Veriga dobrih ljudi

Je osnovna šola zares brezplačna?

Ljubljana, 08. 03. 2023 12.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Osnovna šola bi morala biti brezplačna, menijo na ZPM Ljubljana Moste-Polje, zato so na pristojno ministrstvo naslovili poziv k sprejetju ustreznih zakonskih sprememb. Na ministrstvu pojasnjujejo, da je spremembe, ki so predmet urejanja v zadevnih zakonih, treba vpeljevati postopoma, ob tehtnem premisleku in načrtovano, hkrati pa poudarjajo, da imamo na področju izobraževanja v Sloveniji že sedaj vzpostavljene številne sistemske ukrepe, ki pomagajo vsem učencem zagotavljati enake pogoje, ne glede na njihov socialno ekonomski položaj ali druge osebne okoliščine.

ZPM Ljubljana Moste-Polje je na ministrstvo za vzgojo in izobraževanje poslala poziv k brezplačni osnovni šoli. Kot so pojasnili v pozivu, že več kot 60 let delajo z otroki, mladostniki in družinami ter z različnimi programi in projekti skrbijo za zdrav razvoj otrok in mladostnikov, nudijo pomoč mladim in družinam, ki se znajdejo v primežu revščine, ob tem pa že desetletje nudijo tudi brezplačno pravno pomoč družinam, ki se borijo s preprekami sistema.  

In prav v sklopu brezplačne pravne pomoči na področju uveljavljanja pravic iz javnih sredstev in stanovanjske problematike ob dnevnem stiku z ljudmi zaznavajo področja, kjer so sistemske spremembe nujne. "Eno izmed pomembnih področij je vsekakor šolski sistem, zato se nam zdi pomembno na to opozoriti. V 57. členu Ustave je zapisana pravica do brezplačnega osnovnošolskega izobraževanja, žal pa naše dolgoletne izkušnje na področju humanitarnega dela z otroki in družinami kažejo, da se ta pravica ne uresničuje v celoti," so zapisali. 

Šola
Šola FOTO: Shutterstock

Kot so opozorili, morajo starši šoloobveznih otrok plačevati stroške šolske prehrane, stroške delovnih zvezkov in šolskih potrebščin, obveznih izbirnih vsebin, kot so izleti, ekskurzije, predstave in podobno. Vse večji strošek pa postajajo tudi valete ob zaključku osnovne šole.

V ZPM Ljubljana Moste-Polje so prepričani, da se delovanje in programi osnovnih šol ne bi smeli financirati iz prispevkov staršev in učencev. Po njihovem mnenju bi morale osnovne šole imeti možnost določiti prispevek za materialne stroške zgolj tistih dejavnosti, ki sodijo v neobvezni izbirni del izobraževanja. "Šola v naravi je glede na Zakon o osnovni šoli del obveznega programa in bi jo moral v celoti kriti državni proračun," izpostavljajo.

"Financiranje šolskega programa ureja Zakon o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (ZOFVI). V 78. členu določa, da se vzgoja in izobraževanje med drugim financirata tudi iz prispevkov učencev. Sprememba tega člena bi ukinila zakonsko podlago, po kateri osnovne šole izvajajo programe, aktivnosti in določajo obveznost nakupa učnega materiala, ki se naj financirajo iz prispevkov učencev oziroma staršev," so dodali na ZPM Ljubljana Moste-Polje in s pismom pozvali k sprejetju ustreznih zakonskih sprememb in uresničevanju zaveze, ki je bila zapisana ob nastopu mandata v koalicijskem sporazumu, da morajo javna in brezplačna vzgoja ter izobraževanje ostati temelj solidarne družbe.

Ministrstvo: Poziv bomo preučili

Na pristojnem ministrstvu so prejem pisma potrdili in dodali, da ga bodo preučili. So pa pojasnili, da imamo na področju izobraževanja v Sloveniji že sedaj vzpostavljene številne sistemske ukrepe, ki pomagajo vsem učencem zagotavljati enake pogoje, ne glede na njihov socialno ekonomski položaj ali druge osebne okoliščine.

"Med te ukrepe lahko med drugim uvrščamo brezplačno izposojo učbenikov, subvencionirano šolsko prehrano, razširjen program, sofinanciranje šole v naravi, prilagojeno izobraževanje za otroke s posebnimi potrebami in podobno. Široko razvejana mreža osnovnih šol pa otrokom zagotavlja, da hodijo v šolo čim bližje svojemu domu," so poudarili na ministrstvu.

Učbeniki
Učbeniki FOTO: Kanal A

Izpostavili so, da imajo vse osnovne šole učbeniški sklad, iz katerega si vsi učenci lahko brezplačno izposodijo učbenike, prav tako pa so delovni zvezki za otroke od prvega do tretjega razreda osnovne šole brezplačni. "Poleg tega so v zadnjem desetletju iz tiskanih učnih gradiv začela nastajati elektronska učna gradiva, ki so bodisi zaslonska kopija tiskanih gradiv bodisi so obogatena z avdio in video objekti ter interaktivnimi vsebinami," so dejali.

Po njihovem mnenju posebno področje predstavljajo nizkonakladna učna gradiva in prilagajanje učnih gradiv za obe narodnostni skupnosti in učence s posebnimi potrebami (slepi in slabovidni otroci oziroma otroci z okvaro vidne funkcije, gluhi in naglušni otroci, otroci z govorno-jezikovnimi motnjami ...).

Glede izvedbe in organizacije šolske prehrane tako za učence osnovne šole kot tudi za dijake srednjih šol pa so sporočili, da je urejena v Zakonu o šolski prehrani. Šola je namreč dolžna vsem učencem in dijakom v okviru dejavnosti javne službe obvezno zagotoviti malico, so poudarili in dodali, da lahko šola kot dodatno ponudbo ponudi tudi zajtrk, kosilo in popoldansko malico. Čeprav je šolska prehrana za učence in dijake oziroma njihove starše plačljiva, pa trenutna zakonska ureditev dopušča, da se kosilo subvencionira, kar pomeni, da se delno financira iz proračuna, in sicer za tiste učence, ki prihajajo iz socialno manj spodbudnega okolja, kriteriji upravičenosti do subvencije pa so določeni v zakonu, ki ureja uveljavljanje pravic iz javnih sredstev.

Na koncu so na ministrstvu dodali še, da načeloma podpirajo namene predlagatelja v zvezi z zagotovitvijo brezplačne prehrane za učence, saj je nenazadnje urejanje tega vprašanja tudi del vsebin koalicijske pogodbe. A so poudarili, da je spremembe, ki so predmet urejanja v zadevnih zakonih, treba vpeljevati postopoma, ob tehtnem premisleku in načrtovano ter ob hkratnem zavedanju, da predlagan poseg v sistem organizirane šolske prehrane pomeni tudi poseg v kadrovske, prostorske in organizacijske zmožnosti ter opremljenost posameznih šol, v higienski režim z dietami ter v zahteve na področju javnega naročanja in zagotavljanja obveznih deležev lokalno in ekološko pridelanih živil.

Veriga dobrih ljudi
Veriga dobrih ljudi FOTO: POP TV
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (49)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

LaFemme
09. 03. 2023 09.47
Če bojo uvedli, da je osnovna šola komplet brezplačna (tudi malica, učbeniki itd.), potem naj za srednje šole in fakultete uvedejo šolnino. Ker državljani res več ne moemo plačato vsega kar je brezplacno.
Ramzess
08. 03. 2023 18.21
Šola je, sredstva zanjo pa ne, ter dodatne dejavnosti v šoli.
Bananistanec
08. 03. 2023 17.11
V bistvu je brezplačna ampak za koga je razlika
Cryptofag
08. 03. 2023 17.01
+2
Ce si Nande je
Dolar Kramp
08. 03. 2023 16.39
+2
Nikoli ni bla. Plačujejo se pa zadeve za brez veze. Kvazi učbeniki, en kup pribora, papir, plastrin. Vse zgrešeno. Nujna je reforna vsega šolstva.
Ejga-Tega
08. 03. 2023 16.31
+3
Ravno danes prejel račun, zaračunavajo nam, pazi to, obrabnino garderobne omarice 1€/mesec
User1094863
08. 03. 2023 16.17
+0
pravilno je da se spremeni šolski sistem, saj sedanji ne ustreza ničemur!! učitelji niso spoštovani, učenci vse bolj agresivni, zato je čas da se šolstvo spremeni in da je obveznih samo prvih pet razredov, ostalo pa je na razpolago na način da spoštuješ pravila ali ali pa v šoli nisi dobrodošel!! starši imajo potem možnost izobraževanja otrok od doma, ali pa da vzgojijo otroke tako da bodo primerni za kolektivno izobraževanje!!
User1094863
08. 03. 2023 16.18
+1
da šola zopet postane tudi vzgojna institucija ne zgolj izobraževalna!!
mackon08
08. 03. 2023 16.47
-1
Marjan ne bluzi otroke morajo starši vzgojit tako, da hodijo lepo vzgojeni v šolo.
User1094863
08. 03. 2023 18.05
+1
ja po navadi so vzgojeni tako kakor so vzgojeni starši......oziroma če ni tako kot starši želijo so pa grožnje z odvetniki in tožbami....
User1563571
08. 03. 2023 16.08
-2
Dosti stvari je že brezplačnih, glede na to, da je šolanje obvezno, težko bo najbrž doseči, da bo vse brezplačno.
Hitri Zigi 78
08. 03. 2023 16.04
+6
Hahaha ne me smejat. Mi vsak mesec dobimo položni za vsaj 120 €
ježevka123
08. 03. 2023 15.42
+20
Ja za tujce je brezplačna. Za otroke delavnih Slovencev pa ni. Plačamo vse.
nataad
08. 03. 2023 16.32
Mogoče treba ukrepat, a ne? Mogoče mal ven stopit, da se zbere mal več od 50 ljudi. Tole jamranje s kavča, ne bo nič od tega. Če pol Slovenije se strinja, da tujci prezplačno, na ceste. Ni treba se bati, be boste zaprte, ni to rusija.
Delavec_Slo
08. 03. 2023 15.06
+5
Ja brezplačna za mesca un ostale, ki otroke vidijo le iz avta!
lepdanvsakdan
08. 03. 2023 14.54
+7
jaz ne grem v šolo, ne ne grem v šolo, jaz bom kar počitnice imel, ker me socialni transfer je prevzel :)
maršal Broz
08. 03. 2023 14.49
-4
V socializmu je bilo pa dejansko brezplačno.
Abica
08. 03. 2023 15.15
+2
Nightrider
08. 03. 2023 16.31
Victoria13
08. 03. 2023 14.49
+15
Zakaj bi nekdo sploh delal, če se pa od socialni transferjev tako lepo pri nas živi?
Victoria13
08. 03. 2023 14.47
+9
Socialna država nas bo na koncu uničila...
periot22
08. 03. 2023 14.44
+17
Tisti ki se jim delat ne ljubi imajo vse zastonj v Sloveniji od rut naprej!
Victoria13
08. 03. 2023 14.43
+9
Vse kar je brezplačno za določene skupine, plačamo vsi državljani, ki prispevamo v proračun preko davkov...eni dobijo več pa manj prispevajo, drugi več prispevajo pa manj dobijo!
jank
08. 03. 2023 14.16
+5
Brezplačno šolanje pomeni nove nemajhne stroške za proračun. Torej bo potrebno povečati davke. Desnica pa bi jih kar nižala, po drugi strani kar naprej predlaga vse večje odhodke iz proračuna, npr. 20 % dvig pokojnin.
zdravilozavse
08. 03. 2023 14.07
+7
Enoten šolski sistem se načrtno uničuje sistem pa tudi brezplačno šolanje.Vsak učitelj je avtonomen,še bolj pa šola in že tukaj se ruši brezplačno šolanje,da naprej niti ne govorimo.Vcasih smo imeli v Sloveniji enotne učbenike za celo osnovno šolo,ravno tako delovne zvezke.Potem so šli v zrak založniki in od takrat dalje ima vsak učitelj lahko učbenike in delovne zvezke po izbiri.Prvič se tukaj dela razlika med šolami in razlika v ceni učbeniškega gradiva med eno in drugo šolo kar se potem nadaljuje tudi v srednjih šolah in naprej in tako pridemo do šol z večjim in manjšim učnim uspehom.V 10.osnovnih šolah dobimo 10 različnih spiskov učnega gradiva,kar je nesprejemljivo za tako majhno državo,če imamo enoten izobraževalni sistem.Spremljevalne dejavnosti pa,če so obvezne naj jih v celoti financira država,sicer naj jih ukine in tako ne bo prihajalo do razlik med učenci.Ampak povem vam,da se s temi stvarmi se nihče ne želi in se ne bo ukvarjal,ker bo naletel na močan odpor ali s strani učiteljev,šol,založb alis strani staršev,zato bodo stvari ostale takšne kot so z tisoč in enim izgovorom tako vlade kot ministrstva.
Geres
08. 03. 2023 14.02
+15
Nič ni brezplačno, vparašnje je samo, kdo plača. In nekateri starši pričakujejo, da jim otroke v celoti živijo drugi. Familija, kjer dela samo mož / oče, pa še ta uradno za minimalca, žena je doma, pa min 4 otroke. Neprofitno stanovanje, zastonj vrtec, otroški dodatki v višini minimalne plače, zastonj zdravstvo (za njih), ženi plačujemo 10 let pokojninsko zavarovanje, kota d abi delala, zastonj malica in kosilo v šolah. V tej državi je bedak tisti, ki dela. Tako mož in žena delata in komaj priletita do vrtca v 9ih urah, plačujeta ga mastno, kredit za stanovanje za 20+ let. Kdo je nor, se ve.
periot22
08. 03. 2023 14.43
+6