemov nimajo videti jih pa nočejo.
Capo dei Capi - novi profil
20. 10. 2019 11.07
+0
Pajlonica.... Imeli ste šanso za vladanje... Samo vaš Janša je ni znal sestaviti. :)