Veriga dobrih ljudi

'Verjamem, da lahko tudi najtrši kamen zmehčamo'

Ljubljana, 24. 06. 2021 08.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Nuša Stegnar
Komentarji
3

V času epidemije so se pokazale vse pomanjkljivosti nacionalnega programa skrbi za duševno zdravje, predvsem otrok, zato je še toliko pomembneje, da obstajajo nevladne organizacije, ki skupaj s prostovoljci pomagajo na tem področju. Delavnice Dobro sem potekajo po vsej državi, vodijo pa jih usposobljeni prostovoljci. Snovalci programa si želijo, da bi delavnice našle pot tudi v vse šole in lokalne skupnosti.

Program Dobro sem poteka v okviru ZPM Ljubljana Moste-Polje že šesto leto, namenjen pa je ozaveščanju in izobraževanju posameznikov iz ranljivih skupin, da lažje vplivajo na svoje duševno zdravje in dobro počutje, ju krepijo in varujejo. "Želimo, da pridobijo neke kompetence, kako se soočati z izzivi, ki nam jih na poti prinese življenje," je pojasnila Neža Janež, trenerka programa Dobro sem.

Delavnice so sicer namenjene odraslim in otrokom od šestega do 12 leta starosti, zajemajo pa različna področja in skrb za duševno zdravje. Trenerji prostovoljci oblikujejo pogovorne skupine, v okviru katerih obravnavajo različne teme – denimo kako komunicirati in kako spoznavati samega sebe, velik poudarek pa dajejo tudi čustvom. 

Na ZPM Ljubljana Moste-Polje so za delavnice pripravili priročnike, ki jih dobijo trenerji, in delovne zvezke z vajami, ki jih prejmejo udeleženci. "Na podlagi tega imamo začrtano, kaj se na posamezni delavnici dela. Je pa priročnik v osnovi narejen za to, da podpira neko razmišljanje o reševanju lastnih duševnih stisk," je razložila Janeževa. Kot je dodala, imajo odrasli 12 delavnic; vsaka traja dve uri, načeloma pa se izvajajo enkrat na teden. Za otroke je predvidenih deset delavnic po eno uro, teme, ki jih obravnavajo, pa so podobne, le da so prilagojene njihovi razvojni stopnji. "Priročnik in vaje predelamo tudi na usposabljanju, da trenerji, ki bodo izvajali delavnice, dobijo neko uporabniško izkušnjo. Naredijo namreč vse vaje, ki jih potem obravnavajo z udeleženci."

Podporna skupina
Podporna skupina FOTO: Dreamstime

Kdo je lahko trener?

Janeževa pravi, da se v program Dobro sem prijavijo osebe, ki želijo postati trenerji in za katere nato izvedejo usposabljanje. Trenerji nato sami izvajajo promocijo delavnic v svojih lokalnih okoljih, da se lahko ljudje iz njihovega okolja prijavijo na delavnice in jih obiskujejo. "Pomembno je, da imamo trenerje iz vse Slovenije, da lahko res ponudimo delavnice povsod in nismo skoncentrirani le na osrednjo Slovenijo, ampak zajamemo tudi odročnejše kraje," je pojasnila. Delavnice so tako vsaj enkrat izvedli že v vseh statističnih regijah razen v Zasavju. 

Sicer pa se za trenerje usposablja tudi veliko zaposlenih v CSD, vrtcih, šolah in tudi varstveno-delovnih centrih. Delavnice izvajajo v okviru službe, je pa tudi veliko takih, ki to počnejo v svojem prostem času. A ni vsak primeren za trenerja, je opozorila Janeževa, saj se mora človek zanimati za to področje. Na ZPM Ljubljana Moste-Polje namreč sprejemajo prijave, ki jih nato pregledajo. Kandidati morajo napisati tudi motivacijsko pismo, v katerem se na kratko predstavijo ter opišejo svoje izkušnje. Na podlagi pisma komisija oceni, kdo bi bil primeren kandidat in kdo ne. "Je pa odvisno tudi od tega, koliko prostih mest imamo, saj se vedno prijavi več oseb, kot je prostih mest," je povedala Janeževa. Zato dajo poudarek tudi delovnim izkušnjam z omenjenega področja oziroma strokovni usposobljenosti kandidatov, saj je zelo pomembno, da je delo trenerjev kakovostno.

Trenerjem na usposabljanju tudi jasno povedo, da namen delavnic ni svetovanje ali terapija, saj za to niso usposobljeni, pa tudi vaje in priročnik niso namenjeni za to. Sicer pa trenerjem podporo in pomoč vedno nudijo usposobljeni delavci ZPM Ljubljana Moste-Polje, ki jim pomagajo ali svetujejo, če nastane kakšna težava, ki je sami ne zmorejo rešiti.

Otroci
Otroci FOTO: Shutterstock

Delavnice Dobro sem

Ko je trener usposobljen, lahko v svojem lokalnem okolju začne izvajati delavnice, ki se jih lahko udeleži od šest do deset udeležencev. "To je ravno dovolj velika skupina, da se lahko vzpostavi dobra skupinska dinamika, vseeno pa se lahko vzdržuje zaupnost, ki je v skupinah zelo pomembna. Udeleženci morajo namreč imeti občutek, da lahko zaupajo ostalim v skupini, da se lahko odprejo in da jih ni strah, da se bo to, kar govorijo na delavnici, govorilo okoli," je pojasnila Janeževa.

Letos je sicer izvajanje delavnic omejila epidemija covida-19, tako da so se nekatere, predvsem za odrasle, začele izvajati šele maja. Zaradi epidemiološke slike in ukrepov delavnic ni bilo mogoče izvajati v šolah, zato so se na ZPM Ljubljana Moste-Polje odločili, da program prilagodijo, tako da bodo delavnice otrokom ponudili takoj, ko bo to mogoče, torej na počitnicah. Ker se zavedajo, kakšne posledice je na ljudeh, predvsem otrocih, pustila epidemija, si še intenzivneje prizadevajo, da bi prihodnje šolsko leto na čim več šolah, za zdaj le v Ljubljani, delavnice vključili v šolski načrt.

Da so delavnice Dobro sem za otroke – sploh v teh težkih, pokoronskih časih – zelo pomembne, je pojasnila tudi učiteljica prvega razreda na OŠ Nove Fužine v Ljubljani, Mojca Pintarič. Epidemija je bila tako dobra iztočnica za pogovor, ko so se otroci vrnili v šolo, je povedala in dodala, da so na delavnicah otroci povedali stvari, ki jih sicer ne bi – tudi to, da so se v času šolanja doma starši kregali. "Pomembno je, da damo otrokom sporočilo, da ni nič hudega, če se kdo skrega. Važno je, da se potem pogovorimo, umirimo in zadevo rešimo. Vedeti morajo, da prepir ne reši situacije," je pojasnila.

Sicer pa so otroci delavnice dobro sprejeli, intenzivno sodelovali, dobivali nove ideje in se bolje počutili. "Nazadnje smo govorili o čustvih. Tako jeza, žalost in bes kot veselje in sreča vsa čustva so normalna, le na pravilen način jih je treba pokazati," je povedala.  

Na OŠ Nove Fužine delavnice izvaja trenerka Emina Jurič. Preden je postala trenerka, pa je bila tudi sama udeleženka delavnic. "Kot udeleženka delavnic Dobro sem za odrasle sem začela izvajati vaje, in ko sem se poglobila, sem našla veliko odgovorov zase. In rekla sem, da bom nekega dne tudi sama trenerka. Tako sem začela hoditi še na druge delavnice, zelo sem se posvetila osebni rasti," je pojasnila in dodala, da je kot mama dveh hčerk in s težkimi življenjskimi preizkušnjami za seboj vedela, da se bosta, če se bo sama počutila dobro, dobro počutili tudi njeni hčerki. 

Vsako dodatno znanje nam le koristi. Menim, da bi morala vsaka šola vsem učiteljem omogočiti, da se izobrazijo na tem področju.  Emina Jurič, trenerka programa Dobro sem

Na ZPM Ljubljana Moste-Polje je imela veliko podpore, tudi pri uresničevanju želje, da postane trenerka programa Dobro sem. Ker je po izobrazbi pomočnica vzgojiteljice, je poleg trenerke delavnic Dobro sem za odrasle decembra lani postala tudi trenerka delavnic Dobro sem za otroke. Nato pa je dobila službo na OŠ Nove Fužine kot spremljevalka učenca s čustveno-vedenjsko motnjo, tako da je lahko svoje znanje še dodatno uporabila pri delu s svojim varovancem in ostalimi otroki v razredu.

"Vsak teden izvedem v razredu kakšno delavnico, na kateri odpremo in premeljemo marsikatero stisko otrok. Otroci imajo namreč veliko čustvenih stisk, saj ne vedo, kako s čustvi ravnati. Zato je pomembno, da odrasli to zaznamo in jih v tem ne pustimo samih," je povedala in dodala, da moramo otrokom dati možnost govoriti o svojih občutkih.

Emina je polna idej in želja; tako že razmišlja, kako bi septembra izvedla delavnice tudi v drugih razredih. Letos je že izvedla delavnice za dekleta od sedmega do devetega razreda, a so potekale po spletu, zato ni bilo čutiti tiste pristnosti in sproščenosti, dekleta pa se niso odprla, kot bi se lahko. "Delavnice morajo potekati v živo, da otroci začutijo našo energijo, in verjamem, da lahko zmehčamo tudi najtrši kamen," je prepričana Juričeva.

Kot je povedala že učiteljica Mojca, so v šoli program Dobro sem za otroke dobro sprejeli. Emino tako vabijo v različne razrede, navdušila pa je tudi učitelje – nekateri se tako že zanimajo, da bi tudi sami naredili tečaj za trenerja. Učiteljica Mojca pa je še dodala, da bi delavnice Dobro sem morali izvajati na vseh šolah, saj je za otroke pomembno, da se že od malega učijo izražati svoja čustva ter da se znajo sprejeti take, kot so, in to nadgrajujejo –pa tudi svoje duševno zdravje.

Veriga dobrih ljudi
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

sverc-komerc
24. 06. 2021 09.23
+2
delate reklamo onin da otroke slikate na mavrični zastavi?
sverc-komerc
24. 06. 2021 09.12
+1
lepa reklama za lgbt. slikate otroke na mavrični zastavi. bolano
KOdOvce
24. 06. 2021 08.28
-1
Ma ni nam treba nevladnih organizacij, otroke, ki je jih je prizadela epidemija samo poslat na sds štab, tam jim znajo pomagat. Vlada dela dobro!