Veriga dobrih ljudi

Ko životarjenje postane vsakdan

Ljubljana, 07. 05. 2023 17.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Nina Facchini
Komentarji
0

Že ob prejemu predloga za pomoč družini sem opozorjena na vrsto stvari; nižjo funkcionalnost staršev, večletne psihične stiske in slabe bivanjske razmere, ki jim bom priča ob obisku družine na domu. A kljub vsem opozorilom in celo kljub letom izkušenj s podobnih terenskih ogledov, ki jih opravljamo v sklopu programa Veriga dobrih ljudi, me tokrat videno pretrese.

Ko s sodelavko parkirava na dvorišču stare domačije, zunaj brije mrzel veter z bližjih hribov. Velika kamnita hiša se nama zdi varno zavetje pred hladnim vremenom, zato se kar hitro odločiva potrkati na vrata. Odpre nama mama, ki pa se že na vhodu opraviči, da hiša ni pospravljena. Pove, da je mož pri kozah, otroci pa v šoli. 

Vstopiva v vežo, iz katere vodijo vrata v kuhinjo, kmečko izbo in naprej do stopnic za v zgornje nadstropje. Že na samem vhodu mi postane jasno, da sva tokrat na obisku pri družini, ki se v stiski znašla že pred leti in je v njenem primežu ostala vse do danes. 

Neprimerni bivanjski pogoji

V kuhinji stoji velik zidan štedilnik na drva, ki edini ogreva celotno poslopje. Nekdaj bele stene so temne – od saj, prahu, stagnacije. Strop nad štedilnikom kaže lesene letve, saj je z njega že enkrat davno odpadel omet. V pomivalnem koritu stoji posoda, na pultu skleda z namočenim suhim kruhom za živali, na okenskih policah prezimujejo rože. V kotu hrešči majhna televizija, kuhinjska miza pa je polna volnenih izdelkov, ki jih plete gospa. 

Revščina družine
Revščina družine FOTO: Shutterstock

Nasproti kuhinji stoji prostorna soba, ki je bila nekdaj družinski prostor, kasneje spalnica pokojne babice, sedaj pa je prostor, v katerem spi hči, ko je doma. Čeprav je prostorna, se v njej počutiš utesnjeno, saj je polna najrazličnejše krame, ki je posledica dolgoletnega kopičenja. Hčerin kotiček sta tako le improvizirana postelja iz zmajanega kavča in pisalna miza s starim računalnikom. Še dobro, pomislim, da je dekle večinoma zdoma. Vestna in uspešna študentka, ob študiju tudi dela, da bi si zagotovila boljšo prihodnost in ušla medgeneracijski revščini.

Po starih lesenih stopnicah se odpravimo v zgornje nadstropje, kjer se velike količine raznovrstne krame le še nadaljujejo. Sobe, ki so obrnjene na jug so sicer svetle, vendar z debelimi razpokami v ometu. Zunanje stene so vlažne in prekrite s plesnijo. Pohištvo je staro in razmajano, povsod je polno najrazličnejših predmetov in mnoge med njimi prekriva debela odeja prahu. Po stenah so fotografije, s katerih se smejijo obrazi družinskih članov, ki kažejo na dejstvo, da je družina nekdaj živela lepše čase. 

Nina Facchini je strokovna sodelavka ZPM Ljubljana Moste-Polje.

Mama nama med ogledom pove, da sta tudi mlajša otroka pridna učenca. Starejši veliko pomaga na kmetiji, predvsem pri skrbi za živali, mlajši pa je zelo prijeten in prijazen fant, ki je nanjo zelo navezan. Ob njenih besedah in pogledu na sobo se sprašujem, kako fantoma sploh uspeva tako vestno opravljati šolsko delo in dosegati zadovoljive rezultate, če pa nimata ustreznih bivanjskih pogojev. V sobi ni pisalnih miz, na katerih bi se lahko učila, njuni postelji pa se komaj držita skupaj.

Težko skrijem, da me je videno šokiralo. Kljub mnogim izkušnjam s podobnih terenskih ogledov, me vsakič znova stisne pri srcu, ko vidim, v kakšnih razmerah živijo nekateri ljudje. Kot da ne bi bila sama že večkrat priča takšnim zgodbam, se sprašujem, kaj botruje takemu izidu. Za trenutek sem celo jezna na gospo, ki nemočno stoji pred mano. 

Strpnost in ne očitanje

A kaj kmalu se spet zavem, da jeza, kazanje s prstom ali celo oštevanje, ne reši ničesar. Razlogov, zakaj se nekdo znajde v takšnem položaju, je ogromno - bolezen, nizki prihodki, psihične težave in brezizhodnost situacije... Ko pa so ti razlogi kombinirani, vodijo ljudi v apatijo in postopoma ljudje nehajo zares živeti in začno zgolj životariti iz dneva v dan. 

In tudi tokrat je pred nami družina, ki se ji je zgodilo ravno to in ki za premik iz mrtve točke potrebuje zelo konkretno pomoč. Preprosta starša potrebujeta jasne usmeritve, navodila in naloge, da se lahko skupaj z družino lotita praznjenja in čiščenja prostorov. Dogovorimo se, da se bomo, ko bo za njimi ta prvi izziv, skupaj poskusili soočiti z naslednjim – obnovo in ureditvijo otroških sob. 

Starša se strinjata, da morata imeti vsaj mlajša dva urejen prostor, kjer ju ne bo zeblo in v katerem ne bosta obkrožena s črno plesnijo. Prostor, kjer se lahko učita za svojo pisalno mizo in spita v pravi postelji s kvalitetnim jogijem. Prostor, v katerem bosta lepše odraščala, se zdravo razvijala in si morda ustvarjala neko boljšo prihodnost. 

Veriga dobrih ljudi
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.