Veriga dobrih ljudi

Katera evropska država nameni največ za otroške dodatke?

Ljubljana, 19. 04. 2019 06.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Urša Trebušak
Komentarji
26

V Nemčiji je višina otroškega dodatka odvisna od števila otrok, na Irskem vse družine prejemajo enake zneske, v Sloveniji pa je višina otroškega dodatka vezana na oboje: število otrok in prihodek družine. A če se prihodek bistveno spremeni, naš sistem ne odregira vedno ažurno in v skladu z novimi prihodki družine.

V Sloveniji je višina otroškega dodatka vezana na prihodke družine, če se ti spremenijo, temu naš sistem le delno sledi.
V Sloveniji je višina otroškega dodatka vezana na prihodke družine, če se ti spremenijo, temu naš sistem le delno sledi. FOTO: Dreamstime
Zgodba mamice, ki je zamenjala dobro plačano službo za slabše plačano delo, odločba Centra za socialno delo pa ji je ob izračunu plačila vrtca in odmeri otroškega dodatka upoštevala stare dohodke, nikakor ni osamljena. 

V pravilih izračunavanja denimo upravičenosti do otroškega dodatka na spletni strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je jasno zapisano, da se upoštevajo dohodki preteklega koledarskega leta, če pa ti podatki med odločanjem niso znani, se upoštevajo celo prihodki leta pred tem. Pravila so torej jasna, vprašanje pa je, ali so tudi življenjska. Če denimo med prehodom z enega na drugo delovno mesto vsaj za en dan postanete brezposelni, bodo to Centri za socialno delo upoštevali kot spremebo in bodo pri izračunu upoštevali vaše nove prihodke. Upoštevajo namreč le tovrstne spremebe: bodisi izgubo službe, začetek nove, ali pa prehod v skrajšani delovni čas. V tem primeru vam bo socialni delavec lahko izračunal nove podatke že iz ene same prejete plače. Zakaj torej to ni mogoče tudi v primeru, da vmes niste prekinili zaposlenosti, vseeno pa ste začeli delati na drugem delovnem mestu, v drugi službi, z drugačno plačo? Na tej točki je bodisi povsem neživljenjska zakonodaja, ali pa je taka interpretacija te zakonodaje s strani zaposlenih na CSD-ju.

Podpora družinam je po evropskih državah zelo različna, ponekod je odvisna od števila otrok, drugod od ekonomskega položaja družine.
Podpora družinam je po evropskih državah zelo različna, ponekod je odvisna od števila otrok, drugod od ekonomskega položaja družine. FOTO: Shutterstock
Različni sistemi po Evropi

Višina otroškega dodatka je sicer pri nas povezana z dohodkovnim razredom, v katerega je uvrščena družina in pa s številom otrok. Tako lahko pri denimo enem otroku višina otroškega dodatka sega od 19,88 pa do 114,31 evrov. Z vsakim naslednjim otrokom se znesek viša. Preverili pa smo, kako je sistem otroških dodatkov urejen še po nekaterih drugih evropskih državah. Izkaže se, da so pristopi izjemno različni in se pogosto tako kot pri nas dopolnjujejo še z drugimi pravicami in olajšavami za družine. Podrobnosti o pravicah v posameznih državah lahko preverite na tem spletnem naslovu. Zajeti podatki so večinoma veljavni za leto 2018.

DANSKA

Na Danskem je finančna pomoč družini vezana na starost otroka. Starejši, kot je otrok, manjši je znesek, izplačevanje dodatka pa se preneha z dopolnjenim 17. letom starosti. Na Danskem si izplačila sledijo po četrtletjih. Tako odvisno od starosti otroka starši prejmejo med 377 evri in 605 evri na četrtletje. Znesek je odvisen tudi od prihodkov staršev, če namreč zaslužita več kot 120.730 evrov letno, je višina dodatka znižana.

AVSTRIJA

Tudi v Avstriji je višina dodatka vezana na starost otroka, le s to razliko, da se dodatek s starostjo povečuje in ne zmanjšuje kot na Danskem.

Tudi v Avstriji je višina dodatka vezana na starost otroka, le s to razliko, da se dodatek s starostjo povečuje in ne zmanjšuje kot na Danskem.
Tako bodo starši za otroka do tretjega leta prejemali 114 evrov mesečno, med tretjim in desetim letom 121,9 evrov, po desetem letu 141,5 evrov, po 19.letu, če se otrok še šola, pa 165,1 evro. Za družine, ki na leto zaslužijo manj kot 55 tisoč evrov in imajo več kot dva otroka, Avstrija poskrbi še z posebnim dodatkom 20 evrov mesečno. Septembra šoloobvezni otroci do 16. leta prejmejo tako imenovani 'Schulstartgeld' oziroma šolski denar. To je 100 evrov, namenjenih lažjemo začetku šole in pokrivanju izdatkov povezanih z njo.

V Nemčiji je višina otroškega dodatka odvisna od števila otrok in ne dohodkovnega razreda družine.
V Nemčiji je višina otroškega dodatka odvisna od števila otrok in ne dohodkovnega razreda družine. FOTO: Thinkstock
NEMČIJA

V Nemčiji otroški dodatek ni vezan na prihodek družine, ampak na število otrok. Tako družina za prvorojenega otroka prejme 194 evrov mesečno, za drugega prav tako 194 evrov, za tretjerojenega 200 evrov, za četrtega otroka pa 225 evrov mesečno. Ta dodatek je enak za vse družine s stalnim prebivališčem v Nemčiji, prejemajo pa ga praviloma do dopolnjenega 18. otrokovega leta, izjemoma, če se otrok še izobražuje, tudi do 25. leta.

TURČIJA

V Turčiji starši prejmejo enkratni znesek ob rojstvu vsakega otroka. Za prvega otroka dobrih 45 evrov oziroma 300 turških lir, za drugega dobrih 60 evrov, za vsakega naslednjega otroka pa 90 evrov. Poleg tega prejmejo vsak mesec 18,60 evra dodatka.

VELIKA BRITANIJA

Britanski starši prejmejo enotni tedenski znesek za svojega prvorojenca, ki je leta 2018 znašal dobrih 23 evrov tedensko. Za vsakega naslednjega otroka prejmejo dobrih 15 evrov tedensko.

Britanski starši prejmejo enotni tedenski znesek 23 evrov za svojega prvorojenca. Za vsakega naslednjega otroka prejmejo dobrih 15 evrov tedensko.
Pavšalni znesek naj bi nespremenjen ostal vse do aprila leta 2020. Ta znesek država praviloma izplačuje vsake štiri tedne, izjemoma, če je prejemnik starš samohranilec, ali pa je upravičen do drugih socialnih pomoči, pa gre dejansko za tedensko izplačilo. Družina je do prejemanja otroškega dodatka upravičena dokler otrok ne dopolni 16. leta starosti, oziroma do 20. leta, če se otrok še šola.

IRSKA

Tudi na Irskem sistem izplačil otroškega dodatka ni vezan na osebni dohodek staršev, je pa eden o sistemov z najkrajšo dobo izplačevanja. Pavšalni znesek 140 evrov – podatek velja za leto 2017 – mesečno prejme družina za vsakega otroka do njegovega 16. leta. Če pa se šola ali gre za primer nezmožnosti za delo, pa ta dodatek lahko prejema še dve leti, do 18 leta.

Francoskim staršem dodatek pripada šele po prihodu drugega otroka.
Francoskim staršem dodatek pripada šele po prihodu drugega otroka. FOTO: Thinkstock

FRANCIJA

Francoski starši prejemajo otroški dodatek vsak mesec in ta ni odvisen od osebnih dohodkov. Vendar pa francoska ureditev določa, da jim dodatki pripadajo šele z drugim otrokom. Ko se torej rodi drugi otrok prejmejo mesečno 131,16 evra. Znesek je pri tretjem višji in znaša 299,20 evra, za vsakega nadaljnega otroka pa prejmejo 168,04 evra.

PORTUGALSKA

Finančna pomoč je odvisna tako od števila otrok kot tudi od njihove starosti in prihodka družine. Ta ne sme preseči četrtega dohodkovnega razreda, ki je na Portugalskem določen med 9.000 in 15.000 evri. Poleg tega pa celotno premoženje družine ne sme preseči 102,936 evra. Portugalska pozna poseben dodatek za otroke iz najrevnejših družin, ki sodijo v najnižji dohodkovni razred. Septembra, ko gredo v šolo, otroci, stari od 6 do 16 let, prejmejo dodaten enkratni znesek, ki je enak višini socialne pomoči, ki jo prejema njihova družina.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (26)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

periot22
21. 04. 2019 14.36
+8
Če imate otroke samo zaradi dokladov potem vam pa ni pomoči!
LedenaGora
19. 04. 2019 17.53
+1
Preveliki otroški dodatki so pri nas kako ma lahko slovenija istga kot avstrija a majo 2x večje plače vidi se kje se zgublja denar
Brabus
19. 04. 2019 15.53
+10
Toliko, kot pri nas socijala vzpodbuja nedelo, ni nikjer v EU.
jamajka
19. 04. 2019 12.24
+1
Že tako je preveč ljudi na svetu, ne pa še spodbujat rodnost.
Dirty Harry
19. 04. 2019 09.40
-2
dejstvo je, da smo spet najslabši v Evropi
DeBill
19. 04. 2019 09.34
+4
Država smo mi. Če ne bo otrok, dajmo to štalo zdajle prodat, pa je zadnji generaciji zlo dobr. Če pa mislimo tole zadevo peljat dalje, se pa edino v otroke splača vlagat. Vse ostalo materialno bo čez 25 let pripravljeno za na odpad, oni bodo pa čez 25 let pripravljeni za državo vlečt. Da bo kej funkcioniralo pa da bojo penzije. Mal realizma ne škodi.
crazy but true
19. 04. 2019 11.12
-3
Otroski dokladki ne dvignejo natalitete. Kvecemu kontra, ker dajejo iluzijo da je bolje biti samska mati kot "trpeti v zakonu". Zbirce zenske, nestabilnost "resnih vez" in demotivacija moskih (ki so neto placniki teh zadev) pa ni dober recept za prihodnost..
DeBill
19. 04. 2019 09.30
+19
Otroški dodatek je za otroka in bi moral biti za vse otroke enak, neglede na dohodek , saj so vsi otroci enako vredni - pomembni. Za vse, ki ne razumete, kako deluje ekonomija. Urejevanje plačil glede višine zaslužka se imenuje DOHODNINA!!! Vsi otroci dobijo enako, ker so vsi enaki, dohodnina pa štela dohodke njihovih staršev. Torej, magična beseda se imenuje DOHODNINA. Da o plačah, ki jo dobita mama ali oče, če imata štiri ali več otrok na Nizozemskem ne govorim. Pa zaboga, saj taka družina pridela vsaj štiri nove davkoplačevalce, ki bodo v življenju prinesli desetkratnik vloženega. Ali sploh obstaja boljša investicija.
ValterUdovernik
19. 04. 2019 07.55
+39
Otroski dodatek je za otroka in bi moral biti za vse otroke enak, neglede na dohodek , saj so vsi otroci enako vredni - pomembni.
SenecaLucius
19. 04. 2019 08.30
+20
Po tej logiki mora biti tudi plača za vse enaka, saj smo tudi ljudje vsi enako vredni - pomembni, ali ti mogoče misliš drugače? 😇
jakec1575
19. 04. 2019 08.47
+7
Valter, tudi poklici za katere se je bilo potrebno enako trdo truditi niso posteno placani. Razni pezdeti znajo zelo slabo ceniti tuje delo.
85391
19. 04. 2019 08.51
+10
Tukaj pa ni nobene primerjave. Imaš delovne ljudi in luftarje. Otroci pa so dejansko vsi enaki in za njih bi moral biti otroški dodatek, ne pa za starše. Pa še ogromno goljufov se pase na teh otroških dodatkih. Jaz niti enega poštenega ne poznam, ki je res revež in ima zato velike otroške dodatke. Poznam pa cel kup družin, ki se na vse možne načine trudijo, da bi čimveč denarja na ta račun dobili in se izdajajo na ločenih naslovih, da jim denar prihaja na račun staršev, da živijo v stanovanjih, ki so na starše napisana, da jim stari starsi otroke čuvajo, da je 20% visji otroski dodatek, ker niso v vrtcu itd itd itd
SadButTrue
19. 04. 2019 08.57
+4
Ne, Sena, ker plača je odvisna tudi od znanja/izobrazbe, oz. bi morala biti.
ASCII
19. 04. 2019 09.01
+3
Otroški dodatek je del družinske ne socialne politike. No, vsaj tako bi moralo biti. Mi smo ena izmed redkih držav, ki ima otroške dodatke vezane na prihodke.
DeBill
19. 04. 2019 09.31
+7
smo ena redkih držav, ki ne ceni svojih državljanov
ValterUdovernik
19. 04. 2019 11.37
+2
@ senecalucius, ti ne locis med otroskim dodatkom in placilom za opravljeno delo. Placilo je ponavadi stvar dogovora, oziroma ga dolocata povprasevanje in ponudba, ce poenostavim.
mastablasta
19. 04. 2019 07.50
+8
OD je nastavljen življenjsko. če si prej imel dobro plačo se domneva (pravilno) da si lahko več denarja dal na stran. zato imaš vsaj še eno leto precej več denarja na računu ali v premoženju kot ga ima nekdo ki je prej imel to nižjo plačo. otroci tistih z nižjimi dohodki dobijo več dodatka. meni je sicer žalostno, da je ljudem dodatek sploh pomemben. to bi moralo biti nekaj za otroka, ne pa da se mu s tem potem kupuje osnovne potrebščine (hrano, pijačo, plačuje vrtec...), ker plača ni dovolj visoka.
85391
19. 04. 2019 07.14
+12
Pa porodniska je tudi ponekod enaka za vse, ne glede na to, kdaj imas otroka (ali v casu studija ali v casu brezposelnosti ali v casu redne zaposlitve)
SenecaLucius
19. 04. 2019 07.13
-11
Najbolj neumna vzpodbuda za večjo rodnost pa je ta, da gre ženska lahko zaradi rojstva otrok prej v pokoj, to je tam nekje 30 let po tistem ko so rodile. Ali ne bi bilo bolj pametno tisti denar, ki ga dobijo za npr. tisto leto več ko prejemajo penzijo nameniti takrat mladim staršem za preživljanje otroka oz rešitev stanovanjskega problema. Tako pa se forsira hitrejši odhod žensk v pokoj, ki že tako pokojnino prejemajo v povprečju skoraj 2x dlje kot moški...
85391
19. 04. 2019 07.11
+26
Otroski dodatek bi moral biti enak za vse ne glede na to, kateri otrok je po vrsti in premozenjski status. Ker ima vsak otrok enake potrebe. Pa ne pravim, da mora biti visji ali nizji, samo, da naj bo enak za vse!
mastablasta
19. 04. 2019 07.47
+19
torej bi dobili tisti, ki imajo plačo 4000 EUR neto in tisti, ki dobijo plačo 700 EUR neto enak otroški dodatek? pa ja, saj vendar imata otroka enake potrebe a ne? oba bi rada obiskovala recimo nogomet in za oba to stane enako a ne? samo tisti, ki dobi 700 EUR jim še hrane ne more kupit, tisti ki ima 4000 EUR jih pa lahko poje v Real Madrid kamp. res pošteno do otrok.
85391
19. 04. 2019 08.02
+11
ja oprosti, ampak ne glede na otroski dodatek BO razlika med enemu, ki zasluzi 4000eur in enemu, ki zasluzi 700eur. Ce smo pa ze glih pri tem, jih jaz poznam vec, ki zasluzijo 700eur in zraven se na fuš 2x toliko in imajo raznorazne ugodnosti, ker se na zunaj predstavljajo kot revezi.
ASCII
19. 04. 2019 09.10
+6
Tako je v večini evropskih držav. Tudi skandinavske države imajo enotne otroške dodatke. Mi pa družinsko politiko mešamo s socialno. Rezultat je pa uravnilovka.
BroNo1
19. 04. 2019 07.06
+55
Ti dodatki so krasna potuha za lenobe sploh na veliko to izkoriščajo tisti, ki so se naselili v naše jasli zraven pa na črno delajo vse ostale torej zaposlene pa zmolzejo do obisti in to zato, ker se pošteno izkaxuje dohodke. Lenobam se v naši domovini zelo lepo gode. I ja bi tata?!
85391
19. 04. 2019 08.12
+14
Točno tako. Visoki otroški dodatki nikoli niso namenjeni otroku, ampak da krijejo slabo plačo/neplačo staršev. Tako pa naberejo po 400eur na mesec in več otroških dodatkov nekateri, po večini takšni, ki se samo pred drzavo delajo revezi, na vseh drugih podrocjih pa zivijo zeloooo lagodno. Poznam par, ki ima prihodke napisane na račun od mame, da izgleda, da nimata nič denarja in da zivita na ločenih naslovih v dvodružinski hiši.
elrocco77
19. 04. 2019 07.04
+48
Slovenija sigurno ne, v to sem bil prepričan stotinko po tem ko sem prebral naslov. V Sloveniji politika namesto, da bi delala v smeri natalitete in vzpodbujala rodnost raje uvaža socialo iz Balkana (predvsem iz Kosova), v čemer pa smo v samem evropskem vrhu. Tle pa zmagujemo !