kandidatke za članstvo izpolnjujejo vojaške kriterije. Slovenija je na pravi poti, njena prednost pred nekaterimi drugimi kandidatkami pa je v tem, da obrambni sistem gradi na novo in se ne srečuje z problematiko krčenja obrambnih sil. Pomembno je le, da pri obrambnem načrtovanju ostanete realni, je slovenski strani še svetoval admiral Venturoni, kot so sporočili z obrambnega ministrstva.
Po sprejemu z vojaškimi častmi v vojašnici Šentvid, kjer ga je sprejel gostitelj, načelnik generalštaba Slovenske vojske, generalpodpolkovnik Iztok Podbregar, je Venturonija sprejel obrambni minister Janez Janša. Ta je admiralu predstavil aktivnosti Slovenije pri vključevanju v zvezo NATO s poudarkom na uresničevanju akcijskega načrta za članstvo (MAP) v zvezi NATO, ki ga je Slovenija na sedežu te organizacije v Bruslju podrobneje predstavila prav danes.
Minister Janša je gostu povedal, da pomeni MAP uresničevanje splošnega dolgoročnega programa razvoja in opremljanja Slovenske vojske, ki ga je državni zbor sprejel pomladi letos. Ob tem je izpostavil odločenost Slovenije, da do leta 2010 za obrambne izdatke nameni 2,3 odstotka bruto družbenega proizvoda. Minister Janša je še povedal, da pripadniki Slovenske vojske sodelujejo v mirovnih operacijah po svetu, kjer se praktično seznanjajo z zavezniškimi postopki vodenja in poveljevanja. Ob tem je admiral Venturoni pohvalil slovenski prispevek v mirovnih operacijah, zlasti v Bosni in Hercegovini, kje Slovenija sodeluje z vodom vojaške policije, in na Kosovu, so sporočili z obrambnega ministrstva.
Venturoni si je danes ogledal tudi Center vojaških šol in Jezikovni center Partnerstva za mir v Šentvidu. V petek bodo na generalštabu SV uradni pogovori med obema delegacijama, po pogovorih pa bosta admirala Venturonija ločeno sprejela še predsednik republike Milan Kučan in zunanji minister Lojze Peterle.
Admiral Venturoni je po generalu Klausu Naumannu drugi predsednik vojaškega odbora zveze NATO, ki je obiskal Slovenijo.