Veriga dobrih ljudi

Kako pa vi skrbite za svoje finance?

Ljubljana, 31. 10. 2022 18.49 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Nuša Stegnar
Komentarji
115

Pred nami so časi, ki si jih, po napovedih, nihče ne želi. Dražijo se hrana, energenti, storitve, življenje na splošno postaja vse dražje. Tudi zato je še toliko bolj pomembno, da vemo, kam gre naš denar. Da znamo z njim upravljati oziroma ga smotrno razporediti.

Velika večina ljudi ne spremlja svojih finančnih transakcij in sploh ne ve, kam in koliko denarja mesečno porabi, le malo je takih, ki svoje izdatke in prilive redno spremljajo. A prav slednje, pravijo strokovnjaki, je zelo pomembno in nas lahko 'reši' marsikatere zagate. Živa Logar, koordinatorka programa Veriga dobrih ljudi, kjer družinam v stiskah nudijo celostno pomoč, opozarja na pomembnost in smisel vodenja mesečnih prihodkov in odhodkov. "Smernice, ki jih dajemo družinam, vključenim v program Veriga dobrih ljudi, so namenjene vsakemu izmed nas," pravi in dodaja, da je, če imamo neke navade usvojene, s tem lažje nadaljevati, tudi ko pride do stiske. 

Družine, ki so vključene v Verigo dobrih ljudi, svoje finančno stanje spremljajo s pomočjo finančnega načrta, ki pa je dobra osnova za vse, ki želijo spremeniti svoje finančne navade in začeti spremljati svoje finančno stanje. V finančni načrt tako vpisujemo redne mesečne prihodke, kot so plača, otroški dodatek, štipendija, preživnina itd., torej vse prihodke, ki jih redno prejemamo vsak mesec. Vpisati je treba tudi izredne mesečne prihodke, ki jih prejmemo občasno, kot je npr. denar za rojstni dan, regres itd. Vsak mesec nato prihodke seštejemo in od njih odštejemo redne mesečne odhodke. Sem štejemo najemnino, stroške, povezane s stanovanjem, kot so elektrika, voda, komunala itd., pa tudi stroške šole ali vrtca in zavarovanj. To so redni mesečni odhodki, ki jih plačujemo vsak mesec. Ko dobimo razliko med mesečnimi prihodki in rednimi mesečnimi odhodki, nam ostane znesek, ki ga moramo razporediti za ostale stvari, torej ostale mesečne stroške. Sem spadajo hrana, gorivo, oblačila in obutev, kozmetika in čistila ter ostale stvari. Živa Logar poudarja, da je treba vse zneske zapisati do decimalnega števila natančno in naj ne zaokrožujemo ne navzgor in ne navzdol.

Finančni načrt
Finančni načrt FOTO: Aljoša Kravanja

Sicer pa s spremljanjem finančnega stanja, predvsem odlivov, bolje spoznamo svoje potrošniške navade, ki jih je dobro vsake toliko časa podrobneje pregledati in morda tudi spremeniti. "Otrokove potrebe se zelo spreminjajo, ljudje pa se navadimo na neke nakupe in včasih kar avtomatično kupimo nekaj, čeprav se je v tem času potreba spremenila," pojasnjuje Logarjeva, zakaj je dobro spremljati svoje finance.

Kot še svetuje, je treba z denarjem, ki nam ostane, ko od prihodkov za tekoči mesec odštejemo redne mesečne odhodke, dobro gospodariti. Nekateri tudi zato spremljajo razne akcije trgovcev in nakupujejo na dneve, ko lahko uporabijo še dodatne popuste. Pomembno je, da imamo dejanski vpogled v to, koliko denarja smo porabili za npr. hrano, saj nas lahko znesek preseneti. "Jaz tukaj navadno vlečem paralelo s hujšanjem. Vsi govorimo, da zelo zdravo jemo, ampak od kod torej odvečni kilogrami? Ko pa naredimo prehranski načrt, vidimo, da uživamo preveč kalorično hrano ali pa prevelike obroke," pojasnjujejo Logarjeva, ki vse spodbuja tudi k bolj trajnostnemu načinu življenja. "Poglejte v omare. Internet je poln različnih receptov. Ko v iskalnik vpišeš eno živilo, najdeš številne recepte, kaj vse lahko skuhaš. Poskušajmo porabiti to, kar imamo v omarah, in kupimo le najbolj nujna osnovna živila." Vsekakor je izrednega pomena tudi to, da gremo v trgovino vedno z nakupovalnim lističem in se dosledno držimo seznama.

Sicer pa Logarjeva poudarja, da si je treba postaviti okvirje, ki se jih čim bolj držimo, saj se lahko ob kakršnih koli spremembah lažje prilagodimo. "In tukaj ne govorim le, ko pride do pomanjkanja, tudi obratno. Lahko dobimo večji priliv denarja in se preveč sprostimo in zelo hitro potrošimo denar neracionalno."

Smo pa odrasli zgled otrokom, zato je dobro, da potrošniških navad učimo že najmlajše. "Naj pomagajo. Naj vzamejo tri različne barve in na računu pobarvajo, kaj je hrana, kaj za higieno in kaj ostalo, ter nato izračunajo, koliko smo porabili za določeno stvar. Otrokom je to zabavno, pa še učite jih dobrih navad," pravi Logarjeva. Med dobre navade spada tudi, če vsak mesec poskušamo dati kakšen evro na stran. Denar lahko namreč kadar koli vzamemo, če ga potrebujemo, sicer pa ga pustimo in v enem letu se tudi nekaj nabere. "Ni veliko, ampak nekaj pa je," pravi.

Logarjeva na koncu še dodaja, da je izpolnjevanje finančnega načrta stresno le na začetku, nato pa nam samo koristi. Vsi, ki si želite spremeniti oziroma spremljati svoje finančno stanje, najdete v priponki finančni načrt, ki ga lahko uporabljate, lahko pa ga imate le za osnovo in si naredite svojega. In bodite dosledni, le disciplina vodi do rezultatov.

Veriga dobrih ljudi
Finančni načrt VDL
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (115)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

cirenij
09. 11. 2022 11.34
+2
Z denarjem lahko upravljaš, če ga imaš! Drugače je. če ga še za sproti nimaš.
Bananistanec
01. 11. 2022 10.04
+1
Celoten sistem poganja potrošništvo in ne šparanje, to bi morali vedet predvsem finančni svetovalci in delodajalci, ki nekaj proizvajajo, kot bodoči kupec če hočem nekaj kupit moram kot prvo imeti s čim, ker bo drugače na polici nabiral prah razen če mi je življensko nujen
cirenij
01. 11. 2022 09.58
+1
Je pa nekaj. Če ne bo potrošnje, ne bo proizvodnje in zaposlitev. Začaran krog.
Lampsy8
01. 11. 2022 09.48
-1
Moram reči, da je tole kar dobro spisano. Tole lahko pomaga mnogim, vem, da se sliši vodenje financ grozno, vendar je to le temelj iz katerega vodi mnogo poti. Tisti, ki to še ne dela naj dela, sploh v teh težkih časih in velja pravilo ne zapravi več kot zaslužiš. To je zgolj eno pravilo izmed mnogih, vendar se mi zdi najbolj pomembno in tudi ga ni tako lahko doseči kot se sliši.
Ni corone
01. 11. 2022 09.39
+4
saj nam itak vlada vse pokrade tako da ne ostane nič
Ni corone
01. 11. 2022 09.38
+2
vse imam v davcni oazi tako da mi drzava nič ne more
kr en 123
01. 11. 2022 09.31
+4
Če bi finančni svetovalci znali z denarjem, nebi potrebovali službe, v kateri svetujejo, ampak bi se ukvarjali z lastnimi naložbami...
Septična jama vseh jam
01. 11. 2022 09.23
+1
zokiinvest d.d.
devlon
01. 11. 2022 09.16
+1
Katastrofalno
Luka40
01. 11. 2022 08.21
+7
Preprosto. Plačam osnovne račune in skrbi kam s financami ni več 🤷‍♂️
Optimisty
31. 10. 2022 21.29
+5
ni denarja ni skrbi, preprosto
Belibog
31. 10. 2022 21.26
+4
Zamenjati slabo vlado.
fljfo
31. 10. 2022 21.16
-1
Čimprej vse zapravit pred napovedano nacionalizacijo...
Defragment
31. 10. 2022 21.15
+10
V družinskem proračunu je najdražj informatika. Računi za internet in mobilne storitve so v primerjavi s komunalo in elektriko relativno visoki.
tutp
31. 10. 2022 21.13
+8
FINANCE...v jaršah na cesti več ni revnega avta. Resno. Vidim.....mercedesi, bmw, Q8, Bentley continental GT (servisa v deželi ni), ferrari nov model nekdo ima. PAZITE TOLE ZDAJ...nekdo iz domžal vozi bel Rolls royce phantom. Hallooo. V Sloveniji se to vozilo ne da registrirati. To vozi 50 cent....G UNIT. Pol pa vidim žalostne Slovence na busu, gledajo.v tla. Žalujejo. Ni denar. Vidim gold store....S 63 AMG Coupe. 👍👍....no nisem pa še videl moje ime....S 65 AMG Coupe. Cena...400.000 eur. 🙂🙂
Delavec_Slo
31. 10. 2022 21.12
+14
Ne skrbimo, saj država poskrbi da nam vse vzame, tak da ni problema
Potouceni kramoh
31. 10. 2022 21.09
+10
Drugi lopovi skrbijo za moje finance,vsako leto mi odzrejo uradno ene 15 procentov glavnice v obliki inflacije.
tutp
31. 10. 2022 21.06
+6
FINANCE....ta hip rezultati superenalotto. Tole več ni normalno. Od leta 2009 tole igram. Gledal prispevek o Mariborčanu, ki je dvakrat zadel sedmico in mu dekle želelo vzeti pol denarja. Fant a si ti normalen??? Prva stvar....tiho bodi. Ne povej nikomur. Smej se za resno faco im molči !!!!!!!!!!!!!!! Še za kurjavi nima ubošček. Groza.
BildiTheEmperor
31. 10. 2022 21.05
+7
Pri Zuckerbergu, Buffetu, Bill Gatesu nisem nikjer videl dragega nakita. Še avtomobile vozijo večinoma nenavadno skromne. Resnično uspešnim se ni treba na videz delat premožne.
BildiTheEmperor
31. 10. 2022 21.06
+4
Še oblačijo se tako da bi večino naših blokarjev bilo sram.
Dadas
31. 10. 2022 20.58
+7
S tem, da šparaš na kvadrat ne boš nikoli dobro živel. Vse misli in sile je treba izkoristiti samo za povečanje prihodkov.
BildiTheEmperor
31. 10. 2022 21.04
+9
Da trošiš ko nimaš pa še manj. Delat se premožnega s trošenjem je najkrajša pot do bankrota