Veriga dobrih ljudi

Ali vaši otroci že pišejo pisma Božičku in Dedku Mrazu?

Ljubljana, 25. 11. 2018 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Sara Volčič
Komentarji
5

Bližajo se novoletni prazniki. Čas, ki ga zlasti otroci nestrpno pričakujejo, saj si poleg težko pričakovanih snežink obetajo tudi lepa darila. Otroci že veselo premišljujejo, kaj bodo pisali bodisi Božičku bodisi Dedku Mrazu – praviloma pa pišejo kar obema, ne glede na družinsko tradicijo.

Potovanje pisma za dedka Mraza - 2

A to je tudi čas, ki marsikaterega starša spravi v veliko stisko, tesnobo, bolečino. Gre za družine, ki nimajo niti za nujne življenjske potrebščine, kaj šele za otroška darila.

Vsi se strinjamo, da je lahko praznik lep in topel tudi brez daril. A otroci so otroci – in otroci imajo radi darila, igrače, presenečenja.

In otrok, ki darila ne dobi, pa v šoli sliši, kako zelo bogata in razkošna darila so dobili drugi otroci, pomisli, da sam ni dovolj dober. Da je sam manj vreden. Tudi otroci, ki razumejo, da starši pač denarja za darila nimajo. Počutijo se, da so manj vredni, da so drugi otroci boljši od njih.  

Pred časom sem brala knjigo zdaj pokojnega Bogdana Žorža Razvajenost, rak sodobne vzgoje. Bolj kot opisi otrok, ki so imeli vse in ničesar niso znali ceniti, za vse jim je bilo vseeno, me je presunil pojem – socialna razvajenost, s katerim sem se prvič srečala. Gre za to, da revni starši, ki živijo v pomanjkanju, lahko vzgojijo "revne" otroke, ki bodo prav tako živeli v pomanjkanju. Podobno kot se kakšni drugi družinski vzorci prenašajo iz roda v rod. Skratka, otroci, rojeni v revnih družinah, ki živijo v pomanjkanju, lahko rastejo z manj volje do spremembe, rastejo v prepričanju, da jim družba mora pomagati,  da sami nimajo dobrega življenjskega izhodišča in da je zanje že vse odločeno – torej, nima se smisla truditi. Nimajo namreč  strategij izstopiti iz vzorca revščine, apatije, nemoči. In tako ta vzorec prenašajo naprej, iz roda v rod.   

Otroci pišejo Božičku in Dedku Mrazu, številni starši pa zaradi njihovih želja doživljajo tesnobo.
Otroci pišejo Božičku in Dedku Mrazu, številni starši pa zaradi njihovih želja doživljajo tesnobo. FOTO: Miro Majcen

Prava in dolgoročno uspešna pomoč družinam torej ne more biti le s plačilom položnic, s paketom hrane in vključitvijo v programe, ki otroke peljejo na počitnice – četudi je res, da je to treba narediti najprej. A zatem je družinam treba pomagati, da izstopijo iz svojega načina reševanja stisk, finančnih težav. Potrebno jih je naučiti novih vzorcev – predvsem novega načina razmišljanja – kajti misel nas vodi v dejanje, dejanja pa so tista, ki nas lahko vodijo v spremembe.

V Akciji Veriga dobrih ljudi počnemo prav to. Družinam pomagamo iz najhujše stiske, otroke vključimo v program Botrstvo, a nazadnje, pa ne zato manj pomembno – družinam se omogoči tudi psihosocialna pomoč, ki bo vsakega člana družine oziroma tiste, ki to potrebujejo, opolnomočila, da bo na svet začel gledati z odprtimi očmi, očmi, ki bodo iskale in naposled tudi našle nove priložnosti, za nov začetek ali več novih začetkov, če prvi ne bo dovolj, če prvi ne bo uspešen.

Kdor je bil kdaj v finančni stiski,  razume, kaj doživlja nekdo, ki nima denarja. Od občutka nemoči, sramuje se, prav tako pa si očita, da ni dovolj dober, sposoben, da bi znal poskrbeti za sebe in sebi ljube osebe. A tudi tisti, ki tega niste doživeli - razumeti morate, da je revščina lahko tudi vaš jutri. Zgodi se lahko  čez noč, če denimo ognjeni zublji vzamejo vse, kar ste si v več desetletjih ustvarili. Ali pa če ste posel sklenili z napačno osebo. Ali če ste bili preveč naivni in ste zaupali napačnim ljudem.

Z majhno gesto lahko naredite veliko. Če na obrazcu dohodnine tistih 0,5 odstotkov namenite Verigi dobrih ljudi. In na ta način skrbite, da se veriga ne pretrga. In, če imamo možnost, poklonimo tudi finančna sredstva ... nekaj evrov, ki jih praviloma zapravimo vsak dan za ne ravno nujne drobnarije. A teh nekaj evrov lahko spremeni potek življenja nekoga, ki danes nima niti za kruh in pred sabo ne vidi prihodnosti. 

V kolikor želite dodatne informacije glede materialne oblike pomoči ali donacij, pišite na elektronski naslov info@dobri-ljudje.si ali pokličite 08 205 70 16. Več informacij o projektu najdete na www.dobri-ljudje.si.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
Veriga dobrih ljudi
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User416781
07. 12. 2018 21.18
+4
Ne, ampak so pisali Miklavžu. S tem ruskim dedkom Mrazom pa bi že lahko nehali utrujati...božiček pa obstaja samo v reklamah Coca Cole.
periot22
07. 12. 2018 20.00
+8
Sram vas naj bo da brišete resnico! Darila niso nič to je samo novodobno potrošništvo! Druge stvari štejejo ki se jih ne da kupiti!!!!!
Homofobb
07. 12. 2018 19.28
-3
Bozicek ali ne,moj ima budget 300E na mesec za igrace.
Haralmaan
07. 12. 2018 20.56
-1
User416781
07. 12. 2018 21.20
+2
Super. A imate doma skladišče igrač? Koliko časa mu je zanimiva nova igrača? Totalni idiotizem.