Velika večina ljudi ne spremlja svojih finančnih transakcij in sploh ne ve, kam in koliko denarja mesečno porabi, le malo je takih, ki svoje izdatke in prilive redno spremljajo. A prav slednje, pravijo strokovnjaki, je zelo pomembno in nas lahko 'reši' marsikatere zagate. Živa Logar, koordinatorka programa Veriga dobrih ljudi, kjer družinam v stiskah nudijo celostno pomoč, opozarja na pomembnost in smisel vodenja mesečnih prihodkov in odhodkov. "Smernice, ki jih dajemo družinam, vključenim v program Veriga dobrih ljudi, so namenjene vsakemu izmed nas," pravi in dodaja, da je, če imamo neke navade usvojene, s tem lažje nadaljevati, tudi ko pride do stiske.
Družine, ki so vključene v Verigo dobrih ljudi, svoje finančno stanje spremljajo s pomočjo finančnega načrta, ki pa je dobra osnova za vse, ki želijo spremeniti svoje finančne navade in začeti spremljati svoje finančno stanje. V finančni načrt tako vpisujemo redne mesečne prihodke, kot so plača, otroški dodatek, štipendija, preživnina itd., torej vse prihodke, ki jih redno prejemamo vsak mesec. Vpisati je treba tudi izredne mesečne prihodke, ki jih prejmemo občasno, kot je npr. denar za rojstni dan, regres itd. Vsak mesec nato prihodke seštejemo in od njih odštejemo redne mesečne odhodke. Sem štejemo najemnino, stroške, povezane s stanovanjem, kot so elektrika, voda, komunala itd., pa tudi stroške šole ali vrtca in zavarovanj. To so redni mesečni odhodki, ki jih plačujemo vsak mesec. Ko dobimo razliko med mesečnimi prihodki in rednimi mesečnimi odhodki, nam ostane znesek, ki ga moramo razporediti za ostale stvari, torej ostale mesečne stroške. Sem spadajo hrana, gorivo, oblačila in obutev, kozmetika in čistila ter ostale stvari. Živa Logar poudarja, da je treba vse zneske zapisati do decimalnega števila natančno in naj ne zaokrožujemo ne navzgor in ne navzdol.
Sicer pa s spremljanjem finančnega stanja, predvsem odlivov, bolje spoznamo svoje potrošniške navade, ki jih je dobro vsake toliko časa podrobneje pregledati in morda tudi spremeniti. "Otrokove potrebe se zelo spreminjajo, ljudje pa se navadimo na neke nakupe in včasih kar avtomatično kupimo nekaj, čeprav se je v tem času potreba spremenila," pojasnjuje Logarjeva, zakaj je dobro spremljati svoje finance.
Kot še svetuje, je treba z denarjem, ki nam ostane, ko od prihodkov za tekoči mesec odštejemo redne mesečne odhodke, dobro gospodariti. Nekateri tudi zato spremljajo razne akcije trgovcev in nakupujejo na dneve, ko lahko uporabijo še dodatne popuste. Pomembno je, da imamo dejanski vpogled v to, koliko denarja smo porabili za npr. hrano, saj nas lahko znesek preseneti. "Jaz tukaj navadno vlečem paralelo s hujšanjem. Vsi govorimo, da zelo zdravo jemo, ampak od kod torej odvečni kilogrami? Ko pa naredimo prehranski načrt, vidimo, da uživamo preveč kalorično hrano ali pa prevelike obroke," pojasnjujejo Logarjeva, ki vse spodbuja tudi k bolj trajnostnemu načinu življenja. "Poglejte v omare. Internet je poln različnih receptov. Ko v iskalnik vpišeš eno živilo, najdeš številne recepte, kaj vse lahko skuhaš. Poskušajmo porabiti to, kar imamo v omarah, in kupimo le najbolj nujna osnovna živila." Vsekakor je izrednega pomena tudi to, da gremo v trgovino vedno z nakupovalnim lističem in se dosledno držimo seznama.
Sicer pa Logarjeva poudarja, da si je treba postaviti okvirje, ki se jih čim bolj držimo, saj se lahko ob kakršnih koli spremembah lažje prilagodimo. "In tukaj ne govorim le, ko pride do pomanjkanja, tudi obratno. Lahko dobimo večji priliv denarja in se preveč sprostimo in zelo hitro potrošimo denar neracionalno."
Smo pa odrasli zgled otrokom, zato je dobro, da potrošniških navad učimo že najmlajše. "Naj pomagajo. Naj vzamejo tri različne barve in na računu pobarvajo, kaj je hrana, kaj za higieno in kaj ostalo, ter nato izračunajo, koliko smo porabili za določeno stvar. Otrokom je to zabavno, pa še učite jih dobrih navad," pravi Logarjeva. Med dobre navade spada tudi, če vsak mesec poskušamo dati kakšen evro na stran. Denar lahko namreč kadar koli vzamemo, če ga potrebujemo, sicer pa ga pustimo in v enem letu se tudi nekaj nabere. "Ni veliko, ampak nekaj pa je," pravi.
Logarjeva na koncu še dodaja, da je izpolnjevanje finančnega načrta stresno le na začetku, nato pa nam samo koristi. Vsi, ki si želite spremeniti oziroma spremljati svoje finančno stanje, najdete v priponki finančni načrt, ki ga lahko uporabljate, lahko pa ga imate le za osnovo in si naredite svojega. In bodite dosledni, le disciplina vodi do rezultatov.
KOMENTARJI (115)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.