Veriga dobrih ljudi

Kako življenje tvojega pradeda vpliva na tvoj status danes?

Ljubljana, 14. 10. 2018 10.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Urša Trebušak
Komentarji
31

Socialno ekonomski status pradedov lahko napoveduje položaj njihovih potomcev danes, je pokazala raziskava Sebastiana Brauna In Jana Stuhlerja, objavljena v zborniku Economic Journal. Podatkom o izobrazbi in poklicu članov družine sta sledila v štirih generacijah nemških družin in odkrila, da socialne neenakosti ne izginejo hitro, ampak se lahko prenašajo prek več generacij.

Raziskovalci so dosedaj menili, da potomec od svojih staršev podeduje okoli 30 % dejavnikov, ki določajo njegov status v družbi. Kar bi v teoriji pomenilo, da se vpliv dedovega ali babičinega položaja v družbi po treh generacijah praktično izniči. Podatek, ki sta ga z analizo 10.000 članov nemških družin dobila raziskovalca Sebastian Stuhler in Jan Braun, pa kaže, da se je neenakosti precej težje znebiti. Iz generacije na generacijo prenaša okoli 60 odstotkov dejavnikov, ki določajo socialni status posameznika.

Poklic tvojega pradeda šteje

"Lahko predvidite poklicni uspeh, če pogledate, kaj so počeli vaši prastarši. Če je bil vaš pradedek denimo zdravnik, imate večje možnosti, da boste tudi vi zdravnik oziroma boste opravljali kak drug poklic, ki ima visok družbeni ugled," razlaga Sebastian Braun. Podobno lahko nizek družben položaj pradeda še danes zavira uspeh posameznika.

"Ključno vprašanje je, zakaj se neenakost prenaša," izpostavlja odprte neznanke Braun, ki tega odgovora s to raziskavo še ni našel. Prepričan je, da je odgovor neka mešanica genov in talentov, ki se dedujejo in pa denarja, moči in družbenih povezav, ki jih otroci nasledijo od staršev.

Do podobnih rezultatov prihaja tudi OECD. Analizirali so socialno mobilnost v več državah in izračunali celo, koliko generacij je v povprečju potrebnih, da se človek izkoplje iz revščine. Odgovor je: trajalo bo pet generacij, da bo otrok dosegel povprečni dohodek v svoji državi, če so njegovi predniki živeli v revščini.

Ni vseeno, v kateri državi se rodiš

"Lahko predvidite poklicni uspeh, če pogledate kaj so počeli vaši pra-starši. Če je bil vaš pradedek denimo zdravnik, imate večje možnosti, da boste tudi vi zdravnik oziroma boste opravljali kak drug poklic, ki ima visok družbeni ugled," ugotavljata Stuhler in Braun. 

Izkazalo se je, da je napredovanje potomcev po družbeni lestvici najhitrejše v državah, kjer je manjša družbena neenakost. Otroci, rojeni v skandinavskih državah, se bodo tako po ugotovitvah OECD iz revščine izkopali v času menjave dveh ali treh generacij. To pa ne velja za sicer visoko razvite države, kjer je socialna neenakost večja, kot so denimo Švica, Francija ali ZDA. V teh državah to traja v povprečju pet generacij. Kar povedano drugače pomeni, da se bodo človeku, rojenemu v revni družini, ampak v razviti državi,  šele njegovi praprapravnuki prebili v srednji družbeni razred. Še dosti bolj vztrajna pa je socialna izključenost in neenakost v manj razvitih deželah. V Kolumbiji se morajo generacije zamenjati 11-krat, da bi se družina prebila iz revščine.

"Seveda so vedno izjeme," pravi Braun, ki je analiziral štiri generacije nemških družin. "Ljudje, ki se iz socialnega dna sami dvignejo na družbeni lestvici, seveda obstajajo." A s tem, ko sta s Stuhlerjem preučila podatke štirih generacij vse do 19. stoletja, se je pokazalo povprečje, ki kaže, da je tak vzpon bistveno težji, kot so raziskovalci menili doslej.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Lepljivo dno in še bolj lepljiv strop

Izraz za ta položaj bi lahko v slovenščino prevedli kot »lepljivo dno.« Pomeni namreč, da uspeh oziroma nesupeh staršev v veliki meri vpliva na bodoč uspeh otrok in vnukov. Seveda obstaja tudi izraz »lepljivi strop«. Tudi bogati težje zdrsnejo navzdol po družbeni lestvici prav zaradi družinske tradicije, dedovanja poslovnih navez in seveda premoženja.

Je dvigalo po družbeni lestvici pokvarjeno?

Poročilo OECD s tem naslovom svari pred neenakostjo, saj socialno ekonomski statuts močno vpliva na možnost zaposlitve, izobrazbo, celo zdravje. Po podatkih, ki jih navajajo, imajo otroci, katerih starši imajo le osnovnošolsko izobrazbo, le 15 % možnosti, da se prebijejo do univerze. Nasprotno pa njihovi vrstniki, ki imajo vsaj enega visoko izobraženega starša, to dosežejo v kar 60 % primerov.

Otroci iz Skandinavskih dežel se v povprečju lahko revščine otresejo v dveh do treh generacijah. V ZDA ali Franciji traja pet generacij.

Zdi se, da so nekatere družine in skupnosti ujete na najnižjih klinih družbene lestvice, še posebej od 80. let prejšnjega stoletja. Kar pomeni, da imajo otroci, rojeni v tem obdobju na repu finančne lestvice, manj možnosti, da popravijo svoj zaposlitveni status, kot so jih imeli še njihovi starši oziroma prejšnje generacije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (31)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Marjeta
15. 10. 2018 07.57
+6
Všeč mi je tvoj dopis, spoštovani: VELES. Tudi mene motijo komentiranja nekaterih VELEUMOV, ki kar tako nekaj blebetajo..... sam toliko, da se ven vržejo in nekaj napišejo!
Veles_zaš?itnik
14. 10. 2018 18.03
+31
Zgodba mojih prednikov: Moja dva pradeda sta bila majhna kmeta, dva pa rudarja. Mojim dedkom in babicam rojenim v času Kraljevine Jugoslavije je bila namenjena usoda slabo plačanih sezonskih delavcev oziroma hišnih pomočnic, čeprav so vsi bili dokaj naravno intelentni, vendar brez materialnih možnosti, da bi pridobili kako formalno izobrazbo. Po drugi svetovni vojni so dobili priložnost za delo v tovarnah in kolikor toliko varen socialni status (poudariti moram, da ni bil noben izmed njih komunist, pa tudi nihče pretirano pobožen,..., vsekakor pa se jim je socialni status v novi (soicialistični) Jugoslaviji vsekakor popravil in so lahko živeli koliko toliko človeku primerno življenje). Moja starša, rojena par let po vojni, sta pridobila dobro izobrazbo in tudi oddelala svojo delovno dobo in prišla do upokojitve (tudi ona dva nista bila nikoli v partiji, niti nikoli v cerkvi). Ergo,..., za vse tiste, ki radi pljuvajo po bivši državi in sistemu,...
nikhrast
14. 10. 2018 19.25
-22
No, vidiš kako so nekateri zadovoljni z malem, posebno če nimaš nobenih ambicij.
Veles_zaš?itnik
14. 10. 2018 21.15
+11
Hrast prosim te, da ti ne komentiraš dejanja mojih prednikov.
Veles_zaš?itnik
14. 10. 2018 21.19
+13
Ti boš pljuval po mojih prednikih, katerega nivoja poštenosti, dobrote, človečnosti in plemenitosti ti v tvoji Kanadi nikoli ne boš mogel doseči
nikhrast
15. 10. 2018 16.28
-4
Samo govorim kako na splošno je bila situacija v Jugi. Večina neambicioznih, zadovoljni s Fičom, stanovanje, par klobas, hlebec kruha in liter vina vsak dan, pa dva tedna vsako leto na morju. Tisti ki so pa zgradili bajto, pa dolga leta predno so skončali fasado. Kaj češ. sistem je uničil vse ambicije v folku., ni čudno da Slovenija še zdaj caplja za zahodom.
Veles_zaš?itnik
15. 10. 2018 19.45
+7
Hrast, ti si obseden od tvojega materializma in z lažno predstavo o tem, koliko slabše je bilo v tistih časih pri nas, kot drugod. Rastel sem v Jugoslaviji v 70-tih in 80-tih in mi takrat ni nič manjkalo. Moji starši niso bili komunisti in imeli so dobre službe, v podjetjih ki so v tistem času gradila velike hidroenergetske projekte širom po svetu,..., no da ne boš pameten, njihovi žerjavi še danes delujejo v Montrealu v pristanišču na reki Svetega Lovrenca, da ne govorimo o projektih po Iraku, Egiptu, Tajski, v južni Ameriki pa tudi v ZDA. Razen mogoče par let v začetku 80-tih let, ko se je cel svet soočal s krizo in ko je po Ameriki svoje neoliberalistične eksperimente izvajal Reagan, v Angliji pa Maggy in kjer tudi situacija ni bila rožnata, je bilo morebiti v Jugoslaviji pomanjkanje kave, bencina in banan,..., ampak to je trajalo največ dve ali tri leta, po tem pa se je preskrba popravila. Doma smo imeli vedno Yugote ali Stoenke, ampak peljali smo se in na njih sem se naučil voziti. Niso bili najboljši avtomobili, vendar so pa bili tistemu času primerni. Hodili smo vsako leto n morje, včasih tudi dva krat. Sem smučal v tistem času (moji starši pač ne, ker jih to ni zanimalo), imel sem dirkalno kolo, kasneje pa tudi moped. Vsako poletje sem mesec dni delal že od konca osnovne šole dalje in si s tem prislužil tudi kak dinar za dober Toshibin stereo ali pa za kak dober kos oblačila,... Nekoč sem nekje bral neko raziskavo, ki je govorila o tem, kdaj se neko gospodinjstvo šteje za premožno (bilo je govora o dveh avtomobilih, družinski hiši, možnosti poletnega dopusta in o tem, katere gospodinjske aparate premore (npr. toaster, friteza, zmrzovalnik) in domače naprave (video, TV, stereo),... Vse to smo mi imeli že nekje v 80-tih. Moji stari starši, ki bi bili v Kraljevini Jugoslaviji le slabo plačani kmečki delavci ali pomočniki, so v 50-tih in 60-tih imeli urejen stanovanjski problem (za tiste čase in standard v solidnih zgradbah z popolnoma opremljenimi kopalnicami, otroškimi sobami in vsem kar je človek potreboval npr. leta 1957), otroci (moji starši) so obiskovali vrtec od doma oddaljen le 10 minut hoje, do službe pa so imeli največ 15 minut hoje. Vsako leto so lahko šli na počitnice. Vsaj po letu 1952, ko so bile ukinjene živilske nakaznice si upam trditi, da vsaj moji predniki niso bili več lačni in da so zaslužili za človeku dostojno življenje. In moji stari starši, kleni in zdravi so dočakali skoraj vsi 90 ali več let. Predvsem pa jih je odlikovala skromnost, dobrota, poštenje in plemenitost, ne pa nenehno pehanje za materialnimi dobrinami. In ne razumem, kaj je s tabo narobe,..., ali imaš sam kak manjvrednostni kompleks, da nenehno poudarjaš ambicioznost in podobno. Pa ne mi spet govoriti kako v Kanadi ljudje uspejo in kako v Sloveniji ne.
flojdi
14. 10. 2018 17.23
+8
. komaj čakam kdaj bodo raziskali Vpliv Prababic.
Infraping
14. 10. 2018 17.19
+15
če nemci ne bi pobili mojih prednikov, bi bil jaz zdaj bogataš
flojdi
14. 10. 2018 17.19
+4
. a zdaj naj krivim ali hvalim svoja pradeda za Moj status? ..( o, kera bedastoča
caspera1
14. 10. 2018 19.03
+27
Tudi slučajno ne. Jaz razumem to bolj kot razliko v možnostih otrok: revni in neizobraženi starši imajo preveč dela s preživetjem, da bi lahko enakovredno bogatim odkrivali in podpirali talente svojih otrok. Ne mi rečt, da niso bogatejši otroci že do pubertete v prednosti glede osnovnih zadev: učenje kakšnega inštrumenta, redno smučanje, plavanje, jezikovni, športni tečaji.... Vse to jim je dano ne, da bi si sploh kaj zaželeli.
nikhrast
14. 10. 2018 16.17
-5
Ali vam ni jasno da je Slovenija izjema, saj je sploh ne omenjajo. Precej sposobnih, podjetnih, ambicioznih... je pa tako zapustilo Slovenijo po vojni, oblast je pa prevzel nov razred ljudi, največ nesposobnih naivnežev.
korintos23
14. 10. 2018 15.31
+8
To je vse laž kar piše, v Sloveniji bil komunist, v Jugi reven kot cerkvena miš, sedaj je pa desnjak postal in bogat kak satan! V Sloveniji sposobni rabijo največ 10 let da postanejo bogatuni.
flatearth
14. 10. 2018 15.14
+24
Če ti kdo zapusti veliko bogatsvo se avtomatsko povzpneš po družbeni lestvici, bogati dedki ti lahko veliko pomagajo da si tudi sam uspešen v življenju,
Transformerji
14. 10. 2018 12.53
+6
Vem samo to - Hitler je hotel uničiti Žide in Rome.
Transformerji
14. 10. 2018 13.10
-8
Židje so bili bogati, Romi pa lenuhi, in so še sedaj...... Po 2.sv.v. pa se je po zaslugi komunistov bogastvo delilo glede na pokvarjenost..... dedovano je še vedno (odštejmo pa tiste, ki so si s poštenim delom pridobili bogastvo, jih menda lahko naštejemo kar na prste ene roke.... pa še vseh prstov ne bi uporabili).
korintos23
14. 10. 2018 15.32
+13
Kako pa po letu 1991, kako gre sedaj komunistom?
lahunin
14. 10. 2018 12.49
+26
KAJ PA SLOVENIJA V CASU JUGOSLAVIJE NAMESTO DA GRE DENAR V NASE DENARNICE JE SEL ZA NERAZVITE REPUBLIKE LETA 1991 SO NAM OBLJUBLJAL DRUGO SVICI IN KAM JE SEL DENAR ZA KORUPTIVNE POSLANCE SODNIKE BANCNIKE ZDRAVNIKE TAJKUNE ZA OSEBE KI SEDIJO NA ODGOVORNIH STOLCKIH IN NEOMEJNO POZRESNOST
kameltrajbar
14. 10. 2018 12.33
-2
flatearth
14. 10. 2018 12.28
+9
Status človeka v družbi se meri z denarjem, več kot ima človek denarja večji ima ugled in vpliv v družbi, bolj je tudi spoštovan in je kot svetilnik med ljudmi,
Transformerji
14. 10. 2018 11.47
+46
Socialni status....... Moja pradeda sta bila delavna, pa zelo poštena in pravična - to je tisti socialni status - biti delaven, dober in pravičen, pa še pošten po vrhu - po socialnem statusu boš s temi lastnostmi vedno na dnu!! Pa ne po lastni krivdi, temveč po krivdi tistih, drugih, ki imajo ravno nasprotne lastnosti!!!!
Frane Šajn
14. 10. 2018 11.24
+33
Ne vem čemu take študije, ko se pa dobro ve da denar rojeva denar , uši pa uši in to je vsa modrost!
Desnica boli
14. 10. 2018 11.12
+21
Moj praded ni bil komunist, niti moj dedek, niti moj oče. Jaz se komaj prebijam iz meseca v mesec in mi nikoli ni bilo jasno, zakaj je kljub trdem delu tako. Zdaj vem. Hvala Nemcem.
magnetka
14. 10. 2018 11.25
+29
Ne Nemcem, hvala Sloveniji, kajti Slovenija je napisala zakone, da se deli samo tistim, ki kradejo, lažejo, skrivajo itd. Zato imamo v Sloveniji še danes največ borcev . Dobro bi bilo izračunati, koliko denarja gre takim lopovom,in koliko družin bi bolje živelo. Ukinit borčevske penzije.
korintos23
14. 10. 2018 15.33
+5
Ramzess
14. 10. 2018 11.03
+12
Pa podedovani dolgovi, neurejene zadeve, tudi finančne, itd. Ključnih težav se niti dotaknili niso, pa se s tem morajo ubadati, v nekaterih primerih, že mladoletni otroci.
Uporabnik1540409
14. 10. 2018 10.56
+46
Raziskavo na glavo postavlja Slovenija. Po 2.sv. vojnu so hlapci, ki so znali pisati zasedli mesta sodnikov in direktorjev; nepismeni so postali vodje milice in varnostnih služb. Od leta 91 so bivši občinski uradniki postali lastniki in direktorji največjih podjetij. V SLO je pomembno, da znaš lagati, krasti na veliko in lepo govoriti. Družinska povezava je zaželjena, ni pa nujna.
Desnica boli
14. 10. 2018 11.14
+7
Milan, se ti je skisalo? Ne izdajaj družinskih skrivnosti!
magnetka
14. 10. 2018 11.20
+11
Če bi bil moj prapra ded partizan, bi imela tudi jaz lepo borčevsko pokojnino, pa čeprav nisi za to penzijo naredil nič.
korintos23
14. 10. 2018 15.33
+1
Je pa bil tvoj ati komunist, to pa ne šteje?
Sputnik
14. 10. 2018 10.28
+17
moj pradeda je umrl med vojno. kako to vpliva na moj socialni status?? in to raziskavo so delali nemci ki so zakuhali dve vojne in kup nekih socialnih statusov takšnih in drugačnih??