Veriga dobrih ljudi

Kako porabljamo evropske milijone za pomoč dolgotrajno brezposelnim

Ljubljana, 12. 05. 2019 16.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Urša Trebušak
Komentarji
39

Da bi pomagali posameznikom, ki so se ujeli v past dolgotrajne brezposelnosti, je naša država dobila evropska sredstva. Za pilotne programe sta bila do konca lanskega leta porabljena nekaj manj kot dva milijona evrov. Do sedaj so s temi sredstvi pomagali 144 ljudem. Je to učinkovito ali ne?

Program socialne aktivacije traja enajst mesecev in je namenjen težko zaposljivim posameznikom, ki prejemajo denarno socialno pomoč.
Program socialne aktivacije traja enajst mesecev in je namenjen težko zaposljivim posameznikom, ki prejemajo denarno socialno pomoč. FOTO: iStock
Slovenija nima dobro razvitega sistema, ki bi nekako povezal socialno ogrožene ljudi z različnimi politikami zaposlovanja. Mnogi ranljivi posamezniki se namreč niso sposobni sami brez intenzivne pomoči vrniti na trg dela. Da bi to spremenili z evropskimi sredstvi za obdobje 2014–2020 Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti sofinancira programe socialne aktivacije. Med temi so se lotili tudi dolgega programa – traja kar 11 mesecev, v katerih naj bi posameznike pripravili na to, da se vrnejo na trg dela. Pogoj za vključitev je bil, da si brezposelen, težje zaposljiv, star do 49 let in si v zadnjih 24 mesecih najmanj 12-krat prejel denarno socialno pomoč. Udeleženec pa je za svoje sodelovanje dobil povrnjene stroške prevoza in malice in bil za udeležbo plačan 80 centov na uro. Za mnoge je bila prav to tista motivacija, ki jih je pritegnila, da so se prijavili.

Upad zanimanja še pred začetkom

Prvi cikel 11-mesečnega programa je Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti RS zaključilo lani, zdaj smo sredi drugega kroga. Z javnim razpisom so izbrali 16 različnih izvajalcev – od šol, ljudskih univerz do zasebnih zavodov, ti pa so skupaj v prvem ciklu izvedli 25 programov, ki so tekli vsak v drugem kraju po državi. Njihov cilj naj bi bil, da posameznike približajo zaposlitvi.

Od oseb, ki so podpisale pogodbo o vključitvi v dolg program, jih je kasneje, bodisi že pred začetkom programa ali med trajanjem programa, pogodbo prekinilo okoli 35 %.

Vsak od izvajalcev se je tega lotil po svoje, na svoj način, predpisanega ni bilo ne urnika, ne obveznih vsebin, niti načina, kako naj udeležence pospremijo na pot proti zaposlitvi. "Skupaj se je v prve dolge programe socialne aktivacije vključilo 553 oseb. Pogodbo za vključitev v druge programe socialne aktivacije je podpisalo 479 oseb," število ljudi, ki so jih vključili v programe po vsej Sloveniji navajajo na ministrstvu za delo.

Cilj programa je bil približati posameznika trgu dela, ni pa bilo določeno, kako to doseči.
Cilj programa je bil približati posameznika trgu dela, ni pa bilo določeno, kako to doseči. FOTO: iStock

Martina Trbanc, ki na Inštitutu RS za socialno varstvo pripravlja evalvacijo programa, pojasnjuje upad udeležencev. Udeležba v programih je bila odvisna od motivacije posameznikov, pravi: "Posledično je bilo na vseh točkah veliko osipa, še posebej v obdobju do vključitve v program. Od vseh udeležencev na informativnih predstavitvah se jih je dobrih 60 % strinjalo z nadaljnjo obravnavo v okviru socialne aktivacije. Od teh, ki so se strinjali z nadaljnjo obravnavo v okviru socialne aktivacije, jih je le 56 % podpisalo pogodbo o vključitvi v program. Od oseb, ki so podpisale pogodbo o vključitvi v dolg program – 551 oseb v prvem ciklu izvajanja dolgih programov, jih je kasneje, bodisi že pred začetkom programa ali med trajanjem programa, pogodbo prekinilo okoli 35 %." Razlogov, zakaj udeleženci niso bili bolj zavzeti za sodelovanje, je bilo veliko. Bodisi so se že znašli po svoje in se zaposlili, ali pa so nad ponujenimi vsebinami obupali. "Upad motivacije, program jim ni bil všeč, niso se dobro počutili, predstavljal jim je preveliko obveznost, niso več videli smisla v udeležbi, in tudi objektivne okoliščine – težave s prevozom, varstvom otrok in podobno," vzroke našteva Martina Trbanc.

Porodne težave novega pristopa

Drugi krog, ki se je začel septembra lani bo tako za spoznanje manjši. Nekaj manj je udeležencev in manj bo programov. Razlog za to je, da je v enem primeru od pogodbe za sodelovanje odstopil izvajalec, v treh primerih pa je sodelovanje prekinilo ministrstvo, zaradi uporavičenih sumov, da je prihajalo do kršitev: "Zaznane so bile pogodbene kršitve izvajalca pri izplačevanju denarnih nagrad, stroškov prevoza ter stroškov za prehrano vključenim v program. V enem primeru smo zaznali tudi kršitev Kodeksa etičnih načel v socialnem varstvu, zaradi česar je ministrstvo podalo pobudo na Častno razsodišče Socialne zbornice Slovenije." 

Osebe so z vključitvijo v program pridobile možnost brezplačne vključitve v različne delavnice, deležne so bile individualne obravnave in podpore, pridobile so nova znanja, kompetence in spretnosti, uporabne za trg dela ter razširile svojo socialno mrežo.

Cilj programa naj bi bil, da bo udeleženec po 11 mesecih pridobil veščine, ki jih prej ni imel in ki bi mu pomagale, da bo potem lažje našel zaposlitev. V prvem krogu so zelo široko zastavili, kaj naj bi to približevanje trgu dela predstavljalo. Za uspešen rezultat je veljalo že, če je nekdo dobil certifkat o znanju jezika ali obvladovanju računalniškega programa, ki ga prej ni imel, ni pa to pomenilo, da je kaj bližje zaposlitvi. Prav tako je bil za uspeh označen nekdo, ki se je vključil ali v nadaljnje izobraževanje ali pa v program aktivne politike zaposlovanja, kar prav tako ne pomeni še nujno tudi zaposlitve. Kljub temu na ministrstvu ocenjujejo, da je bil program uspešen: "Treba je poudariti tudi ostale pozitivne učinke programa. Osebe so z vključitvijo v program pridobile možnost brezplačne vključitve v različne delavnice, deležne so bile individualne obravnave in podpore, pridobile so nova znanja, kompetence in spretnosti, uporabne za trg dela ter razširile svojo socialno mrežo." 

Končna zaposlitev ni bila edini cilj za udeležence v programu, pravijo na Inštitutu za socialno varstvo.
Končna zaposlitev ni bila edini cilj za udeležence v programu, pravijo na Inštitutu za socialno varstvo. FOTO: Thinkstock

Martina Trbanc z Inštituta za socilano varstvo pritrjuje in dodaja, da tu ne gre za aktivno politiko zaposlovanja in torej zaposlitveni cilji niso edini, ki jih je vredno pričakovati: "Ampak so namenjeni dolgotrajno brezposelnim, zelo težko zaposljivim in osebam, ki so neaktivne, vendar so zmožne za delo. Gre za osebe, ki imajo pogosto tudi različne kompleksne socialne problematike. Namen programov socialne aktivacije je tako na eni strani opolnomočenje teh oseb, nudenje psihosocialne podpore, graditev njihove samozavesti in pridobivanje socialnih kompetenc, na drugi strani pa pridobivanje zaposlitvenih kompetenc, znanj in spretnosti, ki izboljšajo njihovo zaposljivost. S tega vidika tudi rezultatov ne moremo ocenjevati samo z vidika zaposlitve."

V prihodnosti bodo skupine manjše, bolj homogene, program pa krajši.
V prihodnosti bodo skupine manjše, bolj homogene, program pa krajši. FOTO: Thinkstock

V prihodnje bolj učinkovito

Vse to je v primerih dolgotrajne brezposelnosti seveda pomembno, saj človek, ki več kot eno leto ne najde zaposlitve, ne izgublja le svojih veščin, ampak tudi samozavest in motivacijo, pa tudi upanje, da bo kdaj bolje. Vseeno je vložek – do konca leta 2018 je bilo po podatkih ministrstva porabljenih 1.921.904,86 evra –  relativno visok glede na izplen. Kar 25 različnih programov je teklo po državi skorajda celo leto, vsi skupaj pa so uspeli vsaj nekoliko pomagati 144 ljudem, a kot rečeno, ne nujno do službe. Analiza, ki so jo opravili po koncu prvega cilka, je pokazala, da so cilj, ki so si ga zastavili, presegli natanko za en odstotek. Na ministrstvu pravijo: "Doseženi rezultati so skladni s pričakovanji, tj. po zaključku programa socialne aktivacije je bilo več kot 25 %, (26 %) oseb vključenih v iskanje zaposlitve, izobraževanje oziroma usposabljanje, pridobivanje kvalifikacije ali v zaposlitev." Vendarle pa so za drugi krog programov nekoliko spremenili pravila igre, pri čemer so upoštevali izkušnje in informacije s terena: "Uvedli smo izboljšave in spremembe tako pri vključenih osebah kot tudi izvajalcih. Tako smo izvedbo vmesnih programov administrativno razbremenili, znižali število vključenih oseb posameznega programa z 20 na 15 ter bolj jasno zapisali pričakovanja ministrstva glede vsebinske izvedbe posameznega modula. V prihodnje pa se bomo, zaradi zavedanja o heterogenosti ciljnih skupin in kompleksnosti izzivov, s katerimi se te srečujejo, dodatno usmerili še v dodatno opolnomočenje izvajalcev. S tem želimo doseči še uspešnejšo izvedbo projektov."

Programi so razviti pilotno, zato je pričakovano, da so se ob njihovi prvi izvedbi v praksi pojavljali tudi različni problemi, pojasnjujejo na Inštitutu.
Programi so razviti pilotno, zato je pričakovano, da so se ob njihovi prvi izvedbi v praksi pojavljali tudi različni problemi, pojasnjujejo na Inštitutu. FOTO: Damjan Žibert

Med drugim se je izkazalo, da je enajst mesecev predolga doba, zato razmišljajo, da bi v prihodnje čas trajanja skrčili na pol leta. Poleg tega pa bi morali poskrbeti, da v skupinah ne bodo sedeli ljudje s popolnoma različnimi stopnjami izobrazbe. To je vplivalo tudi na zadovoljstvo udeležencev ugotavlja Trbančeva. Izkazalo se je namreč, da bolj ko so uporabniki izobraženi, manj so zadovoljni s programom in manj kot so izobraženi, bolj zadovoljni so s programom: "Izvajalci programov namreč težko prilagajajo vsebine tako, da hkrati zadostijo potrebam udeležencev, ki so slabo izobraženi in potrebujejo več osnovnih znanj, na primer računalništva, in tistim, ki so dobro izobraženi in imajo višja pričakovanja." 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (39)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Franc Pojbi? 1
13. 05. 2019 13.14
+3
Kot vodja projekta SA-dolgi program v svojem imenu ostro protestiram proti tako enostranskem, nestrokovnem in populistično, klientelistično in očitno politično motiviranem poročilu Inštituta RS za socialno varstvo ki ga je javnosti predstavila Martina Trbanc. Razlogi za to, da nasprotujem takšnemu poročilu in sprenevedanju: Sam program se je zaradi nestrokovnosti, slabe priprave in organizacije s strani pristojnega ministrstva pričel z zamudo dveh mesecev, ker ministrstvo skupaj s koordinatorkami socialne aktivacije, CSD, zavodom za zaposlovanje ni uspelo zagotoviti udeležencev v projektih pravočasno, zamuda je bila več kot dva meseca. Ministrstvo je odgovorno za to, da so vodje projektov pri izvajalcih, nekateri od njih dobili soglasje šele nekaj mesecev zatem, ko so se projekti že začeli izvajati in to kljub temu, da so izvajalci v prijavi na razpis soglašali z imeni in priimki vodij projektov. Šele po izbiri izvajalcev in podpisu pogodb za izvajanje se je ministrstvo lotilo preverjanje ustreznosti posameznih vodij projektov (njihove diplome, delovne izkušnje, konkreten primer je bil moj), ministrstvo je sklep o soglasju ponaredilo, saj je sklep datiralo za nazaj. Ministrstvo je iz naslova tega projekta zaposlilo večje število ljudi na delovna mesta tako imenovanih koordinatork socialne aktivacije, katerih osnovne naloge naj bi bile socialno delo z udeleženci in mreženje (torej pridobivanje potencialnih zaposlitvenih možnosti pri konkretnih delodajalcih. Tako imenovane koordinatorke so hodile k izvajalcem (velikokrat tudi po tri skupaj zaradi obravnave enega udeleženca, izvajalcu se po pravilu niso najavljale, skratka njihova pomoč je bila prej škoda kot korist). Ministrstvo ne pove koliko socialnih koordinatork ki so bile zaposlene na programu SA je danes na porodniških, koliko jih dejansko in kaj delajo) Ministrstvo ne pove, da program EMA ni deloval skozi večji čas izvajanja projektov, da so se delavci ministrstva na njem usposabljali šele nekaj mesecev po začetku izvajanja projektov SA in da program EMA še danes ne deluje kot bi moral. Ministrstvo ne pove da so CSD-ji povsem odpovedali v fazi izbora udeležencev in v času izvajanja projektov in so vso skrb prenesli v breme izvajalcev projektov. Ministrstvo ne pove da kako dolgo pregleduje vsak zahtevek za povrnitev stroškov izvajalcem, niti ne pove kakšen je bil njihov odzivni čas (v času dopustov so malodane bili nedosegljivi). Ministrstvo ne pove kako škodo je izvajalcem povzročalo zaradi prepočasnosti, stalnega menjavanja in dopolnjevanja njihovih navodil in tudi ne pove zakaj izvajalec ni več prenesel stroškov, ki bi jih moral izplačati udeležencem. Ministrstvo ne pove, da je povsem jasno, da vsaj 40% udeležencev je prišlo v program, ker so tako dodatno zaslužili okoli 350-500 EUR na mesec in da se nikakor niso imeli namena zaposliti, saj so javno izjavljali, da za minimalno plačo že ne bodo delali. Ministrstvo ne pove, da je v program pošiljalo odvisnike od alkohola in drugih psihoaktivnih substanc in smo se izvajalci morali z njimi ukvarjati (ti bi morali biti poslani v druge specializirane ustanove). Ministrstvo ne pove, da niti enkrat ni izvedlo strokovnega nadzora, temveč je poslušalo nezadovoljne udeležence (nergače) in posploševalo svoja mnenja. Ga Martina Trbanc ne zapiše, da je s strani izvajalca bila vložena odškodninska tožba, da je podana prijava na računsko sodišče, da je časno razsodišče zapisan primer obravnavalo in ni izreklo sankcije in da je tudi to sodišče enako kot ministrstvo ravnalo po nekaterih izjavah in izmišljotinah. Podrobnosti korespondence so pri meni. Ministrstvo ne pove, da je PROGRAM SA doktorsko delo bivše ministrice in da je tako kot drugi projekt (odpis dolgov) zanič pripravljen organiziran in voden. SKLEP: DOKLER BOMO IMELI TAKŠEN INŠTITUT, TAKŠNO MINISTRSTVO IN DELAVCE, NE BO MOGOČE POSPEŠITI ČRPANJA EU SREDSTEV, ZA NJIH JE POMEMBNO, DA SE JE MINISTRST
Transformerji
13. 05. 2019 12.06
+7
Kako porabljamo milijone? Tako kot pri investicijah. Nekaj malega naredimo, ostalo se pa pokrade!
KD_FT
13. 05. 2019 07.45
+4
Če ne bi merili uspešnosti na 28. dan po izstopu/zaključku programa, bi bili rezultati drugačni. V naši skupini se jih je od začetnih 20 zaposlilo 12, kot pozitiven izhod pa se nam šteje le 5 udeležencev.
srecnii
12. 05. 2019 20.34
+4
Rešitev je preprosta: Vsakemu, ki je več kot 1 leto prijavljen na zavodu ponudit 900 evrov neto min.plače. Če delodajalec ne more plačat toliko, naj dela sam ali zapre firmo.
Zbujen
13. 05. 2019 09.57
+6
Vsakemu, ki je zdrav in si v 3 letih ni sposoben najti dela, se ukine socialno podporo. Dejstvo: Zaradi ugodnih gospodarskih razmer v EU imamo rekordno zaposlenost, kadrov pa ponekod že primanjkuje.
srecnii
13. 05. 2019 12.24
+3
3 leta je 10x preveč max. 3 mesece, če si zdrav.
sodelujem
12. 05. 2019 19.21
+13
O . Dobro,dobro.Kako? Tako da zaposlijo dobro plačane kadre,da ljudi "izobražujejo" kako si najti službo.! Ljudje pa tako prej na britof kot v službo ali pokoj.!
Uporabnik113189
12. 05. 2019 18.34
+36
Kako porabljamo milijone za brezposelne? Tako da na plečih reveža, ki je v stiski in brez službe bogatijo nekakšni IPO-ji, s.p-ji in do.o.o ji ki sklepajo pogodbe z zavodi za zaposlovanje. In ker zaslužkarji ne želijo ostali brez pogodb, se trudijo, da je takšnih na cesti veliko, da jih ne bo zmanjkalo, ker potem oni tudi ne bodo imeli kruha.. Pekel, kjer je hudič brez dela, obsojenci eden drugega pazijo da kdo ne pobegne iz vrelega olja..
NEA BOJI JEZEN ZAJ
12. 05. 2019 18.52
-7
Dela je ogomno. Ljudi ni ki bi radi delali! Se je je kateri delavec vprasal koliko on stane delodajalca? Nisem se videl s.p. ja bogatega pa da ima dosti ljudi zaposlenih. Zal tisti s.p ji ki imajo financno porihtano vse in imajo financni zalogaj ne potrebujejo drzavne pomoci in so vsaj 16h na dan aktivni pri svojem delu. 7 dni na teden in 365 dni v letu
mackon08
12. 05. 2019 18.31
+30
Plača v Mercatorju za trgovce 750 Euro z malico, kdo ima motivacijo za to mizerijo?
bmwfanatik
12. 05. 2019 18.49
+6
mackon08
12. 05. 2019 19.03
+17
Neto prijatelj, imam pred sabo plačilno listo in 4 mesece do upokojitve.
Zbujen
13. 05. 2019 09.59
+7
Mizerija je, ker z razliko bruto-bruto/neto financiramo cel kup JU-fikusov, "nevladnih agencij za tihotapljenje ljudi" in še vse tiste, ki raje doma vlečejo 400 EUR socialne podpore in se garačem režijo v obraz.
Erissa
12. 05. 2019 18.30
+0
pri večini samo potuha..obstaja zakonska podlaga, tisti ki odkloni program socialne aktivacije, izgubi pravico za denarne pomoči. Saj s tem odklonijo reševanje svoje socialne problematike. A MDDSZ ta člen bere všečno politiki...vsi se vedo, pa nihče nič ne naredi. KUPLJEN SOCIALNI MIR.
mackon08
12. 05. 2019 18.27
+7
Mercator plača 750 Euro z malico vred, kdo ima motivacijo za to mizerijo?
upornik30
12. 05. 2019 18.36
-5
pol ne razmnožuje se če se ne splača delat!!
proofreader
12. 05. 2019 18.08
-16
Podjetja že mesece ne morejo dobiti novih delavcev, tudi tista, ki ponujajo visoko plačo.
srecnii
12. 05. 2019 18.10
+28
RupniK
12. 05. 2019 18.46
+1
800 neto + 10% dodatek za uspešnost + 10% dodatek za prisotnost, nekaj % za minulo delo + malica + prevoz... Za začetek je v redu. Potem se pa s pridnim delom lahko še napreduje.
NEA BOJI JEZEN ZAJ
12. 05. 2019 18.54
-4
Bravo... Se strinjam... Lazje jim je na socialni bit. In se bogega delt.
sodelujem
12. 05. 2019 19.24
+4
Ne gre tako enostavno.! Prevoz,če nimaš svojega-oddaljenost,uskladitev....Ni vse v pisarnah pred domom.!Pa še odvisno od dela.!
Huraaa
12. 05. 2019 19.26
+5
NEA BOJI JEZEN ZAJ zakaj ne pustiš službe, če si v službi in boš tudi ti lahko užival lahkotno življenje na socialni. Tebi se ne bo treba delat bogega, ker bogi si.
Zbujen
13. 05. 2019 10.02
+2
Najbolje, da damo vsi odpoved in nas bo JS živel, ker so oni baje "gibalo razvoja". Če pa Levico vprašaš, se bo pa dnar itak vrnil preko davkov. Od kod in kam se bo vrnil pa niso povedali.... :D
srecnii
12. 05. 2019 18.06
+33
Brezposelni od tega nima nič, če mora sprejet delo za 3 evre neto...še največ ima firma, ko pobaše par jurjev subvencij, zato da lahko nekoga izkorišča s tako mizernim plačilom. Najbolj fer bi blo, da se dolgotrajnim brezposelnim obljubi nagrada v višini XXX evrov, če ostane tam dlje časa, drugače vrne.
Zbujen
13. 05. 2019 10.05
+1
Zato malo gospodarstvo NASPROTUJE SUBVENCIJAM. Na račun subvencij naj se znižajo davki in naj bodo enaki pogoji za vse. Po možnosti tudi birokratsko bolj dostopni, ker nimamo vsi po 5 pravnikov, da nam bodo tolmačili idiotsko zakonodajo.
jazzie12
12. 05. 2019 17.53
-11
Mercator, Tuš, Hofer, Lidl.....vzamejo vse, za 800€. To so lenuhi, ki ne bodo nikoli delali.
mackon08
12. 05. 2019 18.38
+9
jazzie12 Ne bluzi, kaj misliš da se tu ki si jih omenil nič n edela, bi te rad videl.
glava2
12. 05. 2019 17.48
+22
vsi iščejo službo, nihče pa ne išče dela!!!!
srecnii
12. 05. 2019 18.12
+20
iščejo primerno plačilo in delovne pogoje, sam to...torej 900 neto pa delo od jutra do ene 14-15 ure, kar je več ur/dan se plača več
Heineken 1A
12. 05. 2019 17.48
+13
DENAR NAMENJEN ZA BREZPOSELNE JE SAMO POTUHA, DELO PONUDITI, V PRIMERU ZAVRNITVE ADIJO SOCIALA...
BobbyP
12. 05. 2019 17.48
+18
Sploh ne dvomim, da se bodo težave dalj časa brezposelnim precej zmanjšale s tem evropskim denarjem. V drugi Švici sociala pač deluje, ker ni socialnih parazitov in so pomoči deležni res tisti, ki jo potrebujejo. Pa saj nismo mi kar neki nepotistični in koruptivni Slovenistan pa to.😏
Pozitiven
12. 05. 2019 17.27
-1
Delovni ljudje dolgo brezposelni,se rajši praska jo doma.
lumpimonster
12. 05. 2019 17.22
-11
Eh dejte no...tooooook je sihtov toook da kr glava boli,vsi bi se lahko nit zaposlil ce bi se res hotli,samo je folk zbircen pa zavlačuje 100na uro
resslovenka
12. 05. 2019 17.21
+52
🤔 Katere kadre trenutno in na dolgi rok Slovenija najbolj potrebuje?? Kdo ve? Nihče. Industrija je šla v maloro, tista kar je je še ostalo zaposluje prišleke, ki so najcenejši. Res bi bilo zanimivo izvedeti koliko je prijavljenih na RZZP, po izbobrazbah in profilih. Kakšne prekvalifikacije se izvajajo? Sicer pa, mladi se znajdejo. Gredo ven. S trebuhom za kruhom. Starejše od 50 let nihče ne mara, pa imajo še toliko znanja in izkušenj. Taka fama je pri nas. V tujini ljudje delajo kljub poznim letom. Pri nas je to možno le v JU.
Mirjiam90
12. 05. 2019 17.07
+11
Za Kolhoze, Solhoze, rdečo zvezdo skupinske KOTLE in obujanj zadrug in komunizma.
steber1
12. 05. 2019 17.03
+16
Kriza da se reče.SRAMOTA VSEH SRAMOT.