DANSKA
Nikoli ni prijetno ostati brez službe, a če se to že zgodi, je morda ’najboljši kraj za nezaposlene’ Danska. Nezaposleni je upravičen do 90 odstotkov svoje prejšnje plače še dve leti po izgubi službe. Maksimalno izplačilo na Danskem je sicer omejeno na 2495 evrov mesečno. Ob izračunu, da je povprečna plača v glavnem mestu okoli 3200 evrov mesečno, bi bil človek, ki je ostal brez službe, torej upravičen do omenjenega zneska 2495 evrov. Njihov sistem ima nekaj posebnosti. Zaposleni se morajo vključiti za najmanj eno leto v enega od 24 zavarovalnih skladov, ki jih podpira država in ki nato v primeru brezposelnosti izplačajo nadomestilo za brezposelnost, članstvo v takem skladu pa znaša nekje med 55 in 75 evri na mesec.
Nezaposleni se mora ob izgubi službe prijaviti v njihov Zavod za zaposlovanje, imenovan Jobcentret. Objaviti mora svoj življenjepis, vsak sedmi dan preverjati nove ponudbe za zaposlitev in biti pripravljen sprejeti delo v roku enega dne.
Zaposleni v Franciji so upravičeni do nadomestila, ki ga lahko dobivajo do dve leti. Tako kot v številnih drugih državah je tudi v Franciji to nadomestilo odvisno od prejšnjega zaslužka. Da bi dobili to nadomestilo, morajo Francozi dokazati dvoje: da so bili predhodno zaposleni določeno obdobje in da resnično aktivno iščejo novo zapsolitev. Nezaposleni lahko največ dvakrat zavrne ponujeno delo, ki je zanj primerno. V Franciji se denimo to nadomestilo v grobem prevodu celo imenuje ’izplačilo za povratek v službo’.
Višino nadomestila izračunajo iz fiksnega in variabilnega dela, vse skupaj pa ne sme biti nižje kot 57 % oziroma izjemoma višje od 75 % od prejmkov enega dneva prejšnje plače. Človek, ki je prejemal povprečno francosko plačo, bi tako bil načeloma upravičen do najmanj 1282 evrov mesečno.
Nemški sistem za zaščito v primeru brezposelnosti omogoča, da brezposelni največ dve leti prejema 60 % svoje prejšnje plače, če je bil prej zaposlen najmanj eno leto. V primeru povprečne plače bi to pomenilo 1380 evrov izplačila mesečno. Če pa je brez službe ostal starš z nepreskrbljenimi otroki, se ta odstotek dvigne na 67 %. Višina teh prejemkov je omejena navzgor, a ta strop je občutno višji kot v drugih državah. Lansko leto je bilo tako najvišje možno izplačilo na zahodu države 6500 evrov mesečno, na vzhodu pa 5800 evrov.
ITALIJA
Tudi Italijani prejmejo nadomestilo glede na zaslužek pred izgubo zaposlitve. Ta lahko znaša do 75 % prejšnje plače, s kapico pri 1195 evrih. Če je človek zaslužil več kot ta znesek, je upravičen še do doplačila 25 % razlike do prejšnje plače. Za nekoga, ki je prejemal neto povprečno italijansko plačo, bi to pomenilo prejemek v višini 986 evrov. Po četrtem mesecu nezaposlenosti ta znesek postopoma nižajo za 3 % vsak mesec.
VELIKA BRITANIJA
Popolnoma drugačen sistem je v veljavi v Veliki Britaniji. Nadomestilo lahko brezposleni prejema pol leta, vse pa je odvisno od njegove starosti. Mlajši od 25 let tako prejmejo 66,80 evra na teden, starejši od 25 pa 84,33 evra na teden. To predstavlja le okoli 19 % povprečnega mesečnega dohodka na Otoku. Če bi to preračunali v mesečne zneske, bi Britanec prejel okoli 330 evrov pomoči za brezposelnost na mesec.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.