Na Okrožnem sodišču v Celju so v nadaljevanju sojenja, ki poteka od 21. marca letos, nekdanjima vodilnima v Vegradu Hildi Tovšak in Branki Gabriel zaslišali šest prič. Tovšakova in nekdanja direktorica kadrovskega in splošnega sektorja Gabrielova sta osumljeni storitve kaznivega dejanja poneverbe in neupravičene uporabe tujega premoženja.
Obtožnica ju bremeni, da sta podrejeni delavki Majdi Volk naročili, naj iz blagajne vzajemne pomoči nakaže nekaj več kot 400.000 evrov na transakcijske račune družb Vegrad, Vegrad Projektivni biro in Vegrad Inde. Del sredstev, ki so bila namenjena družinam dveh umrlih delavcev, naj bi Tovšakova in Gabrielova vrnili v blagajno vzajemne pomoči, tako naj bi delavce dejansko oškodovali za približno 220.000 evrov. Sredstva v blagajni vzajemne pomoči so bila namenjena delavcem, ki so zanje lahko v stiski zaprosili, zbirala pa so se kot prostovoljni prispevek delavcev, ki so jim ga v znesku nekaj evrov mesečno odtegnili pri plači.
Presenetil Vegradov sindikalist Samo Mastnak
Tako so se današnja zaslišanja nekdanjih zaposlenih v Vegradu vrtela okoli poznavanja poslovanja blagajne vzajemne pomoči, za katero je večina zaslišanih v začetku leta 2010 izvedela, da v njej ni denarja, potem ko ni bil nakazan odobren znesek družinama dveh umrlih nekdanjih Vegradovih delavcev, ki sta opozorili na to, da denarja nista dobili.
Za presenečenje je med drugim poskrbel nekdanji predsednik Vegradovega sindikata Samo Mastnak, ki je v zaslišanju pred preiskovalnim sodnikom oktobra 2011 dejal, da je obstajal dogovor, da se lahko sredstva iz blagajne vzajemne pomoči "posojajo" za reševanje likvidnostnih težav podjetja, a se morajo nato vrniti. Takrat je, kot je razvidno iz danes prebranega zapisa takratnega zaslišanja, dejal tudi, da bo poiskal omenjeni dogovor, saj da mora biti nekje.
Nasprotno pa je danes dejal, da je bil takrat v zmoti, da takšen dogovor ni obstajal oz. da ga v času njegovega mandata na mestu predsednika sindikata od leta 2002 niso podpisali in da ga je verjetno zamenjal za kakšen drug dogovor.
Prav tako Mastnak ni znal pojasniti zapisa v osnutku stavkovnih zahtev iz aprila 2010, ki se je glasil, da mora vodstvo Vegrada do konca leta 2010 vrniti "izposojena sredstva" iz blagajne vzajemne pomoči. To zahtevo so v podpisu dogovora z vodstvom Vegrada pozneje izločili iz stavkovnih zahtev.
Po dopoldanskem sklopu zaslišanj prič bi se nato danes na celjskem sodišču zaslišanja morala nadaljevati popoldne, a vabljenih članov družin dveh preminulih Vegradovih delavcev ni bilo na zaslišanje, zato jih bo sodnica Ingrid Lešnik vnovič povabila na zaslišanje 16. aprila. Obravnava pa se bo na celjskem sodišču nadaljevala že ta petek.
Obravnava, razpisana za prejšnjo sredo, je bila prestavljena na danes zaradi slabega počutja Tovšakove, ki je trenutno v priporu zaradi suma dajanja daril pri posredovanju tujih delavcev. Tudi na današnji obravnavi je Tovšakova dejala, da se počuti slabo, a da želi spremljati obravnavo.
Zagovornik Tovšakove Boris Kanduti pa je v izjavi novinarjem povedal, da Tovšakova "ni v najboljšem psiho-fizičnem" stanju. Pojasnil je še, da je glede pripora vložil zahtevo za varstvo zakonitosti na Vrhovno sodišče RS, da bi preverili utemeljenost odreditve pripora. Odločitev Kanduti pričakuje v kakšnem tednu dni.
KOMENTARJI (491)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.