Da nekateri bogataši svoje premoženje parkirajo v tako imenovanih davčnih oazah, ni nikakršna novica. Ko pa v medije prvič pricurljajo imena ljudi, ki se poskušajo izogniti dajatvam v državi, kjer dejansko živijo, pa postane zadeva bolj zanimiva. Imena okoli 130.000 takšnih "ubežnikov" oziroma vlagateljev v desetih davčnih oazah je izbrskal Mednarodni konzorcij preiskovalnih novinarjev s sedežem v Washingtonu in jih posredoval več časnikom, ki so jih objavili včeraj in danes.
Na seznamu, ki ga časniki postopno objavljajo, so med drugimi visoki politiki, diplomati in poslovneži iz različnih držav, oligarhi in trgovci z orožjem, denar pa so v davčno prijazne države naložile tudi manjše ribe, kot so na primer ameriški zobozdravniki in pripadniki grškega (izumirajočega) srednjega razreda, piše britanski Guardian. Gre za 2,5 milijona podatkov, od tega več kot dva milijona elektronskih sporočil. Dokumenti izvirajo od dveh družb, ki sta specializirani za ustanavljanje t. i. offshore podjetij. Del teh podjetij naj bi bil brez dvoma ustanovljen z namenom, da se premoženje skrije pred davčnimi organi po vsem svetu.
Med najvišjimi politiki gre izpostaviti premierja Gruzije Bidzino Ivanišvilija, ki je svoje denarce odpeljal v varno zavetje Deviških otokov. Ivanišvili sicer velja za najbogatejšega Gruzijca, Forbesova lestvica pa ga uvršča na 153. mesto med najbogatejšimi Zemljani.
Še več prahu je dvignilo razkritje, da ima na Kajmanskih otokih lastniški delež v dveh podjetjih Jean-Jacques Augier, blagajnik lanske predsedniške kampanje sedanjega francoskega predsednika Franocisa Hollanda. Augier, ki je tudi dober Hollandov prijatelj, je potrdil obstoj podjetij in pojasnil, da sta bili ustanovljeni z namenom oblikovanja partnerstva s tujimi podjetniki. "Nič ni nezakonitega," je za Le Monde dejal Augier. "Moja pustolovska narava je odgovorna. Morda mi je manjkalo nekaj previdnosti," je dejal.
Kakšen bo odgovor Hollanda? Ko je bil v torek nekdanji francoski minister za proračun Jerome Cahuzac uradno obtožen utaje davkov, je Hollande napovedal sprejetje zakona, s katerim naj bi zagotovili, da bodo politiki prijavili vse svoje premoženje.
Prva žrtev razkritja pa bo najverjetneje namestnik predsednika mongolskega parlamenta in nekdanji finančni minister Bayartsogt Sangajav, ki pravi, da razmišlja o odstopu, potem ko je bila razkrita njegova povezanost s podjetjem Legend Plus Capital Limited, ki je v Švici odprlo tajni račun.
Med okoli 4000 Američani so pri Guardianu najprej izpostavili bivšo soprogo naftnega trgovca Marca Richa, ki mu je predsednik Bill Clinton leta 2001 pogledal skozi prste zaradi utaje davkov.
Na seznamu sta med drugim družina azerbajdžanskega predsednika Ilhama Alijeva, ki ima več podjetij na Britanskih Deviških otokih, in soproga namestnika ruskega premierja Olga Šuvalova.
Države so vsako leto prikrajšane za 148 milijard evrov
Neka lani objavljena raziskava je pokazala, da super bogataši z vsega sveta v davčnih oazah pred davčno službo skrivajo najmanj 21.000 milijard dolarjev (16.400 milijard evrov). Države so zato vsako leto prikrajšane za najmanj 190 milijard dolarjev (148 milijard evrov) davkov, so izračunali pri mednarodnem združenju Tax Justice Network.
Evropski komisar za davke Algirdas Šemeta je dejal, da se zaradi davčnih utaj in izogibanja plačila davkom vsako leto v EU izgubi približno 1000 milijard evrov.
KOMENTARJI (180)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.